PIT, czyli podatek dochodowy, to jedna z podstawowych danin w polskim systemie podatkowym. Z punktu widzenia swoich technikaliów, jest to również jeden z najstarszych podatków w historii, do dziś cieszący się powszechnością w niemal każdym państwie na świecie – pomimo licznych kontrowersji które budzi.
Podatek dochodowy, zgodnie ze swoją nazwą, to danina którą należy odprowadzać w wysokości uzależnionej od uzyskanego dochodu. Przez dochód rozumiany jest przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Zgodnie z obowiązującą literą prawa, opłacać go muszą zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne (firmy).
Abstrahując od wielu odliczeń i ulg jakie możemy zastosować w trakcie rozliczania podatku dochodowego (na przykład kwota wolna od podatku), warto zwrócić uwagę na same stawki PIT w Polsce i jego rodzaje.
Najpowszechniej spotykanym sposobem dokonywania rozliczeń z Urzędem Skarbowym, właściwym dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej (i niektórych przedsiębiorców) jest rozliczenie na zasadach ogólnych. Wyróżniamy w tej mierze trzy progi podatkowe.
Pierwszy wynosi 12% dla osiągniętego dochodu niższego niż 120 000 złotych rocznie. Drugi to aż 32% - opodatkowane są nim wszystkie dochody powyżej 120 000 złotych rocznie. Trzeci próg podatkowy z kolei to tak zwana danina solidarnościowa. Wynosi on 4% od dochodów przekraczających milion złotych rocznie i jest w całości przeznaczany Fundusz Solidarnościowy, wspierający osoby niepełnosprawne na rynku pracy.
Innym rodzajem podatku dochodowego jest podatek liniowy, wynoszący 19% bez względu na wysokość osiąganych dochodów – skorzystać z takiej formy rozliczenia mogą wyłącznie przedsiębiorcy. Ostatnim z kolei jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, gdzie w zależności od rodzaju prowadzonej działalności może on wynosić między 2% a 17%.
Rozliczając się z Urzędem Skarbowym, możemy zastanawiać się nad tym, który formularz PIT będzie właściwy dla naszej sprawy. Jest ich bowiem kilka, gdzie każdy z formularzy przeznaczony jest dla innego rodzaju osiąganego dochodu lub innego typu podatku dochodowego.
Najpopularniejsze są formularze PIT-36 i PIT-37. W dużym uproszczeniu można by stwierdzić, że PIT-36 wypełniany jest przez przedsiębiorców (dochody uzyskiwane samodzielnie), zaś PIT-37 przez osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych.
Przedsiębiorcy którzy zdecydowali się na podatek liniowy powinni wypełnić formularz PIT-36L, natomiast podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych powinni wypełnić PIT-28. Do pozostałych, często używanych formularzy należy PIT-38 (dla dochodu z zysków kapitałowych) i PIT-39 (odpłatne zbycie nieruchomości i innych praw majątkowych).
O ile nie jesteśmy przedsiębiorcą i nie osiągamy dochodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście, nie musimy odprowadzać podatku do Urzędu Skarbowego osobiście – wystarczy wypełnienie odpowiedniego formularza.
Możemy zrobić to osobiście w siedzibie właściwego dla nas urzędu, za pomocą poczty, lub przez internet, przy pomocy dedykowanemu temu celowi portalowi rządowemu („Twój e-PIT”), co stanowić będzie zdecydowanie najprostszą i najszybszą z metod.
Pokaż więcej
Nadchodzący rok miał przynieść wielkie zmiany w wysokości kwoty wolnej od podatku. Ile teraz wynosi próg zwalniający z opodatkowania? Kiedy faktycznie zmiany wejdą w życie? Specjaliści wskazali konkretną datę. Sprawdzamy, kto w 2025 roku nie będzie musiał zapłacić podatku.
Wielu przedsiębiorców czekało na tę decyzję. Wkrótce nie będą musieli opłacać kosztów uzyskania przychodu od faktury, której kontrahent jeszcze nie opłacił. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę, która wprowadza tzw. kasowy PIT dla dużej grupy osób. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?
