Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Dorabiasz do pensji lub emerytury? Lepiej uważaj, są nowe limity
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 06.01.2025 09:46

Dorabiasz do pensji lub emerytury? Lepiej uważaj, są nowe limity

pieniądze
Fot. pasja1000/Pixabay

Chociaż Polacy często nie zdają sobie z tego sprawy, wielu z nas na co dzień działa jako przedsiębiorcy, nawet na bardzo niewielką skalę. Niezależnie od tego, czy dorabiamy do wynagrodzenia czy do emerytury wypłacanej przez ZUS, nawet złotówka dodatkowego dochodu wystarczy, by obowiązywały nas konkretne przepisy. A te właśnie uległy zmianie, o czym lepiej nie zapominać.

Nowe limity dorabiania od 1 stycznia 2025

W przypadku niewielkich kwot osiąganych w ramach dodatkowej działalności zarobkowej, nie mamy obowiązku zakładania firmy. Jest to możliwe dzięki ustawie z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców. To właśnie tam została zdefiniowana tzw. działalność nierejestrowana, którą prowadzić może niemal każdy.

Najpierw jednak trzeba spełnić kilka warunków i pamiętać o obowiązujących limitach. Od 1 stycznia obowiązuje nowa kwota. Po jej przekroczeniu na dopełnienie formalności zostanie nam niewiele czasu. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?
 

Banki alarmują: w poniedziałek 6 stycznia wielka blokada. Oficjalny komunikat do wszystkich klientów Ceny masła to przy tym drobnostka. Jest nowy lider drożyzny

Działalność nierejestrowana 2025

Prowadzenie dodatkowej działalności zarobkowej bez konieczności zakładania firmy możliwe jest tylko do określonej kwoty. Ta z kolei zależna jest od wynagrodzenia minimalnego, a to z początkiem stycznia wzrosło do 4666 zł brutto. Zgodnie z ustawą o minimalnych wynagrodzeniu za pracę z dnia 10 października 2002 roku, limit dorabiania wynosi 75 proc. tej kwoty. Oznacza to, że od 1 stycznia nie musimy rejestrować firmy, jeśli nasze miesięczne dochody z działalności dodatkowej nie przekraczają dokładnie 3499,50 zł brutto.

Co zrobić po przekroczeniu tego limitu? Warto pamiętać, że w takiej sytuacji mamy tylko siedem dni na złożenie wniosku o wpis do centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Termin ten liczony jest od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie.


 

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Limit przychodów nie jest jedynym warunkiem, który należy spełnić, by móc dorobić sobie w ramach działalności nieewidencjonowanej. W ten sposób możemy zarabiać zarówno jako osoby aktywne zawodowo, jak i po przejściu na emeryturę. Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie jest jednak możliwe, jeśli w okresie ostatnich 5 lat (60 miesięcy) wykonywaliśmy działalność gospodarczą. Co więcej, nie mamy takiej możliwości również w przypadku, gdy prowadzenie działalności wymaga uzyskania zezwolenia, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej. Dotyczy to również sytuacji, gdy działalność została zdefiniowana w przepisach w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców.

Jeśli osiągamy dochody z tego tytułu powinniśmy również pamiętać o uwzględnieniu ich w rozliczeniu rocznym. Nie zarejestrowanie działalności nie zwalnia nas z tego obowiązku. Powinniśmy również prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, która pozwoli kontrolować kwotę przychodów.