Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Dług publiczny wart już ponad bilion złotych
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 07.07.2019 02:00

Dług publiczny wart już ponad bilion złotych

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Dług publiczny w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. Jak podał jeszcze w czerwcu Główny Urząd Statystyczny, na koniec I kwartału 2019 roku dług sektora rządowego i samorządowego wyniósł 1 bln 5,26 mld złotych. Oznacza to, że od końca 2018 roku zadłużenie Polski wzrosło o 2,1%.

Co więcej, jak podaje ekonomista prof. Dariusz Filar, były członek Rady Polityki Pieniężnej, w ciągu lar 2016-2018 Polska zadłuzyła się na 110 mld złotych, co oznacza zadłużanie na poziomie 3 mld złotych co miesiąc. Rząd przekonuje, że zadłużanie się w momencie, kiedy dobry wzrost gospodarczy jest w stanie wyrównać dług za pomocą PKB, to nie problem. Co się jednak stanie, kiedy dobra koniunktura się skończy?

Dług publiczny wart już ponad bilion złotych

Relacja długu publicznego do PKB faktycznie wyniosła w 2018 roku 48,9%, co oznacza spadek o 1,7 punktów procentowych względem 2017 roku. W 2019 ma być jeszcze lepiej - prognozy mówią o poziomie jego relacji do PKB wynoszącym 47,9%. Rząd uspokaja, gdyż średnia dla całej UE wynosi poziom tej relacji na pułapie 80%. Poza tym, władza uspokaja, że choć nominalnie 1 bilion to dużo, to w relacji do PKB problem nie jest aż tak wielki.

Można jednak w ten sposób mówić, kiedy w Polsce mamy do czynienia z dobrym wynikiem gospodarczym. Sprawa nie powinna być jednak bagateliowana, gdyż w wypadku recesji albo kryzysu gospodarczego, kiedy wzrost gospodarczy zahamuje, a dług trzeba będzie dalej spłacać, ten urośnie bez oporu ze strony PKB.

Co więcej, jak wskazał już wspomniany prof. Filar, w ciągu ostatnich lat do długu dołożono 110 mld złotych. Oznacza to, że wzrost gospodarczy na poziomie 4% - 5% nie jest wykorzysytwany do tego, by spłacać zobowiązania i zmniejszać dług jeszcze bardziej, a wychodzi na to, że część tego fenomenalnego wyniku jest wynikiem brania pożyczek. Oznacza to więc, że polepszająca się sytuacja w naszym kraju jest choć częściowo na kredyt.