Zapowiedziane przez Donalda Tuska kontrole i “zakręcenie kurka” rządowych dotacji dla przedsięwzięć o. Rydzyka jak dotąd nie przeszkodziły mu osiągać świetnych wyników finansowych. Przykład może stanowić fundacja Nasza Przyszłość, która pochwaliła się otrzymaniem od podatników rekordowej kwoty.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych, który został przyjęty przez rząd. Oznacza to, że wejdą w życie ważne zmiany w rozliczaniu się ze skarbówką, które będą dotyczyły wielu Polaków. Wiemy, kto skorzysta z tych zmian. Przedstawiamy szczegóły.
Rozliczenie się ze skarbówką to obowiązek każdego podatnika. Zeznania podatkowe za 2023 rok można było składać do 30 kwietnia. Jeżeli ktoś przegapił ten termin i nie zapłacił podatku, czeka go surowa kara. Jak się jednak okazuje, jest sposób na to, by uniknąć konsekwencji. Przedstawiamy szczegóły.
Polacy mają już coraz mniej czasu na rozliczenie się ze skarbówką za ubiegły rok. Ostateczny termin na złożenie zeznania upływa 30 kwietnia. Niektórzy podatnicy już otrzymali wezwania od fiskusa dotyczące błędów w deklaracjach. Jeżeli nie zdąża ich poprawić, to czeka ich surowa kara.
Wiele osób myśli już o majówce i wypoczynku, tymczasem w tym tygodniu mija kilka istotnych terminów. Nie tylko osoby, które jeszcze nie rozliczyły PIT-u powinny wybrać się do urzędu. Polacy muszą złożyć jeszcze dwa kluczowe wnioski.
Zostały już tylko trzy dni na rozliczenie podatku PIT za 2023 rok. Trudności sprawiać może jednak nie tyle niewielka ilość czasu, co liczne nowości w przepisach. Otrzymałeś spadek lub darowiznę? Opodatkowanie mogło wynieść nawet 20 proc.
Polakom zostały ostatnie dni na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie się z fiskusem za ubiegły rok. Okazuje się, że część podatników może spodziewać się telefonu od skarbówki. Wiadomo, w jakiej sprawie i do kogo zadzwonią urzędnicy.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w środę projekt ustawy ws. kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Będą z niej mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, bądź których dochody w poprzednim roku nie przekraczały 250 tys. euro. Nowa metoda ma mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, za wyjątkiem części przepisów.
Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na rozliczenie ze skarbówką za ubiegły rok. Tymczasem w piątek 19 kwietnia od rana Polacy mieli problemy z logowaniem się do e-Urzędu Skarbowego. Oznacza to, że nie mogli złożyć też deklaracji PIT. Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie komunikat.
Rozliczenie PIT 2024. Od lutego do kwietnia w Polsce tradycyjnie trwa okres rozliczeń podatków z roku minionego. W zależności od stopnia złożoności naszego rozliczenia i ulg, z których zechcemy skorzystać, może wystarczyć kilka kliknięć w systemie Twój e-PIT, albo przeciwnie - nie obejdzie się bez wizyty w biurze księgowym.
Od 15 lutego Polacy rozliczają się ze skarbówką za ubiegły rok. Podczas składania deklaracji podatkowej mogą skorzystać między innymi z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczą pokaźną sumę. Należy się jednak pospieszyć, bo wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie zeznania.
Wielkimi krokami zbliża się koniec kluczowego terminu dla Polaków. Chodzi o rozliczenie się ze skarbówką za ubiegły rok. Podatnicy, którzy jeszcze nie złożyli swojej deklaracji, powinni się pospieszyć. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie zeznania rozliczą się automatycznie. Przekroczenie terminu będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Polacy mają jeszcze tylko nieco ponad dwa tygodnie na rozliczenie podatku PIT. W pośpiechu warto jednak nie zapomnieć o ulgach podatkowych, również tych mniej popularnych. O niektórych mało kto pamięta.
Fundacja Hospicjum Onkologiczne im. św. Krzysztofa (FHO) wraz z Grey Group Poland po raz czwarty podejmują się ważnej misji pro bono, starając się przełamać tabu związanego z życiem i umieraniem. Tegoroczna kampania społeczna, nosząca hasło „Czym zajmuje się umierający człowiek?”, ma dwa główne cele: pozyskanie funduszy z 1,5% podatku dochodowego na rzecz FHO oraz zwrócenie uwagi na codzienność pacjentów hospicjum.
