Dni wolne od pracy 2021. Kiedy najlepiej wziąć urlop? Podpowiadamy
Z tego artykułu dowiesz się:
Które dni są wolne od pracy w 2021 roku
Co możemy zrobić jeśli wypadają w sobotę
Jak wziąć urlop, żeby przedłużyć sobie wolne
Dni wolne od pracy 2021. Trzeba odpowiednio dobrać weekendy
Dni wolne od pracy w 2021 roku wypadają w ten sposób, że mamy szansę na kilka dłuższych weekendów. Jeśli wykorzystamy odpowiednio urlopy, będziemy mieli dłuższą przerwę. Niektóre święta wypadają jednak w niedzielę i te nam przepadną, ale wypadające w sobotę, możemy odebrać w inny dzień.
Pierwszym wolnym dniem był oczywiście Nowy Rok, który wypadał w piątek. Kolejny ustawowy dzień wolny to Święto Trzech Króli, w środę 6 stycznia. Potem trzeba czekać aż do Wielkanocy, która zawsze jest w niedzielę (w tym roku 4 kwietnia), ale wolny od pracy jest również Poniedziałek Wielkanocny dzień później.
Na początku maja czeka nas tradycyjnie majówka, ale jak na ironię losu Święto Pracy wypadło w sobotę. Natomiast Święto Narodowe 3 Maja jest w poniedziałek, więc ostatecznie weekend będzie trochę dłuższy niż zazwyczaj. 23 maja w niedzielę jest ustawowo wolne ze względu na Zielone Świątki (które zawsze wypadają w niedziele, gdyż są zależne od Wielkanocy).
W lato czeka nas wolne w Boże Ciało 3 czerwca, które jak zawsze jest w czwartek. Kolejne święto jest dopiero 15 sierpnia, Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Maryi Panny, ale niestety wypadło w niedzielę.
Po lecie na dni wolne od pracy trzeba czekać do 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Kolejne ustawowe wolne wypada 11 listopada w czwartek i jest to Święto Niepodległości. Wyjątkowo pechowo w kalendarzu umiejscowiła się Wigilia, bo 25 i 26 grudnia to sobota i niedziela.
Dni wolne od pracy w 2021 roku. Jak brać urlop?
Najbardziej wydłużyć sobie wolne mogli ci, którzy zawczasu wzięli urlop zaraz po Nowym Roku. Z racji, że 1 stycznia wypadał w piątek, do pracy większość Polaków wróciła dopiero 4 stycznia. Jeśli więc ktoś wziął wolne w poniedziałek i we wtorek, miał prawie tydzień przerwy od pracy, gdyż w środę wypada Trzech Króli. Przy urlopie w czwartek i piątek wychodzi praktycznie dziesięć dni wolnego, przy zaledwie czterech dniach wykorzystanego urlopu.
Choć majówka jest tylko trzydniowa, pamiętajmy o możliwości odebrania dnia wolnego z 1 maja, który wypada w sobotę. Możemy spróbować porozmawiać z pracodawcą o odbiorze Święta Pracy w dniu 4 maja.
W przypadku Bożego Ciała wypadającego w czwartek popularną praktyką jest branie wolnego w piątek, dzięki temu zyskuje się aż cztery dni weekendu. Można przy tym odebrać sobotnie Święto Pracy z maja, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy.
Wszystkich Świętych wypada w poniedziałek, więc będziemy mieli trzy dni wolne z rzędu. Wielu Polaków bierze również urlopy 2 listopada na Dzień Zaduszny, dzięki czemu zyska cztery dni wolne.
Z racji na Święto Niepodległości wypadające w czwartek, możemy sobie wydłużyć weekend urlopem w piątek. W ten sposób zyskujemy aż czterodniowy weekend.