Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Gabinet lekarski i stomatologiczny w każdej szkole. Popierasz pomysł?
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 25.06.2020 02:00

Gabinet lekarski i stomatologiczny w każdej szkole. Popierasz pomysł?

Dentysta w każdej szkole. Czy to dobry pomysł?
https://pixabay.com/jarmoluk

Dentysta w każdej szkole

Od 12 września tego roku w życie wejdzie ustawa o opiece zdrowotnej i profilaktyce nad uczniami. Według jej zapisów, każde dziecko ma mieć zapewnioną opiekę zdrowotną oraz dentystyczną w szkole. Gabinety niekoniecznie muszą znajdować się w placówce szkoły. Dyrekcja zamiast tworzenia gabinetu od podstaw może zdecydować się na podpisanie umowy z już istniejącym. Resort przewiduje także utworzenie tzw. dentobusów, czyli mobilnych punktów stomatologicznych - podaje serwis prawo.pl.

Mecenas dr Magdalena Paszkowska zauważa, że przeniesienie opieki zdrowotnej uczniów na barki samorządów obciąży je dodatkowymi kosztami. -W praktyce reaktywacja medycyny szkolnej obciąży organizacyjnie i finansowo jednostki samorządu terytorialnego – podkreśla dr Paszkowska i dodaje, że organizacja nowych gabinetów to dla organów prowadzących szkołę duży problem.

Dentysta dla dzieci zabierze dentystę dorosłym?

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich wskazuje, że działania związane z poprawą stanu zdrowia dzieci są w Polsce pilnie potrzebne. Powinny się nie ograniczać tylko do działań w zakresie stomatologii, ale także zdrowia psychicznego i walki z otyłością, która wśród polskich dzieci stanowi już niemal epidemię. Co więcej, Marek Wójcik podkreśla, że utworzenie i utrzymanie gabinetu dentystycznego to ogromny koszt dla szkoły i samorządów, dlatego w praktyce przepisy ustawy pozostaną martwe - podaje prawo.pl. Poruszany jest także temat tego, że finansowanie leczenia u dentysty dzieciom spowoduje zabranie środków na darmowe leczenie uzębienia dorosłych.

Problemem staje się również leczenie dzieci bez zgody rodziców. Według ustawy profilaktyka zdrowotna lub dentystyczna jest sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców albo pełnoletnich uczniów. Czy to oznacza, że jakikolwiek dentysta może leczyć zęby naszemu dziecku? Według dalszych zapisów ustawy bez zgody rodzica lub pełnoletniego pacjenta będzie można wykonać na przykład profilaktykę fluorkową próchnicy czy ocenę stanu uzębienia. Czy taka profilaktyka powinna być stosowana w szkołach? Czy gabinet lekarski i dentystyczny powinien być w każdej szkole/

Tagi: zdrowie