Ważna informacja Ministerstwa Cyfryzacji ws. dowodów osobistych. Istnieje nowa możliwość na wyciągniecie ręki
Ponad 100 tys. chłopców i dziewcząt będzie mogło wystąpić o dowód osobisty
Ministerstwo Cyfryzacji podało w środę (16.09) do wiadomości publicznej fakt, który może zdziwić wiele osób: do końca roku w dorosłość wkroczą tysiące Polaków urodzonych w roku 2002. "Ponad 100 tysięcy osób jeszcze przed końcem tego roku skończy 18 lat!" - czytamy w ministerialnym komunikacie. Miesiąc po miesiącu kolejne fale młodych Polaków będą osiągały pełnoletniość, uzyskując pełnię praw obywatelskich, w tym czynne prawo wyborcze. W okresie od 15 do 30 września 17 699 Polaków osiągnie pełnoletniość. W październiku będzie to 29 952 osób, w listopadzie - 26 909 osób, a w grudniu - 27 351 osób. W sumie do końca roku w dorosłość wkroczy dokładnie 101 911 osób z rocznika 2002. Aby cieszyć się pełnią praw obywatelskich będą musieli jednak wykonać jeden ważny krok: złożyć wniosek o dowód osobisty.
Wniosek o elektroniczny dowód osobisty złożysz zdalnie
Młodzi Polacy wkraczający w tym roku w dorosłość nie będą musieli na szczęście przesiadywać w urzędach w celu wyrobienia dowodu osobistego. Wszystkie formalności będzie można załatwić zdalnie, do czego zresztą Ministerstwo Cyfryzacji zachęca. "Dorosłość zobowiązuje – wniosek o swój pierwszy dowód osobisty koniecznie złóżcie przez internet. Bo jak nie Wy, to kto? ;-)" - czytamy na stronie ministerstwa. W celu złożenia zdalnego wniosku o dowód osobisty należy najpierw założyć profil zaufany, czego jednak także można dokonać online, np. za pomocą bankowości internetowej. Następnie, już przy użyciu profilu zaufanego, możemy złożyć wniosek poprzez formularz online. Jeśli zaś nie mamy konta bankowego potrzebnego do założenia profilu zaufanego, musimy w tym celu złożyć wniosek przez internet, następnie potwierdzając swoją tożsamość w jednym z 1500 punktów w całej Polsce.
Osoby, które w końcu, po raz pierwszy w życiu otrzymają do ręki własny dowód osobisty mogą być zaskoczone, bo prawdopodobnie będzie się on różnić od dowodu osobistego posiadanego przez ich rodziców. Choć na pierwszy rzut oka nowy dowód osobisty niewiele będzie różnił się od dokumentów starej daty, to jednak będzie on - tak jak wszystkie dowody wydawane na podstawie wniosków złożonych po 4 marca 2019 roku - wyposażony w specjalną warstwę elektroniczną. Elektroniczny dowód osobisty zapewnia nam sporo ułatwień. - E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – tłumaczył jeszcze w ubiegłym roku minister cyfryzacji Marek Zagórski. Minister podkreślał także bezpieczeństwo elektronicznego dowodu osobistego wyposażonego w zabezpieczenia uniemożliwiające dostęp do zapisanych na nim danych osobom niepowołanym.