Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą
Zostały niecałe dwa tygodnie. Ministerstwo Finansów przypomina, że 30 czerwca upływa termin zgłoszenia do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA). Podmioty, które tego nie zrobią (producenci wódki, papierosów i innych produktów akcyzowych) nie będą mogły prowadzić działalności.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
30 czerwca upływa termin zgłoszenia do CRPA
-
Kto ma taki obowiązek
-
W jaki sposób należy dokonać zgłoszenia
Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą
Ostatni dzwonek m.in. dla producentów wódki, papierosów. Ministerstwo Finansów przypomina w komunikacie, że 30 czerwca, a więc już za niecałe dwa tygodnie mija termin zgłoszenia do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA).
Podmioty, którego tego nie zrobią, nie będą mogły od 1 lipca prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych.
Resort zwraca również uwagę, że podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi, czyli np. jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, czy straż graniczna nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy paliw lotniczych, paliw żeglugowych czy gazu LPG.
Ministerstwo Finansów podaje w komunikacie, że obowiązek zgłoszenia do rejestru dotyczy: pośredniczących podmiotów węglowych i pośredniczących podmiotów gazowych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie powiadomienia złożonego właściwemu w sprawach akcyzy naczelnikowi urzędu skarbowego oraz podmiotów, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych.
Obowiązek ten dotyczyć będzie także podmiotów zużywających nieprowadzących działalności gospodarczej, niebędących osobą fizyczną zużywających wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (wskazuje je art. 32 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o podatku akcyzowym).
Resort przypomina w komunikacie, że 30 czerwca to także ostatni moment na uzupełnienie złożonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R (zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego) o dane, które dotychczas nie były wymagane.
Zgłoszenia do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych jak i uzupełnienia AKC-R należy dokonać przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl