Dożywotnie zwolnienie z PIT dla części Polaków. Resort finansów zabrał głos

Ministerstwo Finansów przeprowadziło symulację wpływu ewentualnego zwolnienia podatkowego na polski system finansów publicznych. Kogo by dotyczyło i jak wpłynęłoby na system finansów?
Zwolnienie z PIT. Rząd analizuje węgierskie rozwiązanie
Ministerstwo Finansów przeprowadziło symulację wpływu ewentualnego zwolnienia podatkowego na polski system finansów publicznych. Według obliczeń, wdrożenie tego rozwiązania w 2026 roku oznaczałoby zmniejszenie wpływów z PIT o 2,83 mld zł. Zdecydowana większość korzyści - aż 67 proc. - trafiłaby do grupy 10 proc. najlepiej zarabiających kobiet. Tymczasem kobiety o najniższych dochodach, które najbardziej potrzebują wsparcia, uzyskałyby zaledwie 3 proc. z tej sumy.
Pomysł dożywotniego zwolnienia z podatku dochodowego dla matek z trojgiem lub większą liczbą dzieci budzi kontrowersje. Choć podobne rozwiązanie funkcjonuje na Węgrzech, w Polsce może prowadzić do nierówności społecznych i poważnych strat w budżecie. Czy taka reforma ma szansę na realizację?

Kontrowersje wobec pomysłu
Resort finansów podkreśla, że takie rozwiązanie mogłoby być niezgodne z zasadami równości i sprawiedliwości podatkowej zapisanymi w Konstytucji RP. Krytyczne znaczenie ma tutaj kwestia płci - ojcowie, którzy samotnie wychowują troje lub więcej dzieci, byliby całkowicie wykluczeni z tego przywileju. Gdyby jednak objąć także ich, koszty reformy wzrosłyby o kolejne 2,97 mld zł, co jeszcze bardziej obciążyłoby budżet państwa.
Węgierskie rozwiązania, takie jak dożywotnie zwolnienie z podatku dochodowego dla wszystkich matek wychowujących troje lub więcej dzieci, w polskich realiach mogą okazać się nieefektywne i niesprawiedliwe - podaje Ministerstwo Finansów.
W obliczu unijnej procedury nadmiernego deficytu polski rząd nie planuje na razie wprowadzenia takiej ulgi podatkowej.

Czy matki wielu dzieci mogą liczyć na ulgi?
Choć resort finansów nie widzi obecnie podstaw do wdrażania tego rozwiązania, temat może powrócić w przyszłości. Wsparcie rodzin wielodzietnych jest jednym z kluczowych tematów polityki społecznej, a zmieniająca się sytuacja gospodarcza może skłonić rządzących do szukania nowych mechanizmów ulg podatkowych.
Na razie wprowadzenie węgierskiego modelu pozostaje mało prawdopodobne i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości rząd zdecydował się na takie rozwiązanie.





































