Do 31 marca i ani dnia dłużej. Właściciele nieruchomości muszą to zgłosić

Właściciele budynków mają już wiele obowiązków do spełnienia, za których niedopilnowanie mogą grozić poważne kary. Jedna z najnowszych regulacji prawnych nałożyła na nich kolejny, a czas na dopełnienie formalności mija już jutro. Kto zapomniał, jutro będzie wydłużał kolejkę w urzędzie. Trzeba to zrobić, celem jest podniesienie bezpieczeństwa.
Obowiązki właścicieli nieruchomości
Mimo wszelkich pozorów, posiadanie swojej własnej nieruchomości wcale nie wiąże się z kompletną dowolnością względem jej zarządzania. Właściciele muszą sprostać wielu istotnym obowiązkom, o których niekiedy można w bardzo łatwy sposób zapomnieć. W niektórych przypadkach za brak zastosowania się do obowiązujących przepisów możemy dostać dużą karę finansową, która wyraźnie nadszarpnie budżet.
Do najważniejszych obowiązków właścicieli nieruchomości należy z pewnością posiadanie urządzeń do gromadzenia odpadów komunalnych, takich jak śmietniki oraz szamba. Jeśli w pobliżu znajduje się kanalizacja sanitarna, należy podłączyć do niej budynek. Oprócz tego zimowe sprzątanie chodnika przed posesją również należy do obowiązków właściciela. Nie mogą się na nim znajdować zaspy śniegu czy lód, który może spowodować uszczerbek na zdrowiu pieszego.

Do innych ważnych obowiązków właścicieli posesji należy również:
- umieszczenie tabliczki z numerem domu,
- coroczna kontrola instalacji gazowej i przewodów kominowych,
- dbanie o to, aby roślinność w ogrodzie nie przechodziła na teren sąsiada.
Kilka miesięcy temu najnowsze regulacje prawne nałożyły na właścicieli nieruchomości kolejny ważny obowiązek. Czas na jego spełnienie upływa już jutro (31.03.).
Kwalifikacja wojskowa 2025 ruszyła. Polacy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze Totalne zmiany w pogodzie. Są prognozy na kwiecień, wróci mrózRząd działa na rzecz polskiego bezpieczeństwa
Ostatnie trzy lata były bardzo trudne ze względu na toczący się za wschodnią granicą Polski konflikt zbrojny. Wojna Ukrainy z Rosją wzmogła obawy obywateli o to, że pokój może zostać zachwiany oraz zmobilizowała rząd do działania na rzecz poprawy obronności. Jest to zresztą trend ogólnoświatowy — według raportu analityków ze Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w 2023 roku kraje na całym świecie przeznaczyły na obronność ponad 2443 mld dolarów. W statystykach przoduje Europa, Polska w tym zestawieniu plasuje się na 14. miejscu w skali świata.
Wydatki dotyczą nie tylko broni wojskowej czy żołnierzy, ale również ludności cywilnej. Kilka tygodni temu media obiegła informacja, że do każdej polskiej skrzynki pocztowej ma trafić poradnik na wypadek pojawienia się niebezpieczeństwa. Takie broszury to dziś codzienność w wielu państwach, takich jak Szwecja czy Finlandia. Mają się w niej znaleźć informacje o tym, “jak przygotować się np. na kilkudniowy brak prądu, jakie zapasy zgromadzić, aby móc przetrwać w domu trzy dni”.

Wstępnie oszacowano koszt przygotowania broszur i rozesłania ich do gospodarstw domowych na od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych. Poradnik ma być gotowy już w kwietniu tego roku, a w drugiej jego połowie rozesłany do domów Polaków. Osobno powstanie również wersja skierowana do dzieci, a całość będzie tłumaczona również między innymi na język angielski i ukraiński. Rząd podkreśla, że ma być on wsparciem, a nie postrachem.
To ma być poradnik, nie straszownik. Chodzi o pokazanie, w sposób przystępny, jak radzić sobie w sytuacjach różnych zagrożeń - przekazał cytowany przez Gazeta.pl Robert Klonowski z MSWiA.
Do tego można dodać również planowane szkolenia wojskowe dla wszystkich obywateli, które również mają podnieść świadomość i stopień bezpieczeństwa Polaków. Jest jeszcze jedna istotna rzecz, o której obowiązkowo muszą powiedzieć właściciele nieruchomości. Mają na to czas do jutra.
Musisz to zgłosić, czas jest do jutra
Nowy obowiązek właścicieli budynków nakłada ustawa z 5 grudnia 2024 roku o ochronie ludności i obronie cywilnej. Reguluje ona kwestie bezpieczeństwa oraz zasady postępowania w ramach wzmocnienia ochrony państwa i obywateli, a także określa między innymi sposób użytkowania, ewidencjonowania oraz warunki techniczne obiektów ochrony zbiorowej. W dokumencie zdefiniowano kilka rodzajów takiej infrastruktury, wyszczególniając przede wszystkim:
- schron – obiekt budowlany albo część obiektu budowlanego o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, wyposażony w urządzenia filtrowentylacyjne lub pochłaniacze regeneracyjne,
- ukrycie – obiekt budowlany albo część obiektu budowlanego, o konstrukcji niehermetycznej,
- miejsca doraźnego schronienia – obiekty budowlane przystosowane do tymczasowego ukrycia ludzi.
W ustawie opisano między innymi, że już wkrótce, bo od 1 stycznia 2026 roku, budynki wielorodzinne oraz garaże podziemne będą musiały mieć funkcję zarówno czysto użytkową, jak i zapewniać możliwość ich wykorzystania w sytuacjach kryzysowych. Oznacza to, że każda taka budowla będzie musiała spełniać dodatkowe warunki techniczne w tym zakresie.
To jednak nie wszystko. Poza obowiązkami, które zostały nałożone na deweloperów i które wejdą w życie od przyszłego roku, właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy budynków muszą już teraz przyjrzeć się swoim nieruchomościom i odpowiedzieć na ważne pytanie. Jeśli spełnia ona definicję schronu, miejsca ukrycia lub doraźnego schronienia, należy to zgłosić. Procedura jest prosta, a czas na to mija już jutro.
Informacje na temat budynku należy przekazać do właściwego miejscowo wójta, burmistrza, prezydenta miasta, poprzez Urząd Gminy lub Miasta. Takie zgłoszenie powinno zawierać istotne dane, mowa o adresie nieruchomości lub numerze działki, na której zlokalizowana jest budowla ochronna, tytule prawnym lub informacji o sprawowaniu zarządu nad obiektem oraz danych kontaktowych.
W 2023 roku w Polsce została przeprowadzona inwentaryzacja, z której dowiedzieliśmy się, ile profesjonalnych schronów jest obecnie dostępnych na terenie państwa. Zapewniają one miejsce dla ponad 300 tys. obywateli. Prócz nich na mapie znajdą się również miejsca ukrycia i doraźnego schronienia.





































