BiznesINFO.pl
Dofinansowanie w ramach programu "Moja Woda"

Pixabay/Królestwo_Nauki

Rusza druga odsłona programu "Moja Woda". Wnioski można składać już od jutra

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może ubiegać się o dofinansowanie

  • Jakie są warunki otrzymania dopłaty

  • Ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na ten cel

Wraca dofinansowanie, które podbiło serca Polaków

Dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda” zadebiutowało w zeszłym roku i okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Do władz napłynęło ok. 25 tys. wniosków, a kwota wsparcia przekroczyła pierwotnie przewidziany budżet. Na dopłaty Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyły łącznie 114 mln zł.

Radio Zet przypomina, że do ubiegania się o dofinansowanie zachęcał Polaków sam Andrzej Duda w trakcie kampanii wyborczej. - Chciałbym, żeby przy każdym domu takie oczko wodne było - mówił ubiegający się o reelekcję prezydent w trakcie wystąpienia w Sulejówku.

Po ubiegłorocznym sukcesie władza postanowiła po raz kolejny zaproponować dopłaty Polakom, którzy starają się walczyć z negatywnymi skutkami suszy. Druga edycja programu „Moja Woda” rusza już w poniedziałek 22 marca, w Światowy Dzień Wody. Zgłoszenia o dofinansowanie należy kierować do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

[EMBED-11]

Kto otrzyma dofinansowanie? Wysokość dopłaty może być różna

Po dofinansowanie mogą zgłaszać się właściciele domów jednorodzinnych. Co do zasady dopłaty mają wynosić 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Na oficjalnej stronie internetowej NFOŚiGW wskazuje, że dofinansowanie można otrzymać na instalacje do zbierania wód opadowych z dachów, chodników i podjazdów. W tym celu trzeba zamontować np. łapacze, wpusty, odwodnienie liniowe lub przewody odprowadzające wody opadowe bez orynnowania. Dopłaty otrzymają również mieszkańcy, którzy wdrożyli instalacje umożliwiające dalsze zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych. Mogą to być m.in. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki czy centrale dystrybucji wody.

Portal money.pl podaje, że dofinansowanie można uzyskać zarówno na sam zakup, jak i na montaż, budowę i uruchomienie instalacji, która umożliwia zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych i roztopowych na terenie danej nieruchomości. Dzięki takim zbiornikom wody nie będą trafiały do kanalizacji bytowo-gospodarczych, deszczowych czy na sąsiadujące tereny i ulice.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przekonywał niedawno, że dzięki programowi „Moja Woda” udało się w ubiegłym roku zatrzymać ok. 1,2 metrów sześciennych wody opadowej. - To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich. Dlatego w tym roku będziemy kontynuowali ten program - przyznał polityk.

Tegoroczne inwestycje pozwolą zatrzymać kolejny milion metrów sześciennych rocznie w przydomowych instalacjach. - Dzięki temu odciążamy kanalizację i zmniejszamy ryzyko podtopień powodowanych ulewnymi deszczami. To zysk dla środowiska i dla domowych budżetów - oznajmił Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Jednak, aby dostać dofinansowanie trzeba spełnić trzy kluczowe warunki. Po pierwsze, minimalny koszt kwalifikowany inwestycji musi wynosić 2 tys. zł. Po drugie, sumaryczna pojemność zainstalowanych zbiorników to co najmniej 2 metry sześcienne. Po trzecie, okres trwałości przedsięwzięcia musi wynosić 3 lata od daty jego zakończenia.

Tegoroczny budżet na dopłaty wynosi 100 mln zł. Wnioski można składać aż do wyczerpania wszystkich środków przewidzianych na cały program „Moja Woda”.

Podobne artykuły

Opłata reprograficzna przyniesie podwyżki. O jakich kwotach mowa?

Twój portfel

Opłata reprograficzna. Za elektronikę zapłacimy o kilka proc. więcej

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

Czytaj więcej >
Kiedy będą rekompensaty za prąd?

Twój portfel

Rekompensaty za prąd, to nadal odległa przyszłość. Ministerstwo udzieliło nam odpowiedzi

Czytaj więcej >
Rodzice powinni znać terminy

Twój portfel

Zasiłek opiekuńczy znowu przysługuje. Wszystko z powodu powrotu nauki zdalnej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Twój portfel

Emerytura bez podatku. Sejm ma być zgodny co do projektu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta wklada pieniadze do portfela

Twój portfel

Horrendalna podwyżka opłat za śmieci w Warszawie. Niektórzy dostają rachunek wyższy o 350 proc.

Czytaj więcej >