Modyfikacje, które weszły w życie za sprawą Polskiego Ładu skutecznie obniżyły satysfakcję polskich przedsiębiorców z prowadzenia firmy. Od dłuższego czasu jasne było, że muszą zajść zmiany, które usatysfakcjonują jak najwięcej grup społecznych. Procedura ich wprowadzenia trwa już od jakiegoś czasu, wiadomo, jaki będzie ich koszt. Pojawiają się głosy, że państwo może tego nie unieść.
Przedstawiciele polskiego środowiska przedsiębiorców są pogrążeni w żałobie po śmierci 70-letniego biznesmena. Prezes znanej w całej Polsce grupy deweloperskiej odszedł 14 marca 2025 roku. Był znany z działalności filantropijnej. Za życia lokalne media pisały o tym, że wspierał lokalne parafie, strażaków i kupował wyprawki szkolne dla dzieci. Koledzy z branży pożegnali go we wzruszających słowach.
Czy polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na uproszczenia w prawie? Zespół ds. deregulacji kierowany przez Rafała Brzoskę intensywnie pracuje nad zmianami, które mogą wstrząsnąć dotychczasowym systemem. Wśród zaangażowanych w projekt są także przedstawiciele samorządów. Co udało im się wypracować i kiedy poznamy szczegóły?
Co zrobić, by złożenie rocznej deklaracji podatkowej było jak najprostsze? Wielu podatników stale szuka najlepszego sposobu na złożenie PIT-u. Nowe rozwiązania wprowadza również rząd. Postawa Polaków jasno pokazuje, że nie tędy droga. Co poszło nie tak?
Co musi wiedzieć, co musi mieć i co musi robić polski przedsiębiorca? W świetle aktualnych przepisów “żyłka do biznesu” to zdecydowanie za mało. W wielu przypadkach warto postawić na urządzenia, które ułatwią nam prowadzenie firmy. Zwłaszcza jeśli kara za jego brak to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy muszą się tym przejmować.
Mikroprzedsiębiorstwa stanowią aż 97 proc. ogółu firm w Polsce. Mowa o kole zamachowym polskiej gospodarki. Gdy jednak przeanalizujemy ich wydajność na tle UE, można popaść w panikę. Wyzwania i problemy mikroprzedsiębiorstw objaśniają dla BiznesINFO dr Urszula Kłosiewicz-Górecka oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Małe firmy od lat borykają się z problemem zatorów płatniczych, które często prowadziły do ich upadku. Teraz pojawia się propozycja, która może diametralnie zmienić sytuację. Będący twarzą deregulacji gospodarki Rafał Brzoska, ma pewien plan. Czy uproszczona egzekucja należności uratuje tysiące przedsiębiorstw?
Deregulacja kojarzy się raczej z ograniczaniem działalności państwa niż z rozbudową jego aparatu. A jednak nie sposób przeoczyć, że deregulacja w Polsce zaczyna się mnożyć. Dochodzi więc wręcz do inflacji inicjatyw, bo w Polsce deregulacja zdaje się zaczynać od rozrostu biurokracji.
Szef InPostu Rafał Brzoska został niedawno wybrany przez premiera Donalda Tuska na szefa rządowego zespołu ds. deregulacji. Niedługo potem opublikował pierwsze postulaty, które mają poprawić warunki rozwoju dla przedsiębiorców działających w kraju. Od razu pojawiły się także pytania o kwestie, które oburzają część przedsiębiorców, w tym regularny wzrost płacy minimalnej. Odpowiedź biznesmena w tej kwestii nie pozostawia złudzeń.
Do tej pory mogło się wydawać, że rynek pracy przechodzi niezaprzeczalną ewolucję. Okazuje się jednak, że pracodawcy mają dość trendu, który stale nasilał się przez ostatnie lata. Nie wszyscy pracownicy będą zadowoleni, ale firmy mają swoje powody.
ZUS ogłosił nowy konkurs, w ramach którego przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet 300 tysięcy złotych na poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy. To szansa na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, które zmniejszą ryzyko wypadków i wpłyną na zdrowie pracowników. Jakie są warunki i kto może się ubiegać o wsparcie?
Przedsiębiorcy stoją przed bardzo ważną decyzją. Mają czas tylko do 20 lutego. Jeśli przegapią ten termin, mogą stracić ważne ulgi i nie tylko. Ta decyzja powinna być dokładnie przemyślana, bo będzie miała wpływ między innymi na wysokość podatków oraz ogólną rentowność firmy. Przedstawiamy wszystkie szczegóły.
Inwestycje polskich firm w rozwój pracowników wciąż pozostają niewystarczające. Najnowsze dane prezentowane przez Polski Instytut Ekonomiczny pokazują, że zaledwie co dziesiąty zatrudniony czuje, że jego pracodawca wspiera rozwój zawodowy, a większość pracowników zmienia pracę, zanim doczeka się awansu. Jakie czynniki prowadzą do rosnącej rotacji w firmach i trudności w rekrutacji specjalistów? Czy polskie firmy mogą odwrócić ten trend i skuteczniej zatrzymywać talenty?
Z tej internetowej platformy dla podróżników eSky korzystają turyści z Europy, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Przedsiębiorstwo zostało założone przez znanego kierowcę rajdowego Łukasza Habaja, Łukasza Kręskiego oraz Agnieszkę i Piotra Stępniewskich. Teraz jeden z współzałożycieli ogłosił, że odchodzi ze stanowiska. Podzielił się bardzo osobistą przyczyną tej decyzji i ogłosił kto go zastąpi.
