BiznesINFO.pl
Dowody osobiste przejdą gruntowną zmianę

Pixabay/jarmoluk

Dowody osobiste z kolejną zmianą. W 2021 r. ponad 1,5 mln Polaków czeka wymiana dokumentu

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Dowód osobisty będzie musiało wymienić w 2021 roku ponad 1,5 mln Polaków. Te osoby muszą mieć jednak na uwadze, że w życie wchodzą zmiany, które uczynią procedurę bardziej czasochłonną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmienią się dowody osobiste

  • Jak będzie wyglądał proces składania wniosku o nowy dowód

  • Dlaczego wprowadzone zostaną zmiany w dowodach

Dowód osobisty wymieni w tym roku 1,5 mln Polaków

Proces wnioskowania o wyrobienie dowodu osobistego będzie wyglądał niedługo zupełnie inaczej. Wszystko dlatego, że 16 lutego rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej przepisy. Nowela musi trafić jeszcze co prawda do parlamentu, jednak, ze względu na to, że zmiany narzuca Unia Europejska, to z dużym prawdopodobieństwem projekt nabierze mocy prawnej, a to oznacza, że proces wyrabiania nowego dowodu osobistego stanie się bardziej czasochłonny.

Najważniejszą zmianą ma być wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej - odcisków palców. W związku z tym nie unikniemy wizyty w urzędzie, gdzie będziemy musieli złożyć odciski palców.

– Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – wyjaśniał sekretarz stanu w MSWiA. 

To oznacza, że nie będzie już możliwe składanie wniosków o wyrobienie nowego dowodu przez internet. "Możliwość składania wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną pozostanie wyłącznie w przypadku dokumentu dla osób do 12. roku życia" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Podpisy na dowodzie

Przepisy unijne obligują Polskę także do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza. Wprowadzona ma zostać także dowód osobisty z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców.

Bez zmian pozostaną terminy ważności dowodu osobistego - dokumenty będą w dalszym ciągu wyrabiane na 5 i 10 lat. Osoby, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy w celu oddania odcisków palców, będą mogły skorzystać z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników, ponieważ także taką usługę przewiduje projekt ustawy.

Rozwiązania mają wejść w życie 2 sierpnia 2021 r., ponieważ to ostateczny termin, który narzuciła Unia Europejska. W tym roku, według szacunków MSWiA, dowód osobisty wymieni 1,5 mln osób.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >