Już na początku roku będziesz musiał wypełnić kolejny obowiązek. Dotyczy 1,5 mln Polaków
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto będzie musiał wymienić w tym roku dowód osobisty,
Dlaczego osoby chcące wymienić dokument online muszą się pospieszyć,
Jak długo czeka się na nowy dowód.
Dowód osobisty do wymiany
Masz dowód osobisty od 2011 roku? W tym roku będziesz musiał go wymienić. Wszystko dlatego, że dokument ten jest ważny przez 10 lat. W 2021 roku ważność utraci ponad 1,5 mln dowodów osobistych.
Aby wyrobić dowód osobisty, należy udać się do urzędu osobiście, ale można dokonać tego również drogą online. By złożyć wniosek o wymianę dokumentu należy posiadać Profil Zaufany i odpowiednie zdjęcie. Następnie należy zalogować się Profilem Zaufanym na gov.pl wybierając z prawej strony ze spisu opcję "Uzyskaj dowód osobisty".
Osoby, które chcą wymienić dowód osobisty nie wychodząc z domu muszą się pospieszyć, gdyż taka możliwość będzie istniała jedynie do sierpnia. Po tym miesiącu wniosek o dowód trzeba będzie złożyć osobiście w urzędzie, co jest efektem unijnym przepisów zgodnie z którymi, by odebrać dokument należy osobiście zjawić się w urzędzie.
Na nowy dowód trzeba będzie zaczekać maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Dokument zostanie wydany bezpłatnie.
Nowy dowód osobisty będzie e-dowodem, co oznacza, że będzie miał warstwę elektroniczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów. Na nowych dowodach pojawią się wzory odcisku palca jego posiadacza. Wróci również własnoręczny podpis.
W 2020 roku nowy dowód osobisty musiało wyrobić ponad milion Polaków. Polska jest obecnie jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie dowód osobisty jest obowiązkowym dokumentem.
Przypomnijmy, że dowód osobisty jest dokumentem, który potwierdza tożsamość posiadacza, np. w banku czy urzędzie, potwierdza polskie obywatelstwo, czy umożliwia wyjazd zagraniczny do krajów strefy Schengen i innych honorujących porozumienie państw.
Kto musi posiadać dowód osobisty?
Dowód osobisty musi posiadać każdy osoba legitymująca się polskim obywatelstwem, która skończyła 18 lat. Obowiązek wyrobienia nowego dowodu osobistego zachodzi również w sytuacji, gdy osoba zmienia dane osobowe, na przykład po zmianie stanu cywilnego. Nowy dowód osobisty należy wyrobić również w przypadku, gdy doszło do radykalnej zmiany wyglądu, na przykład po operacji plastycznej, a także gdy dokument zagubił się, został zniszczony lub skradziony. Ponadto wniosek o nowy dowód osobisty trzeba złożyć w sytuacji, gdy certyfikaty w dowodzie zostały unieważnione.
Wniosek o nowy dowód osobisty może również złożyć każda osoba z polskim obywatelstwem, która: ukończy 18 lat w ciągu najbliższych 30 dni, posiada polskie obywatelstwo, ale mieszka za granicą, jest rodzicem, opiekunem prawnym lub kuratorem, a wniosek składa w imieniu dziecka do 18. roku albo osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie lub częściowo.