BiznesINFO.pl Twój portfel Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 9 maja. Jednak nie wszyscy rodzice mogą liczyć na wypłaty
Biznes Info

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 9 maja. Jednak nie wszyscy rodzice mogą liczyć na wypłaty

23 kwietnia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 9 maja - poinformowało ministerstwo rodziny. Niezmienione pozostają także zasady wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakich zasadach jest przyznawany dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • Komu przysługuje i jak złożyć wniosek

  • W jakiej kwocie przysługuje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal do wzięcia

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, poinformowała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 9 maja. Szefowa resortu wyjaśniła, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązuje na niezmienionych zasadach.

Cytowana przez TVN24 wyjaśniła, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania placówek zajmujących się opieką nad dziećmi. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku takich placówek jak: żłobek, przedszkole, klub dziecięcy czy placówka pobytu dziennego.

Oznacza to, że o dodatkowy zasiłek opiekuńczy ubiegać mogą się rodzice dzieci uczęszczających na co dzień do placówki, która ze względu na COVID-19 została zamknięta lub jest otwarta, ale funkcjonuje w ograniczonym zakresie. Poprzez tę drugą kwestię rozumie się np.: zamknięcie klasy lub oddziału.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które zostało wprowadzone w 2020 r. w wyniku pierwszej fali pandemii koronawirusa. Od tamtej pory jest stale przedłużane i obecnie będzie przyznawany przez kolejne dwa tygodnie. Kto może ubiegać się o pieniądze?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zasady przyznania świadczenia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka w wieku do 8 lat. Pobierający dodatkowy zasiłek opiekuńczy musi podlegać ubezpieczeniom społecznym. W przypadku dzieci niepełnosprawnych granica wieku wynosi 18 i 24 lata w zależności od stopnia niepełnosprawności.

Zaświadczenie potrzebne do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego należy pobrać od pracodawcy. W przypadku samozatrudnionych wniosek o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego można złożyć osobiście w placówce ZUS lub za pomocą PUE ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do ustawowych 60 dni wynikających z normalnego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia i jest wypłacane za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem.

Obowiązywanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego uzależnione jest od rozwoju pandemii koronawirusa i kolejnych obostrzeń. Te na razie zostały poluzowane w 11 województwach w kraju.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat