Nowy program 1500 plus. Znamy warunki przyznania nowego świadczenia
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto może załapać się na dodatek mieszkaniowy
Na jakich zasadach będą przyznawane dopłaty do czynszu
Od kiedy można złożyć wniosek i kto może ubiegać się o dopłatę
Dopłaty do czynszu w ramach dodatku mieszkaniowego
Od 5 stycznia 2021 roku Polacy mogą składać wnioski o dopłatę do czynszu. Dodatek mieszkaniowy wynosi 1500 zł miesięcznie i ma być wypłacany przez 6 miesięcy. Wartość nowego rządowego programu podkreślił wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
- Dostęp do mieszkania to jedno z podstawowych dóbr związanych z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej. Pakiet mieszkaniowy zawiera szereg rozwiązań ważnych dla poprawy sytuacji mieszkaniowej polskiego społeczeństwa - tłumaczył wicepremier.
Dodatek mieszkaniowy przyniesie wsparcie dla rodzin poszkodowanych ekonomicznie przez pandemię koronawirusa. Aby otrzymać głośno zapowiadaną przez rząd dopłatę do czynszu należy spełnić określone warunki. Kto może się o nią ubiegać?
Zgodnie z rządowymi informacjami o dodatek mieszkaniowy mogą wnioskować najemcy i podnajemcy lokali mieszkalnych, którzy utracili dochody z powodu pandemii COVID-19, mogą składać w swojej gminie wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu.
Rządzący podkreślają, że o dopłatę nie będzie mógł starać się właściciel mieszkania. Dodatek mieszkaniowy (według art. 24 ustawy opublikowanej 4 stycznia 2021 r.) będzie przysługiwał tym rodzinom, które wykażą niższy dochód o co najmniej 25 proc. w trzech miesiącach poprzedzających złożenie wniosku niż w analogicznym okresie rok temu.
Dodatek mieszkaniowy dla wybranych grup
Dodatek mieszkaniowy będzie także uzależniony od powierzchni mieszkania - informuje portal regiodom.pl. Przyznanie dopłaty będzie uzależnione od normatywnej powierzchni mieszkania podanej w ustawie i w zależności od ilości osób zamieszkujących lokal.
Wnioski o przyznanie dopłaty do czynszu można składać od 5 stycznia do 31 marca 2021 r. we własnej gminie. Dopłata przyznawana jest na okres sześciu miesięcy i wypłacana do dziesiątego dnia każdego miesiąca.
Przypomnijmy, że w ramach pakietu mieszkaniowego rząd uchwalił także zwiększenie puli na mieszkania komunalne. Rządzący podkreślają, że w tej kwestii istotne jest zadbanie o najuboższych obywateli, których nie stać na mieszkanie od dewelopera.
- To nie koniec naszych prac. Moc pakietu mieszkaniowego została ujęta w różnych, uzupełniających się rozwiązaniach, dostosowanych do potrzeb gmin, obywateli i rynku. Przed nami jeszcze kilka ważnych ustaw, a w nich takie rozwiązania, jak: lokal za grunt, rozwój społecznych agencji najmu oraz prawne uregulowanie działania tzw. kooperatyw mieszkaniowych - mówił wicepremier Jarosław Gowin. Miejmy nadzieję, że nie tylko dopłaty do czynszu będą cieszyć się popularnością wśród Polaków.