Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Nie tylko Polacy skarżą się na drożyznę. Podwyżek w związku z inflacją domagają się także pracownicy w Niemczech.
Inflacja w Polsce
Inflacja w Polsce w lutym w 2023 roku wyniosła 18,4 proc. rok do roku. W informacji przesłanej do redakcji przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie czytamy, że konsumenci odczuwają ją mocniej, niż wskazują dane.
- Przytomnie jednak zauważę, że wskaźnik GUSowski nie oddaje faktycznej utraty siły nabywczej polskiego złotego – komentuje prof. Aneta Zelek, ekonomistka i była rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. - GUS wprawdzie analizuje ceny blisko 250 tys. produktów, to jednak nie uwzględnia na przykład rosnących rat spłaty kredytów hipotecznych.
-To dlatego nasza, konsumencka percepcja inflacji jest tak różna od oficjalnych wskaźników- dodaje prof. Zelek. Jej zdaniem realnie ceny produktów żywnościowych mogły wzrosnąć nawet o 40 proc.
Strajki w Niemczech
W poniedziałek 27 marca br. w Niemczech nie działały koleje, linie lotnicze, metro, a także lotniska w Frankfurcie i Monachium, co wpłynęło na funkcjonowanie całego europejskiego transportu lotniczego.
Jak zauważa “Rzeczpospolita” wszędzie były te same żądania -
podwyżki, które zrekompensują wyjątkowo wysoką inflację
. Obecnie inflacja w Niemczech wynosi 10,5 proc.
Zerowy VAT na produkty żywnościowe
W Polsce do połowy roku ma obowiązywać zerowa stawka VAT na produkty żywnościowe, co jest odpowiedzią rządu na inflację i kryzys wywołany przez Rosję po inwazji na Ukrainę.
Podobny pomysł pojawił się w Portugalii, gdzie premier Antonio Costa zapowiedział, że rząd zamierza obniżyć podatek VAT na produkty spożywcze. Jak zauważa portal forsal, po wybuchy wojny na Ukrainie produkty spożywcze w Portugalii podrożały średnio o 21 proc.