Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Dożywotnie zwolnienie z PIT dla części Polaków. Resort finansów zabrał głos
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 04.04.2025 19:40

Dożywotnie zwolnienie z PIT dla części Polaków. Resort finansów zabrał głos

Pieniądze
Pieniądze (ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Ministerstwo Finansów przeprowadziło symulację wpływu ewentualnego zwolnienia podatkowego na polski system finansów publicznych. Kogo by dotyczyło i jak wpłynęłoby na system finansów?

Zwolnienie z PIT. Rząd analizuje węgierskie rozwiązanie

Ministerstwo Finansów przeprowadziło symulację wpływu ewentualnego zwolnienia podatkowego na polski system finansów publicznych. Według obliczeń, wdrożenie tego rozwiązania w 2026 roku oznaczałoby zmniejszenie wpływów z PIT o 2,83 mld zł. Zdecydowana większość korzyści - aż 67 proc. - trafiłaby do grupy 10 proc. najlepiej zarabiających kobiet. Tymczasem kobiety o najniższych dochodach, które najbardziej potrzebują wsparcia, uzyskałyby zaledwie 3 proc. z tej sumy.

Pomysł dożywotniego zwolnienia z podatku dochodowego dla matek z trojgiem lub większą liczbą dzieci budzi kontrowersje. Choć podobne rozwiązanie funkcjonuje na Węgrzech, w Polsce może prowadzić do nierówności społecznych i poważnych strat w budżecie. Czy taka reforma ma szansę na realizację?

Natalia Ziółkowska, Daniel Ferreri
Miał milionowe wyświetlenia. Teraz ma milionowy biznes. Daniel Ferreri dla BiznesInfo: „Zainwestowałbym w Dubaju”
Taką emeryturę dostanie Agata Duda. Pierwsza Dama nie musi się martwić o składki Tyle kosztowały nieruchomości w marcu 2025 r. To samo zjawisko widać w niemal całym kraju

Kontrowersje wobec pomysłu

Resort finansów podkreśla, że takie rozwiązanie mogłoby być niezgodne z zasadami równości i sprawiedliwości podatkowej zapisanymi w Konstytucji RP. Krytyczne znaczenie ma tutaj kwestia płci - ojcowie, którzy samotnie wychowują troje lub więcej dzieci, byliby całkowicie wykluczeni z tego przywileju. Gdyby jednak objąć także ich, koszty reformy wzrosłyby o kolejne 2,97 mld zł, co jeszcze bardziej obciążyłoby budżet państwa.

Węgierskie rozwiązania, takie jak dożywotnie zwolnienie z podatku dochodowego dla wszystkich matek wychowujących troje lub więcej dzieci, w polskich realiach mogą okazać się nieefektywne i niesprawiedliwe - podaje Ministerstwo Finansów.

W obliczu unijnej procedury nadmiernego deficytu polski rząd nie planuje na razie wprowadzenia takiej ulgi podatkowej.

Matka z dziećmi
Fot. Photo by Alexander Dummer on Unsplash

Czy matki wielu dzieci mogą liczyć na ulgi?

Choć resort finansów nie widzi obecnie podstaw do wdrażania tego rozwiązania, temat może powrócić w przyszłości. Wsparcie rodzin wielodzietnych jest jednym z kluczowych tematów polityki społecznej, a zmieniająca się sytuacja gospodarcza może skłonić rządzących do szukania nowych mechanizmów ulg podatkowych.

Na razie wprowadzenie węgierskiego modelu pozostaje mało prawdopodobne i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości rząd zdecydował się na takie rozwiązanie.