PKP szykuje świąteczne zniżki na przejazdy. Skorzystają nie tylko seniorzy i dzieci

Wielkanoc i majówka sprzyjają podróżom po całym kraju — podczas świąt odwiedzamy najbliższych, a potem w maju hucznie odpalamy grilla ze znajomymi. Polskie Koleje Pociągowe wychodzą naprzeciw pasażerom, którzy w tym czasie będą potrzebować ich usług. Podróżujący będą mieli szansę skorzystać z wielu zniżek — nie tylko tych dobrze znanych.
Już wkrótce odwiedzimy najbliższych
Już za moment zaczynamy świętowanie wyczekiwanej Wielkanocy. Warto już teraz zaplanować sobie, w jaki sposób dotrzemy do naszych najbliższych, lub jak oni dojadą do nas, aby wspólnie spotkać się na uroczystym śniadaniu. Pomocne może okazać się skorzystanie z usług transportu publicznego — najlepiej pociągu.

Podróż PKP Intercity w Wielkanoc i w majówkę może być znacznie tańsza dzięki licznym zniżkom, dostępnym dla wielu grup Polaków. Należy pamiętać, że pasażer uprawniony do ulg ustawowych okazać konduktorowi podczas kontroli odpowiedni dokument, który potwierdzi, że dana zniżka mu przysługuje (np. legitymacja studencka, dowód osobisty itp.) Jakie zniżki można określić mianem ustawowych i komu przysługują?
Projekt "bykowego" w Sejmie. Pensje mogą ulec drastycznemu obcięciu Joanna Senyszyn nie wytrzymała. Atakuje kontrkandydatów po debacie w KońskichJakie ulgi ustawowe obowiązują w PKP Intercity?
Ulga w wysokości 100 proc. przysługuje dzieciom w wieku do lat 4, oraz funkcjonariuszom Straży Granicznej, policji, służb celnych, żołnierze Żandarmerii Wojskowej w czasie wykonywania czynności służbowych.
51 proc. taniej pojadą studenci do ukończenia 26. roku życia, również ci studiujący za granicą, słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz kolegiów pracowników służb społecznych, a także doktoranci do ukończenia 35. roku życia. Zniżka obowiązuje w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych.
Ulga 49 proc. dedykowana jest rodzicom lub małżonkom rodziców, posiadającym Kartę Dużej Rodziny (na podstawie biletów miesięcznych imiennych) - ta zniżka dostępna jest w pociągach pospiesznych i osobowych — natomiast tylko w osobowych uprawnieni do ulgi są:
- niezdolni do samodzielnej egzystencji z wyjątkiem osób niewidomych (na podstawie biletów jednorazowych);
- dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia przedszkola do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia (na podstawie imiennych biletów miesięcznych).
Ze zniżki 37 proc. skorzystać mogą kupujący bilety na pociągi osobowe, pospieszne i ekspresowe, a uprawnieni są do niej na podstawie biletów jednorazowych:
- dzieci w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia przedszkola, dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia przedszkola do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej, ale nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia;
- posiadacze ważnej Karty Polaka;
- rodzice lub małżonkowie rodziców posiadający Kartę Dużej Rodziny;
- dzieci i młodzież (nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia) w okresie pobierania przedmiotów nauczanych w języku polskim w szkołach prowadzonych przez organizacje społeczne za granicą, szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, sekcjach polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw, szkołach europejskich.
Emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierają zasiłki rodzinne, mogą wykorzystać w ciągu roku dwa przejazdy z ulgą wynoszącą 37 proc. To jednak nie koniec zniżek, dzięki którym pojedziemy taniej. PKP przewiduje również okolicznościowe ulgi. Ponadto można je ze sobą łączyć, dzięki czemu cena przejazdu staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Zobacz też: Uważaj na wywieszanie prania na balkonie. Za to możesz dostać mandat
Aby uzyskać niższą cenę przejazdu, można łączyć ze sobą niektóre zniżki
W PKP Intercity można skorzystać również ze zniżek handlowych, czyli takich, których zasady określa przewoźnik we własnym zakresie. Wiedza o nich nie jest powszechna, często zapominamy, że przysługuje taki rodzaj ulgi.
Niektóre ze zniżek handlowych łączą się z ulgami podstawowymi, a decyduje o tym spółka. Jeśli nie wiemy, czy jakiś wariant połączenia zniżek jest możliwy, najlepiej przeczytać regulamin danej usługi na stronie przewoźnika. PKP Intercity oferuje m.in. poniższe ulgi:
Bilet seniora - tutaj ulga wynosi 30 proc. Przeznaczona jest dla seniorów, którzy ukończyli 60 lat. Zniżka uprawnia do podróży wszystkimi pociągami PKP Intercity - w tym również pociągami Pendolino. Oferta nie łączy się z ulgą ustawową 37 proc. dla emerytów i rencistów.
Z tej ulgi mogą skorzystać pasażerowie podróżujący w grupach liczących od 2 do 6 osób. Obniża ona ceny biletów na przejazdy krajowe Intercity i TLK o 30 proc. Ofertę można łączyć z ulgami ustawowymi:
"Jeśli macie prawo do ulgi 37 proc., 51 proc., 78 proc., 95 proc. lub 100 proc., to ceny biletów normalnych obniżymy dodatkowo o wymiar waszych ulg" - podaje spółka. Ze zniżki można skorzystać, kupując bilet najpóźniej do 7 dni przed podróżą.
Duża Rodzina
Ta ulga gwarantuje 30 proc. zniżki na przejazdy krajowe pociągami TLK, IC, EIC i EIP. Ulga przysługuje wtedy, gdy podróżują ze sobą co najmniej dwie osoby, a każda z nich posiada Kartę Dużej Rodziny. Zniżka łączy się z ulgami ustawowymi.
Bilet Rodzinny
Ta ulga pozwala obniżyć koszty przejazdów krajowych pociągami EIC, EIP o 30 proc. i łączy się ze zniżkami ustawowymi. Korzystają z niej grupy liczące od 2 do 5 osób, w których jednym z podróżnych jest dziecko do 16. roku życia.





































