Decyzja w KRRiT zapadła. Widzowie Republiki będą wniebowzięci

Telewizja Republika ostatnio mierzyła się z kilkoma kłopotami natury prawnej. Zdaje się, że przynajmniej część z nich już się rozwiązała. We wtorek, tuż po świętach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła wniosek nadawcy o udzielenie dodatkowej koncesji. Szef stacji — Tomasz Sakiewicz poinformował o planach dalszej ekspansji.
Nowa koncesja dla Republiki
Polski krajobraz medialny nie jest ostatnio sielankowym widokiem. Jeszcze do niedawna trwał wyścig o przejęcie TVN, jednak ostatecznie Warner Bros. Discovery zdecydował, że wycofuje się z planu sprzedaży. Co do innych nadawców niedawno można było usłyszeć o nieprawomocnym wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który orzekł, że decyzja KRRiT z lipca 2024 r. dotycząca przyznania koncesji TV Republika oraz wPolsce24 na nadawanie na ósmym multipleksie mogła odbyć się z naruszeniem przepisów. Właściciele tych stacji oraz ich widzowie oskarżali nawet rząd o zamach na wolne media.
Mimo czarnych chmur, które zebrały się nad Republiką, telewizja na razie nie zniknie, wręcz przeciwnie, będzie się rozrastać. We wtorek 22 kwietnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przyznaniu temu nadawcy dodatkowej koncesji. To jeszcze nie koniec wszystkich perturbacji, jednakże widzowie tego medium powinni być zadowoleni — będą teraz docierać do nich treści o zupełnie innym charakterze. Redaktor naczelny stacji mówi, co to oznacza dla przyszłości kanałów Republiki.


Telewizja Republika uruchamia nowy kanał
Wniosek o przyznanie Republice dodatkowej koncesji pojawił się już w zeszłą środę, czyli 16 kwietnia, jednak KRRiT nie chciała go tak szybko rozpatrywać. W związku z tym dokument został poprawiony, uzupełniony i złożony ponownie, a do rozstrzygnięcia sprawy doszło tuż po świętach.
Podczas dzisiejszego posiedzenia (22.04, przyp. red.), KRRiT rozstrzygnęła wniosek spółki Telewizja Republika S.A. o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie satelitarnego programu telewizyjnego o charakterze uniwersalnym, pod nazwą REPUBLIKA PLUS — przekazała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka Rady Teresa Brykczyńska.
Kanał Republika Plus został testowo uruchomiony w sierpniu zeszłego roku na podstawie dawnej koncesji satelitarnej Telewizji Republika, kiedy ta otrzymała koncesję naziemną. Trafiał również na YouTube, do oferty Magenta TV od T-Mobile Polska oraz na MUX-L2. Zgodnie z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ten kanał nadawcy będzie teraz działał na nowych zasadach. Treści, które mają pojawiać się na Republice Plus, są uzupełnieniem dotychczasowej oferty, jednak w odróżnieniu od głównego pasma newsowo-informacyjnego skupią się na tematach lifestyle'owych.
Jak przekazał Sakiewicz w rozmowie z portalem Wirtualnemedia, kanał pojawi się na multipleksach lokalnych, a satelita to kwestia kilku tygodni. Plany na dalszy rozwój Republiki idą jednak znacznie dalej, pozostałe stacje w kraju będą teraz miały większą konkurencję.

Już nie tylko wiadomości. Republika Plus to inny rodzaj treści
Kanał Republika Plus, na który telewizja właśnie otrzymała koncesję, skupia się na treściach lifestyle'owych, sportowych i kulturalnych. Obecnie telewizja emituje tam między innymi programy historyczne, kulinarne czy format “Miłosz Kłeczek w ruchu”. Na antenie pojawiają się również klasyczne animacje dla dzieci.
Mamy sporo materiału filmowo-dokumentalnego, który na główną antenę nie wchodzi, a ludzie chcą to oglądać. Może nie będzie miało to takiej oglądalności, jak główny kanał newsowy, ale jest pewna grupa, która chce to oglądać, a niekoniecznie informacje polityczne. Filmy typu „Quo Vadis”, koncerty, lifestyle — wyjaśnia Sakiewicz dla Wirtualnychmediów.
W planach Republiki na najbliższą przyszłość znajduje się również uruchomienie anglojęzycznego kanału newsowego, a być może nawet odrębnego pasma poświęconego tylko tematom sportowym. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma wkrótce rozpisać konkurs na zwalniające się miejsca w MUX-8 po Zoom TV i Metro, nie wykluczone, że Republika weźmie w nim udział, co w przypadku wygranej byłoby kolejnym działaniem w celu zabezpieczenia możliwości nadawania stacji. Obecnie znacząca ilość odbiorców telewizji Sakiewicza korzysta z serwisu YouTube, gdzie kanał nadawcy zgromadził 1,37 mln subskrybentów.





