Co roku tysiące Polaków podejmują decyzję o założeniu działalności gospodarczej. Według danych GUS tylko w 2024 roku zdecydowało się na to ponad 126 tys. osób. Już przy pierwszych formalnościach związanych z zakładaniem firmy można popełnić duży błąd. Doradca podatkowy Piotr Juszczyk z firmy InFakt w rozmowie z portalem BiznesINFO wskazuje, jak uniknąć przykrych konsekwencji.
Dla przedsiębiorców, którzy przegapią ten termin lub popełnią błąd przy składaniu oświadczenia, nie będzie już odwrotu. Skarbówka nie czeka na deklaracje w tej sprawie przez cały rok. Wkrótce mija termin na podjęcie kluczowej dla każdej małej firmy decyzji. Błąd w tym zakresie może sprawić, że zamiast do naszej kieszeni, pieniądze w nadmiarze będą trafiać na konto fiskusa. Ekspertka radzi, jak poprawnie złożyć odpowiedni formularz.
Nieważne, czy prowadzisz średnią, dużą firmę czy mikroprzedsiębiorstwo na jednoosobowej działalności gospodarczej. O tym obowiązku nie możesz zapomnieć, a pomyłka może Cię słono kosztować. Na złożenie dokumentów przedsiębiorcy mają jeszcze tylko kilka tygodni.
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej, jednak rząd już na przyszły rok planuje kolejne zmiany. Problem dotyczący coraz to większych wydatków na ten cel będzie jedynie się pogłębiał. Skąd wziąć na to środki? Z podatków. Portfele Polaków mocno na tym ucierpią.
Użytkownicy korzystający regularnie z Instagrama zdążyli zauważyć już pierwsze zmiany, jakie zaszły w aplikacji. Na razie dostrzec można nieznaczną różnicę w samym wyglądzie, ale to, co jeszcze przygotowali twórcy, ma dopiero nadejść. W mediach społecznościowych zawrzało. O co dokładnie chodzi? Niewykluczone, że posypią się liczne skargi.
W akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy każdy może wziąć udział. Setki osób chętnie nie tylko licytuje oferty, ale także samodzielnie wystawia różne przedmioty. A za te cena potrafi być bardzo różna. Rekordowa aukcja przebiła już 100 tys. złotych. I wcale nie chodzi o sprzątanie domu przez Macieja Musiała.
To koniec znanego polskiego producenta na rodzimym rynku. Po niemal 30 latach działalności, spółka została postawiona w stan likwidacji. Polacy chętnie kupowali ubrania w sklepach od wielu marek, które należały do przedsiębiorstwa. Problemy firmy zaczęły się w 2019 roku.
Zmniejszone koszty, ułatwienie w regulowaniu składek i proste formalności – to wszystko proponuje ZUS, zachęcając do skorzystania ze specjalnego programu. Beneficjentem nie może jednak zostać każdy, a czas przyjmowania zgłoszeń mija już niebawem. Jeśli upływający czas nie jest wystarczającą motywacją, powinny być nią pieniądze. W skali miesiąca to kilkaset złotych w kieszeni.
Od początku 2025 roku przedsiębiorcy w Polsce muszą dostosować się do zmian wynikających z wprowadzenia nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025). Zmiana ta dotyczy zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą od lat, jak i tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z biznesem.
Chociaż Polacy często nie zdają sobie z tego sprawy, wielu z nas na co dzień działa jako przedsiębiorcy, nawet na bardzo niewielką skalę. Niezależnie od tego, czy dorabiamy do wynagrodzenia czy do emerytury wypłacanej przez ZUS, nawet złotówka dodatkowego dochodu wystarczy, by obowiązywały nas konkretne przepisy. A te właśnie uległy zmianie, o czym lepiej nie zapominać.
Rząd nadal nie doszedł do porozumienia z Komisją Europejską, która uzależnia wypłatę części pieniędzy z KPO od oskładkowania umów cywilnoprawnych. Niedawno minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekonywała, że takie rozwiązanie będzie miało zły wpływ na rynek pracy. Dr Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych rzuca nowe światło na te deklaracje. Jego zdaniem rządzącym chodzi o coś zupełnie innego.
Polskie marki odzieżowe coraz śmielej wchodzą na zagraniczne rynki, zdobywając uznanie nie tylko w kraju, ale i u naszych sąsiadów. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm oferujących galanterię i odzież skórzaną zaczęła od Niemiec, a teraz podbija Słowację. Czy nowa strategia marki przełoży się na globalny sukces?
Tuż przed końcem roku opublikowane zostało rządowe rozporządzenie ważne dla każdego przedsiębiorcy. Zmianom ulegną zasady klasyfikacji działalności, co jest skutkiem zmian na poziomie Unii Europejskiej. Całość ma być odpowiedzią na rozwój nowych obszarów i wymaga od przedsiębiorców podjęcia obowiązkowych działań.
Ważne zmiany w prawie pracy mogą wpłynąć na harmonogramy pracy, gospodarkę i relacje między pracownikami a przedsiębiorcami. Dlaczego propozycja zniesienia wolnych dni za święta przypadające w sobotę wywołała takie emocje? Wyjaśniamy, co jest stawką w tej debacie.