BiznesINFO.pl Polska i Świat Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Dla kogo? Jak przystąpić?
Pixabay.com

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Dla kogo? Jak przystąpić?

22 marca 2022
Autor tekstu: Tomasz Majta

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Dla kogo? Kto może skorzystać?

Osoby, które mogą przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego dobrowolnie to między innymi: osoby zatrudnione w oparciu umowę o dzieło, pracownicy będący na urlopie bezpłatnym lub posłowie Parlamentu Europejskiego wybrani na kadencję podczas wyborów w Polsce. Warunek włączenia do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest jeden – osoba objęta ubezpieczeniem zamieszkuje terytoriom Rzeczypospolitej Polskiej.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Procedury. Jak zostać objętym?

W sytuacji wyrażenia chęci przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego należy udać się do najbliższej placówki oddziału regionalnego NFZ, a następnie złożyć adekwatny pisemny wniosek. Osoba, która ubiega się o ubezpieczenie, powinna legitymować się dokumentem tożsamości, a także musi mieć przy sobie dokument potwierdzający ostatni okres, w którym była ubezpieczona (za taki dokument może posłużyć zaświadczenie z miejsca pracy, które to potwierdzi opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego). Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, jak również po dostarczeniu do placówki niezbędnych dokumentów, osoba starająca się o przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zawiera umowę podpisaną w dwóch egzemplarzach. Warto pamiętać, że umowa dotycząca dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest sygnowana na czas nieokreślony (bezterminowy).

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Czy wiąże się z dodatkowymi kosztami?

W życiu każdego z nas przytrafiają się różne sytuacje losowe. Zdarzają się również i przypadki, że osoba starająca się o uzyskanie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego nie miała zachowanej ciągłości ubezpieczenia. W takiej sytuacji, osoba ubiegająca się o przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia zobowiązana jest do wniesienia na rachunek NFZ opłaty dodatkowej. Wielkość opłaty dodatkowej uzależniona jest od okresu, w którym osoba starająca się o ubezpieczenie nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Wielkość opłaty wynosi odpowiednio:

  • 20% dochodu przyjętego jako podstawa wielkości składki dla osoby, której to przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym oraz opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie od 3 miesięcy do roku,

  • 50% dochodu w sytuacji gdy przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym oraz opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej roku do 2 lat,

  • 100% dochodu w sytuacji gdy przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym oraz opłacaniu składek powyżej 2 lat do 5 lat,

  • 150% dochodu w sytuacji gdy przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym oraz opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 5 lat do 10 lat,

  • 200% dochodu w sytuacji gdy przerwa w ubezpieczaniu zdrowotnym oraz opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie więcej niż 10 lat.

Niezwykle istotnym aspektem jest, by opłatę dodatkową wnieść jeszcze przed zawarciem umowy o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Dyrektor oddziału NFZ, do którego kierowany jest wniosek o zawarcie ubezpieczenia, ma możliwość odstąpienia od poboru opłaty dodatkowej lub może rozłożyć sumę za przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego na raty.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Koszty. Jaka jest wysokość składki?

Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczanie zdrowotne każdego roku ulega zmianie. Wyliczając podstawę wymiaru składki pod uwagę bierze się deklarowany miesięczny dochód. Uwaga! Przepisy wyszczególniają, że podstawa do wyliczenia składki nie może być niższa niż kwota równa 75 % ze średniego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z kwartału poprzedniego. Co roku kwotę składki ogłasza Prezes GUS (Główny Urząd Statystyczny).

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Majta

Tomasz Majta

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat