NFZ, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, to jedna z podstawowych jednostek organizacyjnych państwowej służby zdrowia. Podstawę działania NFZ stanowi Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz statut NFZ. Jego siedziba mieści się w Warszawie na ulicy Rakowieckiej 26/30, a aktualnym prezesem jest Filip Nowak. Odpowiedzialność za swoje działania NFZ ponosi przed Ministrem Zdrowia.
Narodowy Fundusz Zdrowia pełni rolę państwowego ubezpieczyciela zdrowotnego, choć jest to definicja nieco uproszczona. Jego podstawową rolą we współczesnym systemie ochrony zdrowia jest refundacja niektórych leków i finansowanie świadczeń medycznych obywateli. Pieniądze na ten cel pozyskiwane są od pracujących Polaków w ramach składki zdrowotnej.
Podstawowym zadaniem NFZ jest refundacja kosztów leczenia, operacji, zabiegów medycznych i wizyt lekarskich osób ubezpieczonych w ramach NFZ (a więc opłacających składkę zdrowotną). Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się także refundacją niektórych leków i sprzętu medycznego, co realizuje w porozumieniu z farmaceutami.
Dla realizacji wyżej wzmiankowanych celów niezbędne jest także sporządzanie raportów, właściwych dla określenia dostępności danych środków i usług medycznych i analiza kosztów określonych przedsięwzięć. Z praktycznego punktu widzenia NFZ obowiązany jest także do zawierania umów o współpracę z ośrodkami medycznymi i aptekami, oraz przeprowadzania konkursów czy tworzenia ofert w zakresie przewidzianym ustawą i działaniem NFZ.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi także szeroko zakrojone działania edukacyjne w zakresie promocji i ochrony zdrowia, monitoruje prawidłowość realizacji świadczeń wykonywanych przez jednostki związane zeń umową, prowadzi Centralny Wykaz Ubezpieczonych i monitoruje ordynacje lekarskie.
Co do zasady pod NFZ podlega każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie kraju oraz każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Przynależność do NFZ wynika z konieczności opłacania składki zdrowotnej – w przypadku pracownika konieczność jej opłacenia spoczywa na pracodawcy.
Żeby sprawdzić czy ma się NFZ wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) przy pomocy Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Można również wybrać się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania wojewódzkiego oddziału NFZ.
Pokaż więcej
W ostatnim czasie koszty pobytu w sanatoriach uległy zmianom, co ma istotne znaczenie dla osób planujących leczenie uzdrowiskowe. W zależności od sezonu oraz standardu zakwaterowania, ceny różnią się zauważalnie, co nie pozostaje bez wpływu na wybory pacjentów dotyczące terminów turnusów i preferowanych warunków.
Rząd pracuje nad zmianami, które sprawią, że o wiele łatwiej będzie uzyskać receptę na bezpłatny lek. Prawo przepisywania takich środków uzyska więcej lekarzy, dzięki czemu bezpłatnie będzie można odbierać leki, za które dziś trzeba często płacić, nawet jeśli znajdują się w wykazie farmaceutyków bezpłatnych. Pozytywnych zmian jest jednak więcej. Co dokładnie się zmieni?
Rząd pracuje nad zmianą legislacyjną w segmencie opieki zdrowotnej w szkołach. W placówkach miałaby pojawić się zupełnie nowa kadra, która wesprze, lub zastąpi, kurczące się zastępy tzw. pielęgniarek szkolnych. Z raportu instytutu z wnętrza środowiska wynika, że obecnie średni wiek szkolnej kadry medycznej jest wyższy, niż średni wiek tej samej kadry w skali kraju. W murach szkolnych najczęściej spotkamy pielęgniarkę w okolicach 60. roku życia. I ma się to zmienić.
Ze szpitali w całej Polsce napływają doniesienia o wyczerpaniu funduszy przeznaczanych na kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wnioski o świadczenia nadplanowe są odrzucane. Fatalna sytuacja panuje także w neurologii, gdzie leczenie nowych pacjentów z diagnozą np. stwardnienia rozsianego nie może w ogóle zostać rozpoczęte.
Od 1 stycznia 2025 roku w Unii Europejskiej wejdą w życie nowe przepisy, które na zawsze zmienią funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych. Zakaz stosowania plomb z rtęcią to najnowsza regulacja unijna, której celem jest ochrona zdrowia i środowiska. Co to oznacza dla pacjentów i dentystów? Nowe wytyczne nie tylko wpłyną na usługi stomatologiczne, ale także na przemysł oświetleniowy.
