Dofinansowanie z ZUS dla firmy na 2021 rok. Można otrzymać dodatkowe środki z puli 50 milionów złotych
Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje różnego rodzaju konkursy na dofinansowanie dla przedsiębiorców. Najczęściej są one kierowane do mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm. W 2021 roku pula środków przeznaczonych na programy związane z poprawą Bezpieczeństwa i Higieny Pracy to, bagatela, 50 milionów złotych. Jak sięgnąć po te pieniądze, na co można wydać i jakie dokumenty trzeba złożyć?
Po co Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje konkurs i skąd pochodzi jego finansowanie?
Wiele osób zastanawia sięnad tym, skąd wziął się pomysł, by organizować konkursy na dofinansowanie z ZUS . Ich założeniem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w pracy, ale ten nadrzędny cel, ma także dodatkowe znaczenie. Przede wszystkim ZUS chce pomóc w modernizacji systemów pracy oraz procedur, by móc zmniejszyć liczbę wypłacanych co roku odszkodowań i rent z tytułu niezdolności do pracy na skutek wypadków, do których doszło w zakładach pracy. Zapobieganie wypłacaniu rent i zasiłków jest więc najważniejszym celem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jednak nie jest tak, że to jedyne priorytety programu. Ustalono, że ma on pomóc zmniejszyć zagrożenie związane z wypadkami w pracy, zniwelować zagrożenie chorobami zawodowymi, zredukować szkodliwe oddziaływanie czynników ryzyka na pracowników oraz zwiększyć zdolność do pracy poszczególnych osób przez dłuższy czas. Skąd na to pieniądze? W tym roku Zakład przewiduje na nagrody z konkursu nawet 50 mln złotych, co jest sumą niebagatelną. Jest to kwota zależna od tzw. wydatków przewidzianych na prewencję powypadkową. Dokładnie wynosi 1% należnych składek na ubezpieczenie wypadkowe.
Dla kogo dofinansowanie z ZUS?
Co istotne, nie każda firma może wziąć udział w konkursie. O dofinansowanie z ZUS mogą ubiegać się właściciele przedsiębiorstw lub działalności, które spełniają określone kryteria:
a) Firma nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz z opłacaniem podatków.
b) Firma nie znajduje się w stanie upadłości, nie ma zarządu komisarycznego, nie jest w toku likwidacji i nie ma wobec niej prowadzonego postępowania upadłościowego czy układowego z wierzycielem.
c) Nie ubiega się o dofinansowanie po raz kolejny przed upływem 3 lat od ostatniego dofinansowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ani zwrotu dofinansowania, do którego firma została zmuszona.
Jeśli więc Twoja działalność spełnia powyższe kryteria, z powodzeniem może startować w programie o dodatkowe pieniądze, które będzie można przeznaczyć na zwiększenie bezpieczeństwa w firmie.
Ile można zgarnąć, jak złożyć wniosek?
No dobrze, ale wiemy tylko tyle, że do wzięcia z całego programu jest 50 mln złotych. A ile może otrzymać pojedynczy wniosek? Największe firmy zatrudniające ponad 250 osób może otrzymać maksymalnie 500 tys. złotych przy programie inwestycyjno-doradczym oraz 499 tys. złotych przy programie inwestycyjnym. Dla średnich przedsiębiorstw to już kwota od 340 tys. złotych do 339 tys. złotych zależnie od rodzaju programu. Z kolei małe przedsiębiorstwa zainkasują 210 tys. złotych i 209 tys. złotych. A jak jest z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi, których składki na ZUS miesięcznie przekraczają 1500 złotych? W myśl programu mogą otrzymać dofinansowanie z ZUS w wysokości 140 tys. złotych. Jest to kwota dość spora, o którą warto powalczyć.
Wniosek o udział w konkursie jak zawsze należy składać pod koniec lipca. Co ciekawe trzeba to zrobić zarówno elektronicznie, jak i w formie papierowej. Wszystko znajdzie się na startującej 15 lipca stronie prewencja.zus.pl, gdzie podane zostaną wszystkie szczegóły oraz udostępnione będzie wsparcie, w jaki sposób należy wypełnić wniosek, by mieć w ogóle możliwość wzięcia udziału w programie.
Na co trzeba przeznaczyć dofinansowanie z ZUS?
Czy jednak przyznane pieniądze będą dowolnie rozdysponowane, z zastrzeżeniem, że celem będą kwestie BPH? Oczywiście nie, ponieważ w dofinansowaniu z ZUS chodzi o konkretne efekty. Dlatego wydatki muszą być jasno sprecyzowane i wskazane. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokładnie przewidział, jakie obszary mogą zostać objęte wsparciem finansowym. Są to między innymi:
a) bezpieczeństwo instalacji technicznych, urządzeń i maszyn w miejscach pracy,
b) urządzenia chroniące przed hałasem, promieniowaniem elektromagnetycznym lub drganiami,
c) oświetlenie miejsc pracy, ochrona przed promieniowaniem optycznym,
d) ochrona przed energią elektryczną,
e) oczyszczanie miejsca pracy, wszelkiego rodzaju urządzenia uzdatniające powietrze,
f) sprzęt, maszyny, urządzenia, które mniej obciążają szkielet, pozwalają na bezpieczniejszą pracę w nietypowych strefach pracy, zmniejszają ryzyko kontaktu z czynnikami chemicznymi i biologicznymi, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie,
g) środki ochrony indywidualnej, w tym środki ochrony przed koronawirusem.
Jak widać, obszary objęte dofinansowaniem z ZUS są dość szerokie, jednak nie oznacza to, że każdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Każda firma musi się postarać, by spełnić kryteria i wypełnić dokumenty w sposób prawidłowy. W ten sposób przekona decydentów do przyznaniapieniędzy z konkursu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na 2021 rok.