Dobre wieści na rynku węgla. Sytuacja się uspokaja
Z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że globalny rynek węgla powoli wraca do poziomu sprzed ataku Rosji na Ukrainę.
Węgiel płynie do Europy
Po inwazji rosyjskiej znacznie wzrósł eksport węgla do Europy - w kwietniu br. osiągnął najwyższy poziom od października 2018 r. tj. 9,83 mln ton., w październiku uległ on jednak nieznacznemu osłabieniu i spadł do 7,85 mln ton.
Jak czytamy w analizie Agencji Rozwoju Przemysłu, w porównaniu z rokiem 2021, w ostatnich miesiącach eksport węgla do Azji był stabilny.
Wcześniej pojawiały się obawy związane z zakłóceniami w dostawach węgla zamorskiego, obawy te jednak w dużej mierze się nie sprawdziły, komentują eksperci ARP.
Najdroższy jest węgiel australijski. "Australijskie gatunki węgla, szczególnie wysokogatunkowe, nadal zyskują wśród odbiorców z Japonii, Korei Południowej, Indiach oraz Wietnamu. Ceny surowców australijskich są jedynymi, których poziomy nadal przekraczają 300 USD/t.- czytamy w analizie Agencji Rozwoju Przemysłu.
Niedobór dostaw wyżej wymienionych gatunków to skutek przede wszystkim anomalii pogodowych cyklonu pogodowego La Nina, który spowodował silne ulewy, zwłaszcza w obszarze Azji Południowo- Wschodniej. Warunki pogodowe wpłynęły na zmniejszenie dostaw do europejskich portów ARA w drugiej połowie listopada.
Ceny węgla w Polsce
Zazwyczaj ceny węgla w Polsce przed sezonem grzewczym rosną. W tym roku jest jednak inaczej.
Jak podaje portal pomorska.pl, niektóre składy obniżyły ceny nawet o kilkaset złotych. W wielu składach w woj. kujawsko-pomorskim ceny już teraz spadają.
- To dlatego, że klienci prywatni zaopatrują się w tańszy opał. Gmina może sprzedawać węgiel nie drożej niż za 2000 zł za tonę . Na opał w preferencyjnej cenie mogą liczyć osoby uprawnione do dodatku węglowego – czytamy w portalu.