Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zaległy urlop wypoczynkowy może stać się problemem nie tylko dla pracodawcy, ale także dla samego pracownika. Niewykorzystane dni wolne mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym karami porządkowymi. Jakie są obowiązki obu stron i co grozi za ich niedopełnienie?
Coraz więcej Polaków zmienia swoje plany urlopowe i nie wyjeżdża na zagraniczne wakacje w samym środku sezonu. Przemawia za tym kilka istotnych czynników, które mają swoje potwierdzenie w analizach. Okazuje się, że wyjazd w maju lub czerwcu jest znacznie bardziej opłacalny. W niektóre uwielbiane miejsca wyjedziemy za zaledwie 1000 złotych.
Nawet 15 tygodni dodatkowego pełnopłatnego urlopu gwarantuje dużej grupie Polaków ustawa przegłosowana przez Sejm pod koniec listopada 2024 roku. Nowe przepisy wchodzą w życie 19 marca 2025 roku i dają szansę rodzicom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej na poświęcenie dodatkowego czasu na sprawy rodzinne bez utraty części wynagrodzenia. Komu przysługuje nowy urlop? Wyjaśniamy.
Wielu Polaków planuje wyjazd wakacyjny jeszcze zimą. Nie ma się co dziwić, bowiem wtedy ceny wycieczek z biurem podróży, pobytów w hotelach i samych lotów są często dużo tańsze niż w sezonie. Jeden kraj szczególnie przypadł im do gustu, zwłaszcza w pakiecie all inclusive. Jednak wiele wskazuje na to, że niebawem może się to zmienić.
Dla wielu osób praca, choć nierzadko lubiana, wciąż jest przede wszystkim obowiązkiem, od którego warto czasem odpocząć. Do tego celu służy między innymi urlop, pomaga również szereg świąt kalendarzowych. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jeden sposób, dzięki któremu możemy zyskać nawet 50 dodatkowych dni wolnych.
Właśnie minęły pierwsze dwa tygodnie ferii, jednak trudno mówić o zimowym szaleństwie. Branża turystyczna zauważa kolejne problemy, którym trudno będzie sprostać. Tak złych wyników nie było od pandemii, a tendencje Polaków uległy znacznej zmianie. Są ku temu poważne powody.
Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na urlopie? Kiedy złożyć wniosek o wolne? Okazuje się, że chociaż urlop wypoczynkowy jest elementem codzienności w każdym miejscu pracy, wiele osób nie zna zasad, na jakich powinien się odbywać i zostać przyznany. Czy można zostać odwołanym z urlopu?
Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na zaplanowany urlop, a część z nich pragnie, aby w skali roku dni wolnych od pracy mogłoby być jeszcze więcej. Okazuje się, że możliwe jest uzyskanie o wiele dłuższego wypoczynku bez obowiązku pracy. Jednak aby tak się stało, należy spełniać kilka warunków.
Ogólnopolski związek zawodowy, zrzeszający około 10 tysięcy pracowników z całej Polski, zaproponował dodanie do Kodeksu pracy nowego, dodatkowego i płatnego urlopu. ”Wydaje się, że optymalnym okresem odpoczynku byłyby trzy miesiące” - przekonują związkowcy.
Medal uznania dla pracownika to z pewnością miły gest, ale wielu Polaków na pewno wolałoby premię w gotówce albo dodatkowy dzień wolny. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej właśnie rozpoczęło prace nad bardziej namacalną formą docenienia pracowników. Na nowych przepisach mają jednak zyskać tylko osoby zatrudnione w jednym sektorze.
Przepisy regulujące urlop wypoczynkowy oraz jego ekwiwalent pieniężny są fundamentem systemu praw pracowniczych w Polsce. Szczególną uwagę poświęca się naliczaniu i wypłacie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, co wymaga uwzględnienia aktualnych przepisów oraz współczynnika urlopowego. Jak go obliczyć?
Część uczniów ferie zimowe sezonu 2024/2025 może już uznać za rozpoczęte! Miniony piątek był bowiem ostatnim dniem zajęć w szkole w województwach, które jako pierwsze skorzystają z zimowego wypoczynku. Wiele osób nie wie jednak, że to już ostatni raz, kiedy ferie odbywają się według starego modelu. Jakich zmian możemy się spodziewać w przyszłym roku? Zobaczymy je również w cenniku!
Do rozpoczęcia ferii zimowych 2025 zostało już tylko kilka dni. Polacy już gotują się na wypoczynek i wypad na narty, pakują walizki i… szykują portfele. Czy tegoroczne ferie będą droższe od poprzednich? Czy w tym roku zamierzamy na nich oszczędzać? Szybki przegląd cenników i planowanych wydatków Polaków może zaskoczyć.
Nie da się ukryć, że Zakopane to jedno z miast w Polsce najchętniej odwiedzane przez turystów z różnych zakątków kraju zwłaszcza zimą. Tajemnicą nie jest również, że do polskiej stolicy zimy przybywają przedstawiciele innych narodowości. Nie wszyscy jednak wybierają się tam w celach turystycznych, co nie podoba się góralom.
