Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Drożyzna polskiego lata. Na te produkty stać niewielu, inne staniały
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.07.2024 20:59

Drożyzna polskiego lata. Na te produkty stać niewielu, inne staniały

sklep, zakupy, owoce
Fot. Pixabay/stevepb

Sezon wakacyjny w pełni, a towarzyszą mu wysokie ceny w niemal każdym segmencie detalu. Powracającą kategorią produktów, chętnie analizowaną pod katem ceny, są owoce i warzywa. Polacy podczas zakupów zapłacą za nie więcej - wynika z najnowszych danych - ale nie za wszystkie. Niektóre staniały.

Ceny warzyw i owoców zaskakują

Co roku temat cen polskich warzyw i owoców budzi duże emocje — zwłaszcza, gdy ceny te idą w górę. W tym sezonie cennikiem zainteresowała się aplikacja zakupowa PanParagon. Jak pokazało przeprowadzone badanie, za wiele warzyw i owoców musieliśmy w czerwcu zapłacić więcej niż rok temu. Lider wysokich cen może być jednak tylko jeden. Podobnie jak niskich — warto bowiem zaznaczyć, że część produktów jest tańsza niż w czerwcu 2023. Za które owoce i warzywa zapłacimy mniej?
 

Zacznie się już jutro w Pepco. Hitowe produkty kupisz za grosze

Cena tych owoców zwala z nóg

Badanie aplikacji PanParagon uwzględniło ceny dziesięciu sezonowych warzyw i owoców. Wiele osób z pewnością nie będzie zaskoczonych, gdy zdradzimy, że najdroższe okazały się być… truskawki. Kilogram tych owoców jest obecnie droższy w stosunku do ubiegłego sezonu aż o 24% droższy. Jednocześnie o 3% zdrożała sałata lodowa, a o 0,5% — fasolka szparagowa. Różnice w ich przypadku są jednak wyraźnie niższe.

Co jednak ciekawe, koszyk owoców i warzyw jest w tym roku o około 7% tańszy. Największy cenowy spadek zaliczyły czereśnie — podobnie jak w przypadku truskawek, różnica wynosi 24%, tym razem ku uciesze klientów. Obecnie za kilogram czereśni zapłacimy około 18,90 zł, nie zaś 24,99 zł. Taniej kupimy również bób, maliny oraz ogórki kiszone, a także kalarepę i borówkę amerykańską. Spadek cen ma jednak również drugą stronę medalu.
 

Owoce są tańsze i droższe jednocześnie

Chociaż ceny spadły w stosunku do roku 2023, porównując cenniki z 2022 możemy się zdziwić. I rozczarować. Większość owoców jest bowiem znacznie droższa — jedynie za ogórki gruntowe zapłacimy obecnie mniej niż dwa lata temu. Przy zakupie kalarepy powinniśmy być gotowi na ceny wyższe o około 2,4%, kupując bób – 4%. W przypadku truskawek i sałaty masłowej będzie to już około 8%, a w przypadku malin aż 17%. W szerszej perspektywie również ceny czereśni aż tak nie cieszą. W porównaniu do 2022 roku zdrożały aż o 35%! Z całej dziesiątki owoców i warzyw, które ”wzięły udział” w badaniu, jedynie borówkę amerykańską i fasolkę szparagową kupimy w tej samej cenie.
 

Tagi: Owoce Ceny Zakupy