Dlaczego pracodawca powinien rozważyć możliwość przyprowadzania zwierząt do biura?
Pracuj.pl postanowiło zbadać, czy możliwość przyprowadzania zwierząt do pracy podoba się pracownikom. Zdania są podzielone, najbardziej entuzjastyczne nastawieni są młodzi ludzie. Obecność zwierząt w biurze akceptuje 38% badanych, a 36% podchodzi do tego pomysłu z niechęcią. 18% uważa to za świetny pomysł i chciałoby przyprowadzania zwierząt do biura bez ograniczeń, 38% uważa, że mogą być one obecne w określone dni, a 44% definitywnie nie chcą takie rozwiązania. ¼ jest neutralnie nastawiona do takiego pomysłu.
Plusy zwierząt w miejscu pracy
Dlaczego warto zastanowić się nad pomysłem zabierania z sobą psów do pracy? Badania wykazały, że obecność zwierząt domowych w biurze zmniejsza stres i sprawia, że pracownicy czują się bardziej zrelaksowani. Miejsce pracy przyjazne dla zwierząt zwiększa satysfakcję pracowników i poprawia morale. Zwierzęta pomagają zwiększyć poziom komunikacji i wspierają atmosferę pracy zespołowej. Umożliwienie przyprowadzania psów czy kotów do miejsca pracy może być też świetnym narzędziem rekrutacyjnym dla potencjalnych pracowników.
Umożliwienie właścicielom zabierania z sobą zwierząt eliminuje dodatkowe koszty opieki nad psami, gdy pracownicy muszą dłużej zostać w pracy lub długo dojeżdżają do biura, co jest dużym plusem dla nich. Nie muszą spieszyć się do domu, aby wyjść z psem na spacer. Co więcej, klienci firmy mogą o wiele bardziej pozytywnie oceniać firmę, w której obecne są zwierzęta. Takie biura wydaje się bardziej nowoczesne i przyjazne.
Zwierzęta w miejscu pracy - minusy
Jest jednak druga strona medalu. Psy mogą powodować hałas i rozpraszać pracowników. Dużym problemem są też alergie na sierść czy fobie. Zwierzęta mogą też spowodować uszkodzenie sprzętu biurowego.
Bez względu na to, czy jest się przychylnym do takiego pomysły czy nie, nie można nie zauważyć, że ten trend coraz bardziej wzrasta.