13 listopada 2024 roku producenci napojów w Polsce zawiązali spółkę akcyjną KAUCJA.PL – Krajowy System Kaucyjny. Jej celem będzie zarządzanie zwrotem i recyklingiem opakowań objętych systemem kaucyjnym. Inicjatywa łączy działania największych firm napojowych, zapewniając wsparcie technologiczne i logistyczne punktom handlowym w zbiórce opakowań. To ważny krok w kierunku realizacji celów środowiskowych oraz promowania zrównoważonego rozwoju.
Ogrzewanie mieszkania w sezonie zimowym często generuje wysokie koszty, jednak odpowiednie zarządzanie ciepłem nie tylko zmniejsza rachunki, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie oraz środowisko. Kluczem jest utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach i przestrzeganie kilku wyjątkowo prostych zasad. Oto one.
Na początku lipca br. rozpoczęły się konsultacje społeczne programu "Mój rower elektryczny". Narodowy Fundusz Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej chciał zachęcić Polaków do nowoczesnej, mało szkodliwej dla środowiska mobilności, dopłacając im do zakupu rowerów elektrycznych do 5 tys. zł. Dla tych, którzy czekali na uruchomienie dopłat, mamy nowe informacje.
Co dzieje się ze zniczami po tym, jak Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny dobiegną końca? Najnowsze dane na ten temat nie napawają optymizmem. Stowarzyszenie “Polski Recykling” oszacowało, ile ton śmieci może trafić do kontenerów po tych obchodach. Dane są niepokojące. Jest jednak sposób, żeby ograniczyć szkody dla środowiska.
Kilkudziesięciu naukowców z różnych ośrodków badawczych na całym świecie wystosowało list otwarty do przywódców krajów północnej Europy z wyjątkowo pilnym ostrzeżeniem. Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna, czyli globalny system prądów morskich transportujących ciepłą wodę w okolice północnej Europy jeszcze w ciągu naszego życia może całkowicie zniknąć. Sprawa jest bardzo poważna, dla naszej części świata konsekwencje będą katastrofalne.
Nadeszła pora, kiedy grzybiarze penetrują lasy w całym kraju w poszukiwaniu przedstawicieli jadalnych gatunków grzybów czy to na własne potrzeby, czy to na handel. Nie każdy wie, że w polskich lasach znaleźć można gatunek nazywany “złotem polskich lasów”, który na całym świecie jest uznawany za rarytas, jest bardzo wysoko ceniony i… wyceniony.
Krótkie programy prania, chociaż kuszą swoją szybkością i wygodą - wbrew powszechnej opinii mogą jednak przyczyniać się do... wyższych rachunków za energię elektryczną. Wiele osób wybiera je w nadziei na oszczędności - wydaje się przecież, że skrócony czas prania równa się mniejszemu zużyciu prądu i wody. Takie założenie okazuje się błędne.
W wielu miastach Polski mieszkańcy już latem doświadczyli znaczących podwyżek cen wody. Był to skutek częściowego odmrożenia cen przez Wody Polskie. Nadchodzą jednak kolejne zmiany, które mają zniechęcić nas do zużywania zbyt dużej ilości zasobów, a to oznacza jedno - ogólnopolskie podwyżki.
Decyzja Kauflandu z 2019 roku była zgodna z trendami zmierzającymi do redukcji odpadów plastikowych. Było to częścią szerszej strategii sieci, w której duży nacisk kładziono na ochronę środowiska oraz redukcję śladu węglowego. W 2024 foliowe torebki wróciły do sklepów sieci. Dlaczego?
W południowej Polsce trwa wielkie sprzątanie i odbudowa po wrześniowej powodzi. Zbierane są też wnioski o świadczenia interwencyjne, z których mogą skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że odbudowa musi uwzględniać nie tylko potrzeby mieszkańców, ale też problemy, które dopiero nadejdą.
W ministerstwie rozwoju i technologii opracowano rozporządzenie, które stanowi odpowiedź na postulaty polskich działkowców. Akt ma zabezpieczyć tereny przeznaczone na ogródki działkowe, tak aby rozwój miast nie odbywał się kosztem terenów zielonych. Stanowisko w sprawie nowych regulacji zajął już Polski Związek Działkowców.
Gdy jesienne liście zaczynają pokrywać nasze ogrody, z pozoru malowniczy krajobraz szybko zamienia się w kolejne obowiązki. Co zrobić z zebranymi liśćmi, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji? Odpowiedzi mogą zaskoczyć wielu posiadaczy działek i ogrodów.
Ogień trawi składowisko odpadów w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie). Na miejscu z żywiołem walczą strażacy. Z powodu gigantycznego pożaru rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla mieszkańców. Należy zachować szczególną ostrożność.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwo udostępniło opinii publicznej pilny komunikat dotyczący dostępu do wody. RCB alarmuje o zakazie korzystania z wód Odry. Bagatelizowanie sanitarnych wytycznych może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Wszyscy pamiętamy kuriozalną decyzję rządzących o zamknięciu lasów w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem leśnicy ostrzegają, żeby do lasów nie wchodzić. Sprawa jest jednak znacznie poważniejsza. Zagajniki na terenach popowodziowych mogą okazać się śmiertelną pułapką. Wrocławskie Lasy Państwowe opublikowały alarmujący komunikat.
