Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Donald Tusk obiecuje pieniądze. To powód do radości dla konkretnej grupy Polaków
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 25.08.2024 16:26

Donald Tusk obiecuje pieniądze. To powód do radości dla konkretnej grupy Polaków

Donald Tusk, pieniądze
Fot. East News/Paweł Wodzynski, Królewstwo_Nauki

Polacy dostaną pieniądze? Na taką zapowiedź zawsze znajdą się chętni. Nowa forma dofinansowania będzie oznaczać rewolucję w polskich szpitalach i całym systemie zdrowia. Kto może liczyć na wsparcie finansowe? Do tej pory jedna grupa pacjentów była pomijana.

Premier obiecał wielką zmianę dla polskich pacjentów

Ostatnie wystąpienie Donalda Tuska na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie daje nadzieję na rewolucję w polskim systemie leczenia. Do tej pory bowiem wiele osób mogło liczyć na dofinansowanie opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia. Inaczej jednak sytuacja wyglądała w przypadku pacjentów cierpiących na choroby rzadkie. Zgodnie z zapowiedzią premiera, rząd ma przeznaczyć dodatkowe środki na rozpoznawanie takich dolegliwości i opiekę nad osobami, które się z nimi zmagają. Wsparcie otrzymają m.in. pacjenci cierpiący na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni.
 

Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Skorzystają nie tylko seniorzy

Rząd znajdzie pieniądze. Chodzi o 100 mln zł

Uruchomienie nowego programu wsparcia ma kosztować polski budżet niemal 100 milionów złotych. Powołanie Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich w każdym województwie to już oficjalny element planu rządu na lata 2024-2025. OECR mają być odpowiedzią na liczne potrzeby pacjentów. Ogrom tego zjawiska, jak podkreślił Donald Tusk, pokazują chociażby zbiórki w internecie, których autorzy proszą o wsparcie w sfinansowaniu bardzo kosztownego leczenia. Teraz takie zbiórki mają już nie być potrzebne. Nowy plan dla Chorób Rzadkich będzie więc nie tylko kontynuował misję swojego poprzednika z lat 2021-2023, ale rozszerzy inicjatywy na kolejne grupy pacjentów, a także dostęp do nowoczesnej aparatury i leków.
 

Na ”choroby rzadkie” cierpi aż 3 mln Polaków

Mianem chorób rzadkich określa się schorzenia, które występują u wyjątkowo niewielkiej ilości osób, dokładnie 1 na 2 tys. ludzi. Mimo to zidentyfikowano już około 8 tys. takich chorób, a cierpi na nie aż 350 mln osób, w tym 30 mln mieszkańców Unii Europejskiej. Niemal 10% z nich stanowią Polacy. Oznacza to, że do tej pory 2-3 mln polskich pacjentów musiało samodzielnie sobie radzić z walką o dostęp do nowoczesnych terapii. Teraz ma się to jednak zmienić — nareszcie.