Osoby, które uzyskały dochód w 2024 roku, mają obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Już rozpoczął się okres składania deklaracji PIT za ten okres i trwa do 30 kwietnia. Wprowadzono kilka usprawnień i osoby, które korzystają z usługi Twój e-PIT dostępnej również w postaci aplikacji mobilnej mogą skorzystać z gotowych i wstępnie wypełnionych formularzy. Natomiast uzyskanie ulg podatkowych wymaga dodatkowych działań. Niektórzy mogą liczyć na spory zwrot.
Już pod koniec 2024 roku pojawiały się informacje, że Ministerstwo Finansów opracowuje całkiem nową propozycję ograniczenia podatku Belki. Po kilku miesiącach w końcu pojawiły się pierwsze szczegóły. Kiedy zmiany zostaną wdrożone? Minister resortu Andrzej Domański wyjaśnia. Niektórzy Polacy szczególnie będą mieli powody do radości.
Wielu Polaków zaczyna już rozliczać swój PIT. Mimo że nie jest to przyjemny obowiązek, od tego roku sporym ułatwieniem są gotowe formularze, dostępne w aplikacji mobilnej. Istnieje też całkiem sporo ulg podatkowych, które pozwalają korzystnie rozliczyć się ze skarbówką. Dobrze się z nimi zapoznać, przed wypełnianiem dokumentów.
Skarbówka ma pełne ręce roboty. Urzędnicy prowadzą wzmożone kontrole, co ułatwia im obowiązująca od niedawna dyrektywa Unii Europejskiej. Jeśli kogoś znalazł się w raporcie, który otrzymał urząd skarbowy, będzie musiał liczyć się z koniecznością zapłacenia wysokiej kary.
Kredytobiorcy frankowi, którzy zdecydowali się na ugodę z bankiem, nie będą zadowoleni z tej informacji. Ostateczna kwota porozumienia okaże się bowiem niższa, niż początkowo przypuszczano. Wszystko wskazuje na to, że urząd skarbowy nie zamierza ulgowo traktować frankowiczów. Wiadomo, jaki procent od ugody może zabrać fiskus.
Przejazd taksówką na koszt pracodawcy stał się punktem sporu między firmami a fiskusem. Co to oznacza dla tysięcy pracowników korzystających z tej formy transportu w ramach obowiązków zawodowych?
Wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie gorszego sposobu spędzania czasu, niż załatwianie jakichkolwiek formalności związanych z Urzędem Skarbowym, mogą odetchnąć z ulgą. Lada chwila zostanie im bowiem udostępnione narzędzie, dzięki któremu wszystko, w łatwy i szybki sposób, będą mogli załatwić w jednym miejscu. Bez wychodzenia z domu, ani nawet bez konieczności wstania z kanapy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zadecydowała. Będą zmiany w systemie podatkowym dla polskich streamerów ws. donate'ów. Urząd Skarbowy poinformował, że zmiany wynikają z problemów z weryfikacją tożsamości darczyńców. Nowy sposób rozliczania podatkowego ma umożliwić skuteczniejszą kontrolę fiskusowi.
Dotyczy to osób, które wynajmują domy i mieszkania za pośrednictwem stron jak Booking czy Airbnb. Ich dane niebawem znajdą się w urzędzie skarbowym. Jeśli nie wykonali rozliczeń podatkowych poprawnie, skarbówka może wnieść o uregulowanie zaległych zobowiązań. I to nawet do 5 lat wstecz... z odsetkami.
407 — tyle żądań uchylenia tajemnicy bankowej i ujawnienia informacji o rachunkach rozliczeniowych skierowali naczelnicy urzędów skarbowych do instytucji finansowych. 3112 — a tyle żądań wystawili naczelnicy urzędów celno-skarbowych od 1 lipca 2022 roku do 31 marca br. Kto może się spodziewać telefonu? Czy powinien się tłumaczyć? Co z RODO? Odpowiadamy.
Niektóre decyzje urzędów skarbowych mogły zostać podpisane przez niewłaściwych naczelników, co może prowadzić do przedawnienia zobowiązań podatkowych i konieczności zwrotu pieniędzy podatnikom. Czy podatnicy otrzymają zwrot należności? Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Naczelny Sąd Administracyjny.
Emeryci powinni mieć się na baczności. Jeżeli nie uiszczą ważnej opłaty na czas, to skarbówka zmniejszy im emeryturę. Chodzi tutaj konkretnie o abonament RTV. W przypadku, gdy seniorzy nie będą dopełniać obowiązku związanego z opłatą, to sprawą zajmie się fiskus. Do kiedy trzeba zapłacić abonament RTV i ile on wynosi? Lepiej o tym pamiętać.
W ostatni weekend w Grzybowie (woj. wielkopolskie) odbył się festyn, którego motywem przewodnim było “Rzemiosło”. Oprócz uczestników, na imprezie pojawił się także dość nietypowy gość. Na teren wydarzenia wkroczył… kontroler skarbówki. Miał tylko wystawić mandaty, a skończyło się skandalem. Przedstawiamy szczegóły.