Zakopane, uznawane za zimową stolicę Polski, od lat cieszy się dużą popularnością w sezonie zimowym, a zwłaszcza podczas ferii. Co roku zjeżdżają tam turyści z różnych zakątków kraju, którzy twierdzą, że miasto prezentuje się najpiękniej, gdy spadnie śnieg. W tym roku jednak górale zauważyli niepokojący trend, który budzi ich niepewność.
Bilet na pociąg za symboliczną złotówkę? Nadszedł kolejny moment, kiedy podróże mogą stać się tańsze. Przewoźnicy ujawnili swoje oferty, które jednak nie są dostępne dla wszystkich. Aby skorzystać z promocji, należy spełnić określony warunek. To doskonała okazja, by zaplanować wakacje, ponieważ oferowane kierunki są wyjątkowo atrakcyjne.
Ile będzie kosztować tegoroczny wypad na narty? Wiele osób zapłaci nie tylko za dzienny czy sezonowy karnet. Poza wydatkiem rzędy kilkuset złotych za dobrą zabawę, część fanów sportów zimowych będzie musiała liczyć się także z niemałą grzywną. Za co narciarzom grozi kara? Kto wystawi nam mandat na stoku? Sprawdziliśmy szczegóły.
Już za chwilę polscy uczniowie rozpoczną zimową przerwę od zajęć szkolnych. Rodzice pilnujący budżetu w pocie czoła planują aktywności, ceny proponowane w Polsce wywołują jednak skrajne emocje. Za niektóre atrakcje trzeba słono zapłacić. Doszło do tego, że atrakcyjniejszy od lokalnego wypoczynku jest wyjazd pod palmy.
Poza standardowym urlopem wypoczynkowym, pracownicy w określonych sytuacjach mogą również skorzystać z dodatkowego wolnego. Taką możliwość daje między innymi “urlop na żądanie”, który w teorii możemy wziąć w ostatniej chwili. Również ta forma wolnego ma jednak swoje ograniczenia, o których wiele osób zapomina. W jaki sposób skorzystać z urlopu “od zaraz” w 2025 roku?
2025 rok przyniesie mnóstwo okazji, by maksymalnie przedłużyć sobie wypoczynek, bez konieczności pobierania zbyt wielu dodatkowych dni urlopowych w pracy. Można zyskać nawet kilka długich weekendów. Podpowiadamy kiedy zaplanować urlop, by w pełni z niego skorzystać.
Nadchodzący rok otwiera mnóstwo możliwości dla osób, które do zarządzania swoim wolnym czasem lubią podchodzić z głową. Przy umiejętnym zagospodarowaniu dni urlopowych, można uzyskać ich wielokrotność w postaci długich weekendów. Wszystko dzięki wyjątkowo korzystnemu układowi świąt.
Czy niewykorzystany urlop przechodzi na kolejny rok? Dzieje się tak tylko w kilku określonych przypadkach, a i wtedy pracownik musi pamiętać o pewnych warunkach. W wielu sytuacjach warto jednak wykorzystać całą pulę dni wolnych w danym roku kalendarzowym. Jeśli tego nie zrobimy, okazja do wypoczynku przepadnie.
Dyskusje wokół wolnej Wigilii wciąż trwają. Tymczasem pula dni wolnych od pracy w 2025 roku może być całkiem pokaźna nawet bez niej. Kiedy wypadają dni wolne na mocy ustawy w 2025 r.? Ich pulę dodatkowo powiększają jeszcze dodatkowe urlopy bezpośrednio od pracodawcy, np. psiacierzyński.
Długi majowy weekend przejdzie do historii? Taką cenę mamy zapłacić za nowe zmiany w kalendarzu. W Senacie właśnie pojawiła się propozycja wprowadzenia nowego dnia wolnego w okolicach Wielkanocy. Zamiast tego Polacy mieliby pójść do pracy 3 maja. Skąd taki pomysł? Sprawdziliśmy szczegóły.
Urlop wypoczynkowy do początku grudnia bywa już wspomnieniem: polski system prawny przewiduje jednak i takie sytuacje. Co zrobić, gdy z końcem roku wykorzystaliśmy już w całości dostępny urlop wypoczynkowy, a mimo wszystko chcemy jeszcze wziąć kilka dni wolnych? Są na to przynajmniej 4 sposoby.
Początek roku kalendarzowego to dla uczniów długo wyczekiwany okres wypoczynku. Dla każdego województwa ferie zimowe wypadają jednak w innym terminie. Co więcej, daty te zmieniają się każdego roku. Na kiedy zaplanowano zimowe wakacje w 2025? Mamy listę wszystkich województw. Część dzieci i młodzieży odpocznie wyjątkowo późno.
Przesądzone: już wkrótce w Polsce po raz pierwszy pojawi się sformalizowany urlop menstruacyjny, czyli dodatkowe dni wolne dla kobiet w trakcie menstruacji. Czy to oznacza, że Polska dołącza do grona krajów, w których takie rozwiązanie staje się standardem? Przyglądamy się, jakie możliwości stoją przed kobietami i jak wygląda sytuacja w tym zakresie na świecie.
Wolna wigilia? Nie dla każdego! Niestety, również 25 i 26 grudnia nie dla wszystkich oznaczają dni wolne od pracy. Koniec grudnia i początek stycznia to często okres walki o urlop między pracownikami. Co zrobić, by tego uniknąć? Kiedy złożyć wniosek, by pracodawca nie mógł odmówić wolnego?