Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Dożywotnie „200 plus” do emerytury. Żeby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 13.05.2023 08:47

Dożywotnie „200 plus” do emerytury. Żeby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

200 plus to potoczne określenie świadczenia ratowniczego, o które mogą się ubiegać emeryci służący wcześniej w ochotniczej straży pożarnej lub jako górscy ratownicy. Samo uczestnictwo to jednak za mało, bo w celu otrzymania dodatkowych pieniędzy należy spełnić jeszcze kilka warunków, a później złożyć wniosek – podaje Interia Biznes.

„200 plus” do emerytury – jakie warunki trzeba spełnić?

Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł – podaje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Natomiast dodatkowe 200 zł do emerytury przysługuje również ratownikom górskim – mówi o tym art. 11a Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. 

W obu przypadkach prawo do tego świadczenia warunkuje okres czynnego uczestnictwa. Dla kobiet udział w działaniach lub akcjach ratowniczych musi obejmować okres minimum 20 lat, a dla mężczyzn – 25 lat. Przy naliczaniu tego okresu nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat jako strażak lub ratownik górski, ale konieczny jest bezpośredni udział w akcji ratunkowej co najmniej raz w roku. Świadczenie ratownicze przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Nie można ubiegać się o nie wcześniej, nawet jeśli spełniony został warunek wysługi lat i uczestnictwa w akcjach ratowniczych.

W przypadku świadczenia przysługującego ratownikom górskim ustawa definiuje, że do okresu wysługi lat wlicza się okres wykonywania przed dniem 1 stycznia 2012 r. górskich działań ratowniczych podejmowanych jako członek Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego lub Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pod warunkiem braku zatrudnienia do wykonywania tych działań. 

Dożywotnie świadczenie na wniosek

Zarówno strażacy OSP, jak i ratownicy górscy składają wniosek o przyznanie świadczenia  do komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej. Zakład Ubezpieczeń społecznych nie zajmuje się w tym przypadku ani przyznawaniem świadczenia, ani jego wypłatą. Interia Biznes radzi, że najlepiej jest zgłosić się do komendanta OSP urzędującego w jednostce właściwej naszemu miejscu zamieszkania.

Postępowanie o przyznanie świadczenia ratowniczego rozpoczyna się z dniem dostarczenia wypełnionego wniosku oraz kompletnej dokumentacji a kończy się nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku.

Kto wypłaca świadczenie?

Zajmuje się tym Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Wypłata następuje do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze.