Diesle zostaną wyrzucone z centrum miasta? W Warszawie szykuje się spora rewolucja
Diesle z zakazem wjazdu na niektóre ulice
Diesle, postrzegane za niezwykle szkodliwe dla środowiska, mają zniknąć z centrum Warszawy. Prezydent Warszawy podkreślił jednak, że do takich zmian trzeba się dobrze przygotować. „Musimy mieć czas, ponieważ nie wszystkich obywateli stać na wymianę pojazdów” – przyznał Trzaskowski.
W trakcie spotkania zaznaczył, że ograniczenie ruchu samochodowego na rzecz transportu publicznego to „absolutny priorytet” – pisze bankier.pl. Pierwszym krokiem w tej nowej strategii miałoby być wyeliminowanie aut na olej napędowy.
Zdaniem prezydenta takie rozwiązanie przyniesie pożytek wszystkim mieszkańców. W tym kontekście zapowiedział także rozszerzenie strefy płatnego parkowania.
Śladem zachodnioeuropejskich miast
Warszawa nie jest jedynym miastem, które ma w planach ustanowienie zakazu wjazdu samochodów najbardziej zanieczyszczających środowisko. Wprowadzenie takich przepisów do końca 2025 r. zapowiedziały władze Paryża, Aten i Meksyku.
Już teraz do centrum Berlina, Hamburga czy Monachium nie mogą wjeżdżać pojazdy emitujące dużą ilość trujących spalin. Płatny wjazd w wysokości 11,5 funta do centralnych dzielnic wprowadzono jakiś czas temu w Londynie.
Torunee Trzaskowskiego po warszawskich dzielnicach
Poza tematem ograniczenia ruchu samochodowego w centrum Warszawy, Trzaskowski starał się poruszać kwestie z życia codziennego mieszkańców. W trakcie spotkania na Ursynowie prezydent odpowiadał na pytania dotyczące gospodarki odpadami, walki ze smogiem czy transportu publicznego. Było to kolejne zebranie w ramach cyklu spotkań z obywatelami.
Inauguracja programu „Spotkajmy się w Warszawie” miała miejsce 23 stycznia 2020 r. na Wawrze. Celem serii ma być bezpośredni dialog z mieszkańcami poszczególnych dzielnic na temat najważniejszych problemów. Stołeczny ratusz zaznaczył, że przedsięwzięcie ma stanowić wsparcie dla czołowych projektów i wydarzeń w konkretnych dzielnicach.
„Przede wszystkim będę słuchał tego, co mieszkańcy mają mi do powiedzenia i będę starał się odpowiadać na pytania. Na tym polega ta inicjatywa, żeby urząd wyszedł do mieszkańców” – przyznał prezydent.
Co więcej, w trakcie wizyt Trzaskowskiego rozstawiane są mobilne punkty konsultacyjne, w których mieszkańcy mogą m.in. uzyskać poradę czy nawet złożyć wniosek o dotację.