BiznesINFO.pl Twój portfel Zgubiłeś dowód osobisty? Nie wystarczy go zawiesić, resort podpowiada co dalej
Marek BAZAK/East News

Zgubiłeś dowód osobisty? Nie wystarczy go zawiesić, resort podpowiada co dalej

8 sierpnia 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu osobistego?

Zgubienie dowodu osobistego to poważna sprawa. Dokument może dostać się w niepowołane ręce a to może przysporzyć nam licznych kłopotów. Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić (nawet jeśli dowód leży bezpiecznie w naszym portfelu) to założenie profilu zaufanego (PZ), który jest środkiem identyfikacji elektronicznej. Za pomocą PZ można załatwić wiele spraw urzędowych w tym unieważnienie (lub zawieszenie dowodu) osobistego.

Dowód osobisty się zgubił lub zniszczył

Jeśli dowód osobisty został zgubiony lub zniszczony można zgłosić ten fakt na trzy różne sposoby:

  • Przez internet

To najbardziej sprawny i wygodny z możliwych sposobów. Aby zgłosić zaginięcie dowodu przez internet wystarczy mieć założony, wspomniany wcześniej, profil zaufany. Za jego pomocą możemy zgłosić zgubienie lub zniszczenie dowodu. Wystarczy zalogować się na swoje konto i znaleźć opcję "Wyślij zgłoszenie". Przeniesiemy się na stronę login.gov.pl, gdzie należy się zalogować. Do wyboru powinniśmy mieć opcje zgubienia i zniszczenia dowodu. W drugim przypadku należy przygotować zniszczony dowód i zanieść go do urzędu, który go wydał. Następnie wystarczy kliknąć przycisk "unieważnij dowód". Zostaniemy przekierowani do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl Należy wykorzystać do tego PZ, następnie potwierdzić unieważnienie kodem SMS. Dowód osobisty zostanie natychmiastowo unieważniony, a na naszą skrzynkę ePUAP trafi zaświadczenie o utracie dokumentu tożsamości. Po tym należy najszybciej jak to możliwe wypełnić wniosek o przyznanie nowego dowodu, co też można zrobić przez internet. W tym miejscu warto także zastrzec dowód w banku, dzięki czemu uchronisz się przed oszustwem.

  • W urzędzie

Tutaj procedura jest nieco bardziej skomplikowana. Podczas wizyty w urzędzie należy wypełnić formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego, który możemy wcześniej wydrukować lub poprosić o niego w urzędzie. Jeśli chcemy zgłosić uszkodzenie dowodu, musimy wziąć ze sobą także zniszczony dokument. Urzędnik będzie musiał zweryfikować naszą tożsamość dlatego należy przygotować inny niż dowód dokument tożsamości (np. paszport). Podobnie jak w przypadku procedury internetowej dowód zostaje natychmiastowo unieważniony.

  • Za granicą

Aby zgłosić zgubienie dowodu osobistego za granicą, podobnie jak w przypadku zgłaszania tego faktu w urzędzie, należy wydrukować formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego lub poprosić o niego w konsulacie. Oprócz tego należy przygotować inny dokument tożsamości - o ile się go ma. Dowód osobisty zostanie unieważniony najszybciej jak to możliwe. Konsul musi przekazać sprawę do urzędu gminy, gdzie pracownicy unieważnią dokument od razu po otrzymaniu zgłoszenia.

Zawieszenie dowodu osobistego

Ta opcja dostępna jest jedynie dla posiadaczy e-dowodu (taki jest każdy dowód wydany po 4 marca 2019 roku). Jeśli zgubiłeś dowód, ale myślisz, że za jakiś czas może się znaleźć, masz możliwość zawieszenia dowodu osobistego na dwa tygodnie. Można to zrobić tak samo jak w poprzednich przypadkach - w urzędzie lub przez internet. Jeśli dowód osobisty finalnie się znajdzie należy cofnąć jego zawieszenie - jeśli tego nie zrobimy, dowód zostanie z automatu unieważniony.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat