Do wzięcia nawet 120 tys. zł, ale trzeba się pospieszyć. Czas tylko do czwartku
Wiele osób może skorzystać ze specjalnego dofinansowania. Jest o co się starać, bo można dostać nawet 120 tysięcy złotych. Oczywiście trzeba będzie spełnić kilka kluczowych warunków. Osoby uprawnione do tego dofinansowania muszą się pospieszyć. Wnioski można będzie składać jeszcze tylko jutro (22 sierpnia). Komu należy się dopłata? Wyjaśniamy.
Do wzięcia nawet 120 tys. złotych
Polacy mają szansę na zgarnięcie sporego zastrzyku gotówki. Wszystko to za sprawą dofinansowania w ramach programu o nazwie “Rozwój małych gospodarstw z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027”.
Jeśli jednak ktoś chce skorzystać z tego wsparcia, to powinien się pospieszyć. Nabór wniosków o przyznanie dopłaty wystartował 25 lipca. Wnioski można składać tylko do czwartku, 22 sierpnia. Formalności można dopełnić za pośrednictwem PUE ARiMR. Trzeba mieć na uwadze, że dofinansowanie należy się tylko tym, którzy spełniają odpowiednie warunki.
Zakład upada po 76 latach, wszyscy stracą pracę. Znamy powodyKomu należy się dofinansowanie?
Dodatkowe dofinansowanie w wysokości nawet 120 tysięcy złotych należy się rolnikom, którzy: spełniają definicję mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa; mają gospodarstwo nie większe niż 300 ha, którego wielkość ekonomiczna nie przekracza 25 tys. euro; zajmują się produkcją ekologiczną lub produkcją ekologiczną i przygotowaniem do sprzedaży wytworzonych produktów lub rozpoczynają działalność w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach krótkiego łańcucha dostaw; osiągnęli przychód ze sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie w wysokości co najmniej 5 tys. zł; nie prowadzą gospodarstwa tylko w celach naukowo-badawczych.
Na to możesz przeznaczyć pieniądze z dofinansowania
Warto wspomnieć, że dofinansowanie będzie przyznawane w formie ryczałtu. Co istotne, założenia programu przewidują, na co można przeznaczyć dopłatę. Możemy wykorzystać pieniądze na przykład na inwestycje budowlane czy też zakup kluczowego wyposażenia, maszyn, urządzeń oraz sprzętów.
Ważne, by w wyniku realizacji planowanych przedsięwzięć nastąpił wzrost wartości sprzedaży brutto produktów rolnych co najmniej o 30 proc. w stosunku do ustalonej dla gospodarstwa wartości przychodu bazowego i nie mniej niż do poziomu odpowiadającego równowartości wynagrodzenia minimalnego w roku 2024 - informuje ARiMR.