Dramat pracowników Poczty Polskiej. Setki osób zostaną zwolnione. Podano powód
Ciemne chmury nad Pocztę Polską nadeszły już jakiś czas temu. Problemy państwowej spółki spowodowały, że pracowników czeka prawdziwy dramat. Setki z nich stracą pracę, co jest już nieuniknione. Ujawniono, dlaczego ma się tak stać.
Wielkie zmiany w Poczcie Polskiej
W związku z problemami finansowymi, pracowników Poczty Polskiej czekają zwolnienia . To dramat wielu ludzi, a już teraz wiadomo, że setki osób będą zmuszone znaleźć inne miejsce zatrudnienia, co zresztą w publicznych wypowiedziach podkreśla prezes spółki Sebastian Mikosz . Skala zwolnień jest naprawdę duża, bowiem z pracujących tam 62 tys. osób, miejsce pracy stracić ma ok. 9,3 tys. W pierwszym etapie Programu Dobrowolnych Odejść możliwość skorzystania z niego otrzymało ponad 700 pracowników.
Problemy Poczty Polskiej
Realizujemy Plan Transformacji Poczty Polskiej, który przewiduje, że spółka będzie stopniowo przekształcana w nowoczesną firmę kuriersko-detaliczno-finansowo-cyfrową. Zakłada on modernizację systemów IT, procesów logistycznych oraz sieci sprzedaży. Powodem zmian profilu działalności jest wciąż pogarszająca się sytuacja finansowa - mówi Mikosz cytowany przez PAP.
Prezes spółki wyznał także, że w wyniku popełnionych błędów i zaniechań z poprzednich lat w pierwszym półroczu 2024 roku Poczta Polska odnotowała 300 mln strat . W Plan Transformacji wchodzi również optymalizacja zatrudnienia , co ma także przyczynić się do odbiurokratyzowania spółki.
Nie zmieniliśmy założeń zawartych w Planie Transformacji. Uruchomiliśmy właśnie pierwszy etap, w ramach którego propozycję przystąpienia do niego otrzymało 707 pracowników - komentuje zaistniałą sytuację prezes spółki.
Program Dobrowolnych Odejść w Poczcie Polskiej zaczął funkcjonować już w sierpniu br. Pracownik, który dostał taką możliwość, ma otrzymać równowartość 12 pensji, a już dzień po zakończeniu współpracy może rozpocząć inną pracę, zachowując świadczenie.
Każda z tych osób miała czas na zastanowienie się i podjęcie decyzji do 21 listopada. 73 proc. przyjęło tę ofertę - podsumował.
Kto straci pracę w Poczcie Polskiej?
Którzy pracownicy Poczty Polskiej mogą zatem spodziewać się, że ich kariera zawodowa w jednej z najbardziej znanych spółek w Polsce może dobiec końca? W tej kwestii prezes wypowiada się jasno.
Absolutnie nie ma tu mowy o kryterium wieku ani o żadnym innym kryterium poza oceną dokonywaną z perspektywy optymalizacji funkcji i efektywności działania w nowej strukturze organizacyjnej - podkreśla Mikosz.
Co ważne 90 proc. osób z grupy, której zaproponowano skorzystanie z Program Dobrowolnych Odejść w Poczcie Polskiej w najbliższym czasie ma osiągnąć wiek emerytalny i są to pracownicy centrali spółki. Natomiast przez 6 najbliższych lat aż ok. 26 proc. z nich będzie mogło zakończyć karierę zawodową i przejść na pobieranie świadczenia emerytalnego.
Celem zmian jest też uczynienie z Poczty Polskiej atrakcyjnego pracodawcy - dodaje prezes Poczty Polskiej.