Dodatkowe 324 zł bez względu na wiek. Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń finansowych. Jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny, który jest przyznawany bez względu na wiek. Aby otrzymać takie wsparcie, trzeba jednak spełnić pewne warunki. Okazuje się, że część osób dostanie dodatkowe pieniądze bez składania wniosku.
Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny to specjalne świadczenie dla osób, które mają trudności w samodzielnym wykonywaniu prostych, codziennych czynności. Dodatkowe pieniądze należą się tylko określonej grupie osób.
Wsparcie finansowe trafi do emerytów, którzy ukończyli 75. rok życia. Dodatek pielęgnacyjny zasili również budżet osób, które posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji.
Zobacz także: Do tych osób zadzwoni skarbówka. Chodzi o rozliczenie PIT
Nawet 1500 zł na ucznia. Trzeba pamiętać o tych terminachTe osoby dostaną dodatkowe pieniądze bez wniosku
Jak się okazuje, część beneficjentów otrzyma comiesięczne wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bez dopełniania dodatkowych formalności. Emeryci po 75. roku życia nie muszą bowiem składać wniosku o wypłatę świadczenia. Dodatek pielęgnacyjny zostanie im wypłacony wraz z emeryturą.
Pieniądze w ramach tego dodatku są przyznawane bez względu na wiek. Osoby młodsze będą jednak musiały złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powinny dołączyć do niego zaświadczenie OL-9, które udokumentuje niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.
Tyle wynosi dodatek pielęgnacyjny
Wysokość dodatku pielęgnacyjnego jest co roku waloryzowana, podobnie jak emerytury i renty. Tegoroczna podwyżka świadczeń podniosła je o 12,12 proc. Od 1 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca w ramach tego wsparcia 324,39 złotych miesięcznie.
Co ważne, w niektórych przypadkach dodatek nie zostanie wypłacony, choć beneficjent spełnia odpowiednie warunki. Pieniądze nie należą się w przypadku, gdy świadczeniobiorca przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż 2 tygodnie w miesiącu.