Nowa inicjatywa Unii Europejskiej już wkrótce zostanie zrealizowana. Państwa członkowskie mają niewiele czasu, aby utworzyć ku temu potrzebną infrastrukturę, która umożliwi korzystanie z całkowicie nowych, unijnych dowodów tożsamości. Dokumenty mają ułatwić dopełnianie formalności oraz skrócić czas oczekiwania na załatwienie spraw urzędowych.
Dowód osobisty to w Polsce jeden z najważniejszych dokumentów. Nieposiadanie go może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Już oficjalnie wiadomo, że ponad 3 mln obywateli będzie zobowiązanych do wymiany “plastiku”. Kto powinien udać się do urzędu w celu dopełnienia formalności? Zaniechanie obowiązku będzie wiązało się nawet z karami finansowymi.
Polacy mogą posługiwać się nieważnymi dowodami osobistymi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wszystko przez luki w przepisach, które pozwalają urzędom unieważniać dokumenty bez informowania o tym obywateli. Czy jest szansa na zmianę przepisów? Sprawdźmy, dlaczego możesz być w poważnych tarapatach.
Brak ważnego dowodu osobistego może mieć poważne konsekwencje, ale czy Polacy zdają sobie sprawę z ryzyka? W 2025 roku problem ten dotknie rekordową liczbę obywateli. Co warto wiedzieć, by uniknąć kłopotów?
Często to, co wydaje się nieistotne, może mieć dużą wartość. Stary, zapomniany dokument schowany na dnie szuflady może okazać się prawdziwym skarbem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że może się na nim wzbogacić, a to wielka strata. Sprawdź, czy w twojej szafce nie kryje się taka perełka – może przynieść ci spore korzyści.
Czy wiesz, że numer PESEL może być kluczem do Twoich finansów, a jego kradzież – początkiem poważnych problemów? Nowa usługa zastrzeżenia PESEL zapewnia ochronę przed oszustwami, ale niewielu wie, jak z niej skorzystać. Dowiedz się, dlaczego warto działać, zanim będzie za późno.
W przyszłym roku trzy miliony polskich obywateli będzie musiało wymienić swój dowód osobisty na nowy. Dokument ten nie jest bowiem wydawany bezterminowo, a kolejne jego wersje często zawierają usprawnienia, które w czasie wydawania poprzednich jeszcze nie istniały. W przypadku zlekceważenia obowiązku wymiany, trzeba się liczyć z karą, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Posiada go każdy pełnoletni obywatel Polski. Traci ważność po 10 latach. A zaniedbanie i brak wymiany, na nowy — aktualny — dokument może kosztować Cię nawet ograniczeniem wolności. O jakim dokumencie mowa?
Miliony Polaków muszą pamiętać o ważnym obowiązku dotyczącym wymiany dowodu osobistego. Przegapienie terminu ważności tego dokumentu może wiązać się nie tylko z utrudnieniami w codziennym życiu, ale również z poważnymi konsekwencjami prawnymi i karą sięgającą nawet 5 tysięcy złotych. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć problemów i jak prawidłowo zadbać o swój dowód osobisty.
Świadectwo pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów potwierdzających zatrudnienie w Polsce, ale nie jest to jedyna forma, która może potwierdzić staż naszego zatrudnienia. Kodeks pracy nie precyzuje dokładnie, jakie dokumenty są niezbędne do ustalenia czasu zatrudnienia, co otwiera pole do poszukiwania alternatyw.
Stare dokumenty w szufladzie to dla nas zazwyczaj przejaw sentymentu. Znalezione papiery możemy też uznać za śmieci i po prostu wyrzucić. Nie rób tego pod żadnym pozorem! Stare dokumenty mogą być przepustką od niemałych pieniędzy. Jakim sposobem? Sprawdzamy, jak możemy dzięki nim zyskać.
Aplikacja mObywatel zyskała ogromną popularność wśród Polaków i coraz więcej osób z niej korzysta. Alicja Sepioło, starsza badaczka UX mObywatel w rozmowie z redakcją serwisu BiznesINFO opowiedziała o ogromnych korzyściach i ułatwieniach wynikających z posiadania tej aplikacji.
Dowód osobisty to kluczowy dokument potwierdzający naszą tożsamość. Okazuje się, że w tym roku Polaków czeka masowa wymiana dowodów. Powinni pamiętać o tym obowiązku, bo za posługiwanie się nieważnym dokumentem grożą dotkliwe kary pieniężne. Przedstawiamy szczegóły.