Będziemy próbowali wesprzeć przynajmniej kilka miejscowości [dotkniętych powodzią — przyp. red.]. Dostarczymy urządzenia, które pozwolą wodę uzdatniać, czyli przygotowywać pitną wodę dla ludzi — mówił Oleg Stasiewicz, prezes zarządu Aquaphor, w cyklu „Rozmowy BiznesINFO”.
W Polsce trwa procedura wymiany liczników energii elektrycznej, liczników wody (wodomierzy) i logoterm. To implementacja dyrektywy PE, wprowadzonej w Polsce ustawą z 2021 roku. PGE Dystrybucja przewiduje na rok 2031 wymianę wszystkich liczników na te zdalnego odczytu. Już do końca roku 2028 zainstalowanych ma zostać ponad 17 milionów inteligentnych liczników energii elektrycznej. Tymczasem jednak, równolegle, trwa montaż innych urządzeń, za które… dostajemy potężne rachunki.
Czy prowadzisz małą firmę i zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na rachunkach za wodę? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie - baterie umywalkowe oszczędnościowe Ferro z kategorii Verdeline oraz modele Leed i Breeam! Te innowacyjne produkty nie tylko pomagają chronić środowisko, ale także mogą przynieść Ci duże oszczędności.
Każdy z nas mierzy się z rosnącymi cenami wody zimnej i ciepłej, a także związanym z jej poborem odprowadzaniem ścieków. Rachunki rosną, ale już dziś można je ograniczyć, a przynajmniej zastopować ich wzrost. Baterie VerdeLine to pomysł na realne oszczędności w każdym domu.
Pilnie potrzebne są środki transportu dające szansą na ekologiczną, nowoczesną mobilność. Mocnym kandydatem mogą być e-hulajnogi, jednak sposób, w jaki są popularyzowane, daleki jest od optymalnego. Widać to po miastach zaśmieconych pojazdami, ale też w bezpieczeństwie transportu. Najnowsze dane wskazują, że liczba wypadków z udziałem e-hulajnóg szybko rośnie.
Kiedy dni stają się coraz krótsze, a za oknem jest szaro, każdy z nasz marzy o tym, żeby się ogrzać. Posiadanie kominka to nie tylko wielka przyjemność, ale także obowiązki dla właściciela. Jeżeli nasz kominek nie spełnia wymogów unijnego Ekoprojektu i przepisów antysmogowych, grozi nam wysoka kara. Jak sprawdzić, czy nie złamaliśmy przepisów?
Proces stanowienia prawa w krajach członkowskich Unii Europejskiej strukturą przypomina sztafetę: po ustanowieniu woli, Parlament Europejski publikuje rozporządzenie do zaimplementowania w poszczególnych krajach. Tak powstaje dyrektywa. Jej implementacja w Polsce przebiega na podstawie ustawy - nowej lub nowelizowanej - później do ustawy właściwy minister wydaje rozporządzenie. Na podstawie rozporządzenia działać, i wymagać, mogą poszczególne podmioty. Bywa, że w sztafecie zdarzają się dziury, niektóre kosztowne. Efektem jednej z nich są rachunki, które dostają obywatele w całej Polsce. I muszą je zapłacić.
Przedłużające się upały doprowadzają w Polsce do ekstremalnych zjawisk. Temperatury przekraczające 30 st. C na dwa tygodnie przed rozpoczęciem kalendarzowej jesieni mają gigantyczny wpływ na warunki hydrologiczne w kraju. O tym, jak poważne jest zagrożenie mogą przekonać się mieszkańcy Warszawy - tam pobity został właśnie niechlubny rekord.
Kończy się wakacyjny marazm i społeczeństwo wraca do pracy ze świeżymi siłami, co wykorzystali członkowie organizacji Ostatnie Pokolenie. Po efektownym zanieczyszczeniu fasady Złotych Tarasów przyszedł czas na sparaliżowanie ruchu w Warszawie w krytycznym dla przepływności transportu dniu. Czy przełoży się to na wysłuchanie ich postulatów?
Od 1 lipca br. w największych miastach Polski działają Strefy Czystego Transportu - wyznaczone przez lokalne władze terytoria, gdzie zabroniony jest wjazd samochodów z wysokoemisyjnymi silnikami spalinowymi. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca jednak uwagę, że system jest niekonsekwentny i niesłusznie dyskryminuje.
W 2024 r. każdy kolejny miesiąc, przynajmniej do lipca, był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. Na całej Ziemi. Także lokalne statystyki budzą grozę; rodzime IMGW prowadzi badania od 1951 r., a 2023 r. zajął, pod względem upałów, drugie miejsce, ustępując tylko poprzednikowi sprzed 4 lat. Na podsumowanie 2024 r. przyjdzie czas, teraz trzeba… zainwestować w klimatyzację? Pomyślało miliony Polaków. Stąpamy po cienkiej linii.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwo opublikowało pilny komunikat dotyczący dostępu do wodu. W zachodnim rejonie Polski w wodzie wykryto bakterie, które sprawiają, że nie nadaje się ona do spożycia. Nieprzestrzeganie zasad sanitarnych może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Ostatnie Pokolenie słynie z budzących kontrowersje happeningów, w których paraliżowany jest ruch czy też zanieczyszczane są rozpoznawalne miejsca. Kontrowersje te przysparzają rozgłosu jednak celom OP: zwracaniu uwagi na krytyczną sytuację zachodzącej w związku z kryzysem klimatycznym. Dzisiejszego popołudnia doszło do kolejnego incydentu.