Będzie kolejna edycja programu "Mój prąd". Nabór ruszy jeszcze w tym roku
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie zmiany szykują się programie dopłat w ramach "Mojego Prądu"
-
Kto może skorzystać i jakie kwoty są przyznawane
-
Do czego dopłaci nam rząd
Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych
O kolejnej edycji programu "Mój prąd" i dopłatach do własnej instalacji fotowoltaicznej informował już kilka miesięcy temu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Pierwsze doniesienia pojawiły się już w grudniu 2020 r.
- Pracujemy razem z resortem klimatu i środowiska nad nową odsłoną "Mojego Prądu". Chcemy rozszerzyć program o dotacje m.in. na punkty ładowania dla samochodów elektrycznych - zapowiadał także NFOŚiGW Paweł Mirowski.
Sceptycznie nastawieni do programu eksperci muszą być nieźle zdziwieni, bowiem z oficjalnych informacji wynika, że dopłaty za 2020 r. będą wypłacane do połowy 2021 r. Wszystko przed bardzo dużą ilość złożonych wniosków. Program okazał się wielkim sukcesem.
- Będzie kontynuacja, pracujemy nad tym, by był kontynuowany w trochę zmienionych warunkach. [ ... ] Jeszcze w tym roku, w pierwszym półroczu, będzie szansa na uruchomienie naboru - powiedział cytowany przez Biznes Interia Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dodał także, że obecnie tworzony jest budżet programu.
Dopłaty także w 2021 roku
Pierwsza odsłona programu "Mój prąd" odbyła się w 2019 r. i okazała się ogromnym sukcesem. Rządzący poprzez dawanie Polakom pieniędzy na własną instalację fotowoltaiczną chcieli zachęcić ich do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Ówczesny resort klimatu podkreślał także, że korzystanie z instalacji fotowoltaicznych przyczyni się do poprawy jakości powietrza w kraju.
"Kwota alokacji dla bezzwrotnych form dofinansowania: do 1 000 000 tys. zł" - informował na swojej stronie resort. Dopłaty do własnej fotowoltaiki cieszyły się ogromną popularnością, dlatego przeznaczono na ten cel dodatkowe 100 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Łącznie na program "Mój prąd" przeznaczono 1,1 mld zł. Budżet na dopłaty wyczerpał się w bardzo szybkim czasie, a z dopłat skorzystało 220 tys. polskich domostw.
"Mój Prąd to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Program wystartował w połowie 2019 r. Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Pierwsze dwa nabory „Mojego Prądu” przyczynią się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok" - poinformował NFOŚiGW.