Wyjazd do sanatorium wiąże się z sporym wydatkiem. Choć NFZ pokrywa część kosztów, to za wiele rzeczy trzeba dopłacić z własnej kieszeni. Mamy doskonałe wieści dla osób, które w najbliższym czasie planują pobyt w uzdrowisku. Od 1 października obowiązują niższe stawki. Kuracjusze będą mogli naprawdę sporo zaoszczędzić. Znamy konkretne stawki.
Polacy mogą skorzystać z dofinansowania do dentysty, które oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Leczenie zwykle wiąże się z dość sporymi kosztami, a w ramach tej dopłaty można otrzymać nawet 500 złotych. Lista refundowanych zabiegów jest naprawdę długa. Przedstawiamy szczegóły.
Przyjęło się, że wyjazd do sanatorium jest z NFZ. Świadczeniobiorca, który decyduje się skorzystać z leczenia w sanatorium uzdrowiskowym, ponosi częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie. Nie musi tak być, jeśli zdecydujemy się na wyjazd z ramienia ZUS. Wówczas możemy liczyć na darmowy pobyt w ośrodku. Koszty leczenia, zakwaterowanie, wyżywienie, a nawet dojazd — to wszystko może pokryć ZUS po spełnieniu określonych warunków.
Ministerstwo Zdrowia podjęło ważną decyzję. W Polsce zniesiony zostanie obowiązek skierowań lekarskich do dwóch rodzajów specjalistów. Dziś, by odwiedzić ich w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba zdobyć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wiemy do jakich specjalistów dostęp będzie łatwiejszy oraz kiedy zmiany wejdą w życie.
W polskich szpitalach, mimo że podstawowa opieka zdrowotna powinna być bezpłatna, pacjenci coraz częściej muszą zmagać się z dodatkowymi opłatami za różne usługi, które nie są objęte refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Te koszty mogą znacząco obciążyć budżet pacjentów i ich rodzin, a dotyczą one zarówno komfortu pobytu, jak i pewnych podstawowych udogodnień. Na jakie wydatki możemy być narażeni?
Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) zachęca pacjentów do skorzystania z leczenia uzdrowiskowego wcześniej, niż przewiduje to kolejka oczekujących, przypominając tym samym o mechanizmie tzw. “zwrotów uzdrowiskowych”. To oferty szybkiego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe, w których termin rozpoczęcia turnusu jest krótszy niż 14 dni.
Wszyscy pacjenci powinni wiedzieć o zmianach w polskich przychodniach. Modyfikacje będą dotyczyły zapisów do lekarza i na badania. Jak na razie, nowości będą obowiązywały tylko i wyłącznie w formie programu pilotażowego. Co dokładnie ulegnie zmianie? Przedstawiamy szczegóły.
Polacy dostaną pieniądze? Na taką zapowiedź zawsze znajdą się chętni. Nowa forma dofinansowania będzie oznaczać rewolucję w polskich szpitalach i całym systemie zdrowia. Kto może liczyć na wsparcie finansowe? Do tej pory jedna grupa pacjentów była pomijana.
Do tej akcji Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowywał się tygodniami. Tymczasem nabór wniosków zakończył się katastrofą i skandalem. W tym roku poradnie rodzinne nie dostaną żadnych pieniędzy z unijnych dotacji? NFZ dostał ponad miliard złotych i walczył o przywrócenie poprawnego działania. ”Nie pomogło.”
Pobyt w sanatorium tylko w niektórych przypadkach jest całkowicie bezpłatny. Skorzystać z niego mogą osoby do 18 roku życia lub 26, jeśli wciąż się uczą oraz ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ponadto części pacjentom 24-dniową kurację opłacić może Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pozostali otrzymują co prawda darmowe leczenie ambulatoryjne, ale zakwaterowanie i wyżywienie muszą opłacić samodzielnie. Dla tego grupy mamy dobre wieści - pobyt w sanatorium już niedługo znacznie potanieje.
Pobyt w sanatorium wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, ale jest także sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Warto pamiętać, że już wkrótce stawki w sanatoriach będą niższe, więc kuracjusze sporo zaoszczędzą. Kiedy wyjechać do uzdrowiska, by zapłacić mniej? Znamy dokładnie stawki za całe turnusy. Przedstawiamy szczegóły.
