Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Dni wolne za oddanie krwi. Poseł Polski 2050 chce zlikwidować przywilej krwiodawców
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 21.10.2024 09:58

Dni wolne za oddanie krwi. Poseł Polski 2050 chce zlikwidować przywilej krwiodawców

krwiodawca, krew
Fot. Marek Bazak/East News

Pracodawcom nie podoba się, że prawo zobowiązuje ich do przyznawania dni wolnych krwiodawcom. W ich imieniu wystąpił poseł Polski 2050 Bartosz Romowicz. W interpelacji parlamentarzysta skarży się, że niektórzy krwiodawcy nadużywają uprawnień do dni wolnych z tego tytułu i pyta, czy w przyszłości pracodawca będzie mógł sprzeciwić się oddaniu krwi przez pracownika w wybranym terminie. Jest odpowiedź przedstawicieli rządu.

Dni wolne za oddawanie krwi to sposób na długi weekend?

Oddawanie krwi to szlachetny gest, który ratuje zdrowie i życie potrzebujących, dlatego polskie prawo zachęca Polaków do takiego działania m.in. oferując krwiodawcom dwa dni wolne: w dniu oddania krwi i w dniu następnym. Nie wszystkim pracodawcom się to jednak podoba. Poseł Polski 2050 Bartosz Romowicz zapytał ministerstwo zdrowia oraz resort rodziny, pracy i polityki społecznej o negatywne konsekwencje takiej sytuacji dla pracodawców.

Według parlamentarzysty niektórzy pracodawcy skarżą się, że pracownicy nadużywają uprawnień do dni wolnych z tytułu oddania krwi i wykorzystują je nawet kilka razy w roku w celu organizacji tzw. „długich weekendów”.

Jeden ruch rządu sprawi, że ceny mieszkań w Polsce spadną. Eksperci nie mają wątpliwości

Pracodawcy tracą pieniądze przez krwiodawców?

Według posła Romowicza zdarzają się przypadki, że zatrudnieni opuszczają miejsce pracy bez wcześniejszego uprzedzenia szefa, a zaświadczenia o oddaniu krwi przedstawiają dopiero po powrocie. Bartosz Romowicz uważa, że takie zachowania mogą dezorganizować pracę i narażać firmy na dodatkowe koszty, bo np. w przypadku kiedy jeden pracownik oddaje krew, szef musi poprosić innego, żeby został na nadgodziny i za to zapłacić. Poseł zapytał więc ministerstwa o ewentualne zmiany przepisów, które mogłyby rozwiązać ten problem.
Poseł pyta, czy ministerstwo prowadzi prace nad przepisami, które będą nakładać na pracowników obowiązek informowania pracodawców z wyprzedzeniem o planach oddania krwi i możliwość wyrażenia przez pracodawcę sprzeciwu przypadkach uzasadnionych interesami przedsiębiorstwa.

Zobacz też: Ministerstwo przerwało milczenie w sprawie nagród urzędników. Padły kwoty

Kiedy można wziąć dni wolne za oddanie krwi?

Jerzy Szafranowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w odpowiedzi na interpelację posła Romowicza przypominał, że pracownik ma prawo do dni wolnych nie tylko w dniu oddania krwi i w dniu kolejnym, ale także w czasie czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi. Wiceminister przypomniał także pracodawca ma obowiązek zwolnienia od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas określony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi oraz na czas zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.
 

Ministerstwo zdrowia o dobrych praktykach

Jerzy Szafranowicz zaznaczył, że dobrą praktyką jest konsultowanie planów oddania krwi z pracodawcą, a krwiodawcy nie powinni korzystać z dni wolnych w sposób, który mógłby szkodzić pracodawcy. Zaznaczył jednak, że nie trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących tego aspektu. Podkreślił też, że w kwestii motywowania pracowników do misji, jaką jest krwiodawstwo, rola pracodawców jest ogromna.

  “Jednocześnie wierzę, biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia i informacje dotyczące kluczowej roli Honorowych Dawców Krwi w systemie lecznictwa, że podejmowane w zakresie publicznej służby krwi działania zaowocują wzrostem świadomości wśród pracodawców i przedsiębiorców w zakresie roli jaką pełnią w kwestii kształtowania postaw pracowników w odniesieniu do honorowego krwiodawstwa” -

 napisał Jerzy Szafranowicz.