Dowód osobisty jest kluczowym dokumentem, który potwierdza naszą tożsamość. Bardzo ważne jest, by wymienić swój dowód, jeśli straci ważność. Okazuje się, że w 2024 roku miliony Polaków czeka wyrobienie nowego dokumentu. Za niedopilnowanie tego obowiązku można zapłacić wysoką karę.
Jeśli masz dowód osobisty, który wydany został po 2019 roku, to jest duże prawdopodobieństwo, że widnieje na nim symbol, którego znaczenie jest dla wielu Polaków nieznane. Ma on tymczasem ważną funkcję, która sprawia, że przed posiadaczami dowodu otwierają się zupełnie nowe możliwości.
Dane osobowe kilkuset płatników ZUS ”wyciekły” za pośrednictwem jednego z pracowników. Sprawa została już zgłoszona do prokuratury oraz Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają powody do obaw?
Już wkrótce setki Polaków będą musiały wymienić prawo jazdy na nowe. Co ciekawe, to przede wszystkim osoby, które wcale się tego nie spodziewają. Kto musi uzyskać nowy dokument? Sprawdziliśmy, jak wymienić prawo jazdy.
Co zrobić ze starym dowodem osobistym, znalezionym na dnie szuflady? Jedno jest pewne: nie powinniśmy go wyrzucać. Dokument ten, mimo że może wydać się całkowicie zbędny, może być bardzo przydatny przy ustalaniu prawa do emerytury. Dlaczego?
Dane Ministerstwa Cyfryzacji prawie 3 miliony Polaków muszą w tym roku wymienić dowód osobisty. Bez niego możemy zapłacić nawet 5 tysięcy złotych kary. Elektroniczny dowód osobisty, czyli mDowód, też nie zawsze nam pomoże.
Ważna wiadomość dla prawie 3 mln Polaków, których dowody stracą ważność w tym roku. Jeśli na czas nie zaktualizują oni swoich danych w banku, dostęp do niektórych funkcji ich konta zostanie zablokowany. W konsekwencji, napotkają oni na uciążliwe ograniczenia np. w zlecaniu przelewów. Taką politykę stosują wszystkie tego typu instytucje, w tym te najpopularniejsze. Na liście są m.in. Bank PKO BP, ING Bank Śląski czy Alior Bank.
PKO BP przypomina o tym już od zeszłego roku, ale sprawa dotyczy wszystkich banków i 2,7 miliona Polaków. Ich konta zostaną zablokowane. Na reakcję mają tylko 30 dni.
Mało kto wie, że wystarczy drobne uchybienie przy jednym z dokumentów, aby zostać ukaranym karą w wysokości nawet 5000 złotych. Można jednak tego uniknąć - i to w zasadzie tak samo łatwo, jak można otrzymać karę.
Nawet ,,bezterminowe” prawo jazdy ma swój termin ważności — i to od jakiegoś czasu. Od kiedy i jak będzie można wymienić stary dokument na nowy? Oto, czego będziesz potrzebować.
Ogromna część Polaków w 2024 roku będzie musiała wymienić swoje dowody osobiste. Niezwykle istotne w tym przypadku jest dopilnowanie terminu. Jeśli bowiem go przegapimy, możemy zapłacić niemałą karę finansową.
W lipcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą ograniczania skutków kradzieży tożsamości, dzięki której już niebawem pojawi się możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Kluczowe informacje w tej sprawie przekazało właśnie Ministerstwo Cyfryzacji.
Od piątku 1 września zaczyna obowiązywać ważna zmiana w rządowej aplikacji mObywatel. W rezultacie, udając się do banku w celu załatwienia jakiejś sprawy, nie będziemy musieli przejmować się tym, że swój dokument tożsamości zostawiliśmy w domu. Wszystko dlatego, że będziemy go mogli pokazać na ekranie smartfona. Jak to działa?
Od 14 lipca era tradycyjnych dokumentów ma zacząć chylić się ku końcowi – na takie opinie możemy natknąć się w internecie. Wszystko przez mObywatel 2.0 – nowa wersja rządowej aplikacji jest już dostępna w sklepach Google Play oraz App Store (choć od piątkowego poranka słychać było o błędach pojawiających się w aplikacji). W odświeżonej wersji znajdzie się m.in. mDowód, dzięki któremu nie będzie trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu. Dostępne będą też funkcje przydatne dla rodziców i świeżo upieczonych kierowców. Poniżej wyjaśniamy, czego mogą spodziewać się obywatele.
W połowie lipca w życie wejdą zmiany prawne dotyczące dowodów osobistych. Będzie sporo nowości za sprawą procesu cyfryzacji - plastikowe dowody oraz paszporty nie będą już jedyną formą dowodów tożsamości.