Pobyt w sanatorium to dla wielu osób szansa na poprawę zdrowia i odzyskanie pełnej zdolności do pracy. Niestety dla niektórych koszty związane z leczeniem i rehabilitacją w takich ośrodkach mogą stanowić istotną barierę. Na szczęście Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oferuje możliwość skorzystania z bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych, pokrywając wszelkie związane z tym koszty. Komu przysługują i jak z nich skorzystać?
Od ponad roku w Polsce funkcjonuje powszechny program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Pomimo wprowadzenia bezpłatnych szczepień, liczba osób, które skorzystały z tej możliwości, pozostaje niezadowalająca. Jak dotąd, z programu skorzystało zaledwie 20% uprawnionych. W obliczu tego wyzwania Ministerstwo Zdrowia planuje szereg zmian mających na celu poprawę efektywności programu oraz zwiększenie jego dostępności i popularności.
Wyjazd do sanatorium wiąże się ze sporymi wydatkami. Okazuje się, że wiele osób może skorzystać ze sporych zniżek, dzięki którym za pobyt w uzdrowisku zapłacą mniej. Sposób jest banalnie prosty. Wystarczy, że wyrobisz jeden dokument. Podpowiadamy, komu przysługuje taki przywilej.
Ukraińcy przebywający w Polsce coraz lepiej funkcjonują w systemie Narodowego Funduszu Zdrowia i powszechnej opieki zdrowotnej - wynika z danych GUS i Światowej Organizacji Zdrowia. Specjalna wysłanniczka WHO do krajów-kierunków migracyjnych po wybuchu rosyjskiej wojny ocenia, że mimo tego na horyzoncie pojawia się inny problem.
Pieniądze, które z roku na rok przeznacza państwo na tak zwane lecznictwo uzdrowiskowe, rosną z roku na rok. W 2024 roku NFZ na popularne sanatoria ma przeznaczyć niemal 1,7 miliarda zł. Tymczasem lekarze przyznają, że uzdrowiska nie spełniają swojej podstawowej funkcji, ponieważ pobyt w nich nie ma przełożenia na zdrowie. Przyczyny są jasne.
Podczas gdy Główny Inspektorat Sanitarny wypowiada “wojnę” środowisku antyszczepionkowemu, UNICEF publikuje alarmujące dane: Polska właśnie utraciła odporność populacyjną. Tak źle nie było od przeszło 20 lat. Wraca choroba, o której zdążyliśmy zapomnieć.
Sport narodowy? Sanatoria - raz na NFZ, później KRUS, a na końcu ZUS. Michał Dzięgielewski, dyrektor departamentu lecznictwa, w ogniu krytyki po tym, jak ocenił kondycję polskich skierowań do sanatoriów. Tłem jest reforma prawa, która miałaby wyjść naprzeciw seniorom. Ale podobnych decyzjom nie sprzyja czas.
Pobyt w sanatorium przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale jednocześnie wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak się jednak okazuje, sporo osób może wyjechać do uzdrowiska zupełnie za darmo. Komu przysługuje taki przywilej? Odpowiadamy.
Okazuje się, że pacjenci podczas pobytu w szpitalu często muszą uiścić kilka dodatkowych opłat. Wiele osób może nawet nie mieć pojęcia o tym, że w trakcie hospitalizacji będą musieli zapłacić na niektóre rzeczy z własnej kieszeni. Przedstawiamy szczegóły.
Wyjazd do sanatorium potrafi być bardzo drogą, ale często również konieczną ”przyjemnością”. Już wkrótce stawki ponownie pójdą w górę. Część pacjentów może jednak liczyć na zwolnienie z opłat. Komu przysługuje ulga? NFZ nie pokryje wszystkich kosztów.
Wyjazd do sanatorium zwykle wiąże się z długim czasem oczekiwania. Jak się jednak okazuje, istnieje prosty sposób na przyspieszenie wyjazdu do uzdrowiska. Można dostać termin nawet za kilka dni. Przedstawiamy szczegóły.
W budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia pustkami świecą nawet rezerwy. Projekt budżetu na 2025 r. trafił do Rady NFZ i sejmowych komisji. Zakłada rządową dotację na poziomie 18,3 mld zł., czyli przewyższa tę z minionego roku o… ponad 18 mld zł. Cały budżet na ochronę zdrowia w 2025 r. będzie większy, niż ten na obronność.