Na początku 2025 roku po raz kolejny Polacy będą musieli rozliczyć się ze skarbówką. Warto pamiętać, że wiele osób może skorzystać z ulg podatkowych. Okazuje się, że jest ich naprawdę sporo. Dzięki nim podatnicy mogą wiele zyskać. Kto będzie zwolniony z podatku w przyszłym roku? Wyjaśniamy.
Choć darowizny rodzinne są zwolnione z podatku, to skarbówka ma na oku takie transakcje. Aby uniknąć opłaty, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Wiele osób o tym zapomina. Warto mieć na uwadze te szczegóły, jeśli chcemy uniknąć płacenia podatku. Przedstawiamy szczegóły.
Polscy olimpijczycy, którzy zdobyli medale podczas igrzysk w Paryżu, mogą liczyć na nagrody pieniężne oraz materialne. O ile w przypadku tych pierwszych są zwolnieni z podatku, to w przypadku drugich będą już zmuszeni zapłacić fiskusowi odpowiednią należność. Okazuje się, że najprawdopodobniej jest to efekt… niechlujnie napisanej ustawy. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego medaliści muszą zapłacić, chociaż nie powinni?● Jaki błąd popełnił ustawodawca?● Jakie słowo jest wszystkiemu winne?
Wiele osób nie zabiera ze sobą paragonów fiskalnych po zakupach w sklepie czy po wizycie w restauracji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to ogromny błąd. Skarbówka od początku wakacji prowadzi specjalną akcję, w której apeluje do Polaków, by przypomnieć im, że to bardzo istotna kwestia. Dlaczego zawsze trzeba zabrać ze sobą paragon? Wyjaśniamy.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych, który został przyjęty przez rząd. Oznacza to, że wejdą w życie ważne zmiany w rozliczaniu się ze skarbówką, które będą dotyczyły wielu Polaków. Wiemy, kto skorzysta z tych zmian. Przedstawiamy szczegóły.
Ministerstwo Finansów nie wycofa się z uprawnień nadanych Urzędowi Skarbowemu przez PiS. To oznacza, że fiskus może sprawdzić informacje bankowe zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, nawet jeśli te nie są podejrzane. Wystarczy, że zażąda od banku dostępu do informacji.
Abonament RTV to opłata za odbiorniki radiowe i telewizyjne. Choć jest obowiązkowa, to wiele osób jej unika. W takim przypadku Poczta Polska wysyła wezwanie, a jeśli to nie poskutkuje, to sprawą zajmuje się skarbówka i może nawet zmniejszyć emeryturę. Przedstawiamy szczegóły.
W całej Polsce trwają kontrole Polaków. Pracownicy skarbówki odwiedzają właścicieli mieszkań i sprawdzają jedną rzecz. Jeżeli wyjdą na jaw nieprawidłowości, to mieszkańcy zapłacą potężne kary finansowe. Przedstawiamy szczegóły.
Obowiązek uiszczenia należności za abonament radiowo-telewizyjny należy uregulować do 25. dnia miesiąca. Ci, którzy decydują się nie płacić, muszą liczyć się z tym, że środki na ich kontach mogą zostać zajęte. Zaległości, jakie w każdym kwartale ściąga od zalegających z opłatami Urząd Skarbowy sięgają milionów złotych.
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla wszystkich osób posiadających radia i telewizory. Wielu Polaków unika tego obowiązku i nie płaci za swoje urządzenia. Okazuje się, że problem ten dotyczy tysięcy osób. Łączna wartość kar za niepłacenie abonamentu RTV jest milionowa.
Rozliczenie się ze skarbówką to obowiązek każdego podatnika. Zeznania podatkowe za 2023 rok można było składać do 30 kwietnia. Jeżeli ktoś przegapił ten termin i nie zapłacił podatku, czeka go surowa kara. Jak się jednak okazuje, jest sposób na to, by uniknąć konsekwencji. Przedstawiamy szczegóły.
Polacy mają już coraz mniej czasu na rozliczenie się ze skarbówką za ubiegły rok. Ostateczny termin na złożenie zeznania upływa 30 kwietnia. Niektórzy podatnicy już otrzymali wezwania od fiskusa dotyczące błędów w deklaracjach. Jeżeli nie zdąża ich poprawić, to czeka ich surowa kara.
Polakom zostały ostatnie dni na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie się z fiskusem za ubiegły rok. Okazuje się, że część podatników może spodziewać się telefonu od skarbówki. Wiadomo, w jakiej sprawie i do kogo zadzwonią urzędnicy.
Od 15 lutego Polacy rozliczają się ze skarbówką za ubiegły rok. Podczas składania deklaracji podatkowej mogą skorzystać między innymi z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczą pokaźną sumę. Należy się jednak pospieszyć, bo wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie zeznania.
Wielkimi krokami zbliża się koniec kluczowego terminu dla Polaków. Chodzi o rozliczenie się ze skarbówką za ubiegły rok. Podatnicy, którzy jeszcze nie złożyli swojej deklaracji, powinni się pospieszyć. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie zeznania rozliczą się automatycznie. Przekroczenie terminu będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.