Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie dalej wypłacany
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje o kolejnym przedłużeniu wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przypominamy kto i w jakiej sytuacji może ze świadczenia skorzystać.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy
-
Do kiedy będzie wypłacany
-
Kto i w jakiej sytuacji może z niego skorzystać
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znów przedłużony
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po raz pierwszy został wprowadzony w marcu zeszłego roku, gdy pandemia koronawirusa dotarła do Polski i wprowadzono w związku z tą sytuacją obostrzenia, na mocy których doszło do zamknięcia szkół, przedszkoli czy żłobków. Świadczenie dedykowano rodzicom bądź opiekunom, którzy musieli w związku z tym zostać w domu, by zająć się dziećmi.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wielokrotnie przedłużono, ostatnio do 6 czerwca. Teraz jednak Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje o kolejnym przedłużeniu świadczenia, tym razem do 25 czerwca, czyli do dnia zakończenia tegorocznego roku szkolnego.
W jakiej sytuacji można ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, gdy uczniowie wrócili do szkół? Resort wyjaśnia w komunikacie prasowym że świadczenie przysługuje gdy dojdzie do zamknięcia (lub ograniczonego funkcjonowania) w związku z pandemią placówek zapewniających opiekę.
Kto może ubiegać się o świadczenie?
Należy przypomnieć, że o dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą wnioskować rodzice lub opiekunowie dzieci do 8.roku życia. Zasiłek przysługuje również ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom dzieci do 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodzicom lub opiekunom dzieci do 18. roku życia, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności .
O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się także rodzice lub opiekunowie osób do 24. roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie przysługuje też ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
– Kwestia opieki nad dzieckiem lub dorosłą osobą z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna dla rodziców i opiekunów, jesteśmy tego świadomi, stąd decyzja o kolejnym wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w sytuacji, gdy placówka tej opieki nie zapewnia – podkreśla cytowana w komunikacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Przypomnijmy, że wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.
Rozporządzenie na mocy którego dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do końca tegorocznego roku szkolnego wejdzie w życie z dniem 7 czerwca br., czyli od najbliższej niedzieli.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl