Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatek za pracę przy komputerze. W tej sytuacji pracodawca nie może odmówić
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 21.01.2025 06:30

Dodatek za pracę przy komputerze. W tej sytuacji pracodawca nie może odmówić

praca przy komputerze
Fot. StartupStockPhotos/Pixabay

Zależnie od wykonywanego zawodu, po czasie możemy mierzyć się z różnego rodzaju negatywnymi skutkami pracy. Poza zmęczeniem czy nawet wypaleniem zawodowym, nierzadko musimy mierzyć się z fizycznymi oznakami szkodliwych warunków pracy. Czy do takich zaliczyć można pracę przed komputerem? Z tego tytułu przysługuje specjalny dodatek.

Nowe przepisy ws. pracy przed komputerem

Długie godziny spędzone przed monitorem to już od lat norma w wielu miejscach pracy. Polacy często spędzają przy komputerze całe osiem godzin dziennie, co może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. W związku z tym w maju 2024 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące organizacji takich stanowisk pracy.

Na co mogą liczyć pracownicy? Przede wszystkim pracodawca powinien zapewnić im dodatkowe urządzenia, które podniosą komfort wykonywanych obowiązków (np. specjalną podstawkę pod monitor), ale również krzesła wyposażone w regulowane podłokietniki. Co więcej, możliwość dostosowania wysokości i kąta nachylenia powinny mieć również oparcia. Jednak wiele osób nie ma pojęcia, że mogą również otrzymać finansowy bonus.
 

Pełne przemówienie Donalda Trumpa. Świat wstrzymał oddech Uważaj na przelewy powyżej tej kwoty. Tym zainteresuje się Urząd Skarbowy

Pracujesz przy komputerze? Pracodawca wypłaci ci “premię”

Obowiązkowe udogodnienia związane z miejscem pracy mają zapewnić nie tylko komfort pracownika, ale także zmniejszyć ryzyko urazów kręgosłupa. W czasie pracy przed komputerem, na uszkodzenia narażony jest jednak również nasz wzrok. Z tego powodu, jeśli spędzamy przed monitorem minimum połowę dobowego wymiaru pracy (cztery godziny dziennie), możemy starać się o dofinansowanie okularów.

Refundacja kosztów zakupu okularów i szkieł kontaktowych dotyczy osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Wraz ze złożeniem wniosku o zwrot środków, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy. Powinniśmy także pamiętać, że dodatek przewiduje całkowity lub częściowy zwrot kosztów, dlatego do pozostałych dokumentów musimy załączyć również fakturę potwierdzającą zakup.

Zależnie od miejsca pracy, możemy liczyć na inną wysokość dofinansowania. Szczegóły możemy sprawdzić w wewnętrznym regulaminie firmy, wiele też będzie zależeć od samej ceny naszych okularów. W większości przypadków pracownikowi zostanie przyznana wypłata w wysokości 200-300 zł. Jeśli spełnimy ww. warunki, pracodawca nie będzie mógł nam odmówić.
 

komputer
Fot. pixabay/StartUpStockPhotos

Nie tylko dopłata do okularów. Pracownicy dostaną dodatek szkodliwy?

W przypadku pracy wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia, pracownicy mogą liczyć na jeszcze jeden dodatek finansowy, tzw. dodatek szkodliwy. A skoro praca przy komputerze może negatywnie wpłynąć na postawę ciała czy nasze oczy, może zostać za taką uznana.

Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Kodeks pracy nie definiuje jednoznacznie szkodliwych warunków pracy, w związku z czym praktyczne zastosowanie tego przepisu będzie zależeć od porozumienia między pracodawcą a zakładową organizacją związkową lub przedstawicielami pracowników. Podstawowy warunek jest taki, że praca musi wiązać się z ryzykiem wystąpienia chorób zawodowych albo innych schorzeń. Dodatek zostanie jednak wypłacony dobrowolnie, a jego wysokość zależeć będzie od stopnia szkodliwości warunków pracy. Jeśli jednak uważamy, że w danej sytuacji przysługuje nam dodatek szkodliwy, powinniśmy złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek. Na jego podstawie zostanie wszczęte postępowanie i ustalone prawo do świadczenia.