Od 15 lutego Polacy mogą rozliczać się ze skarbówką za ubiegły rok. Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej. Podatnicy powinni dopilnować tego obowiązku, bo przegapienie kluczowej daty będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Spora część seniorów może liczyć na dodatkowe pieniądze. To dlatego, że od trzynastej i czternastej emerytury została pobrana zaliczka na podatek dochodowy. Podczas rozliczania się ze skarbówką emeryci otrzymają zwrot. Ile wypłaci fiskus i kto konkretnie dostanie pieniądze? Wyjaśniamy.
Na rozliczenie PIT Polacy mają już tylko niecały miesiąc. Wiele osób nie wie jednak, że ważny jest nie tylko końcowy termin. Z jednego powodu deklarację warto składać wcześniej. Doradca podatkowy podkreśla, na co jeszcze koniecznie zwrócić uwagę.
Dobra wiadomość dla seniorów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, ale nadal są aktywni zawodowo. Ich pracowitość może zostać wynagrodzona dzięki specjalnej uldze podatkowej. Uzyskać ją mogą nie tylko zatrudnieni na etacie, ale także posiadający umowę zlecenie lub prowadzący działalność gospodarczą. Wyjaśniamy zatem, kto może liczyć na przywilej i jakie są dokładne warunki.
W tym miesiącu Polaków spotkało rozczarowanie związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku dochodowego. Teraz jednak Ministerstwo Finansów zapowiedziało pewną alternatywę. Nowy kwota ma się pojawić, ale inna, niż wszyscy się spodziewali.
Ministerstwo Finansów ponownie zapowiada ”rekordowe zwroty PIT”. Przelewy z urzędu skarbowego mają być szybkie, a kwoty wysokie. Kluczem jest właściwe złożenie deklaracji. Jak to zrobić?
Już wkrótce wszyscy podatnicy będą musieli złożyć zeznania podatkowe za 2023 rok. Przy okazji wypełniania PIT-u, warto pamiętać o przysługujących nam ulgach podatkowych. Rodzice mogą liczyć nawet na kilka tysięcy złotych. Nie wszyscy jednak spełniają warunki.
Ministerstwo Finansów alarmuje: "Otrzymujemy od podatników kolejne sygnały o próbach wyłudzenia danych osobowych przez telefon". Pod kogo tym razem podszywają się oszuści? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę.
Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2023 rok. Dla rodziców dzieci to doskonała okazja, by zmniejszyć podatek, a może i nawet otrzymać niemały zwrot. Co jednak w przypadku, gdy kobieta i mężczyzna podejmą decyzję o rozwodzie? Na to także jest rozwiązanie. Dzięki luce w przepisach na jedno dziecko wciąż mogą otrzymać nawet 2700 złotych.
Trwa czas rozliczania się ze skarbówką za 2023 rok. W związku z tym, wiele miast, jak tylko może, stara się zachęcić do tego, by to właśnie u nich rozliczyć zeznanie podatkowe PIT. Jak się okazuje, korzyść może obopólna, a nie tylko jednostronna, bowiem metropolie kuszą podatników nie lada atrakcjami. Jedne oferują bilety do teatrów, inne rowery elektryczne, a jeszcze inne nawet samochody.
Zwrot PIT to zawsze miła wiadomość dla każdego podatnika. Emeryci i renciści z niskimi świadczeniami, rozliczając się za mijający rok, zazwyczaj mogą liczyć na niewielkie zwroty. Inaczej sprawa wygląda w przypadku tych osób, które otrzymują wyższe świadczenia i korzystają z ulg, np. dla pracujących seniorów. Wówczas zastrzyk gotówki może okazać się znacznie bardziej pokaźny. Wyjaśniamy.
Podatniczka przez pomyłkę złożyła zeznanie PIT-36L. Zaledwie 14 sekund później poprawiła swój błąd, przesyłając PIT-36. Błąd kosztował ją 10 tysięcy złotych.