Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dwa dni dodatkowego urlopu przepadną. Masz czas tylko do końca roku
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 04.11.2024 09:51

Dwa dni dodatkowego urlopu przepadną. Masz czas tylko do końca roku

urlop, dni wolne
Fot. Towfiqu barbhuiya/Pexels/CanvaPro

Część pracowników ma prawo do dwóch dodatkowych dni urlopu w roku kalendarzowym. Jednak aby nie stracić tego przywileju, należy go wykorzystać przed końcem grudnia. Te dwa dni wolne, dostępne wyłącznie dla wybranych grup, przepadną, jeśli pracownik nie zgłosi chęci ich wykorzystania na czas. Jakie są zasady przyznawania dodatkowych dni urlopu i kto może liczyć na ten benefit?

Dla kogo dwa dodatkowe dni wolne?

Dodatkowe dni wolnego przewidziane są w polskim kodeksie pracy z myślą o rodzicach dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia. Przysługują one na podstawie art. 188 kodeksu pracy, który przyznaje opiekunom możliwość wzięcia dwóch dni płatnej opieki nad dzieckiem w każdym roku kalendarzowym. Celem tego rozwiązania jest ułatwienie rodzicom pogodzenia obowiązków zawodowych z opieką nad najmłodszymi członkami rodziny.

Przepisy kodeksu pracy jasno wskazują, iż dwa dni płatnej opieki nad dzieckiem, które ma mniej niż 14 lat, należne są w danym roku kalendarzowym. Wyklucza to zatem możliwość ‘przerzucania’ godzin wolnych od pracy na nadchodzący 2025 r.

Tylko rodzice posiadający dzieci poniżej 14 lat mogą liczyć na ten dodatkowy przywilej. Warto jednak pamiętać, że ten czas wolny jest w pełni płatny i nie obciąża puli standardowego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi za jego staż pracy. Mimo że jest to benefit szczególny, prawa do tych dwóch dni nie można „zabrać” na kolejny rok – jeśli pracownik nie wykorzysta go do końca grudnia, dni te po prostu przepadną.

Pilny komunikat Action. Jeśli kupiłeś ten produkt, natychmiast zwróć go do sklepu ZUS wypłaci co najmniej 1431 zł na wniosek. Decyzja w 14 dni

Jak można odebrać dodatkowe dni?

Zgodnie z przepisami, dodatkowe dni opieki nad dzieckiem można odebrać na dwa sposoby – jako dwa pełne dni lub rozliczyć je w formie godzin. Warto pamiętać, że jeśli pracownik zdecyduje się wykorzystać pierwszy dzień w całości, drugi dzień również musi być odebrany jednorazowo, bez dzielenia na godziny. Dodatkowy urlop nie tylko jest płatny, ale również nie zmniejsza wynagrodzenia pracownika, w przeciwieństwie do chorobowego, które zwykle opłacane jest w wysokości 80% pensji.

Osoby zatrudnione na część etatu także mogą skorzystać z tego prawa, ale ich wolne jest naliczane proporcjonalnie do wymiaru ich pracy. Jak wyjaśnia Waldemar Adametz, zastępca ds. nadzoru Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy, także w przypadku niepełnego etatu można rozliczać czas w godzinach, przy czym niepełne godziny zaokrąglane są w górę do pełnych godzin.

Dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny – informuje Adametz.

Dlaczego warto skorzystać z dni wolnych przed końcem roku?

Choć nie każda osoba uprawniona do tego rodzaju urlopu korzysta z niego, warto pamiętać, że niewykorzystane dni po 31 grudnia po prostu przepadają. Pracodawca nie ma obowiązku ich przeniesienia, a pracownik traci możliwość odebrania tych dwóch dni płatnej opieki nad dzieckiem. Dla wielu rodziców może to być ostatnia szansa na odpoczynek lub na załatwienie pilnych spraw rodzinnych bez ryzyka utraty wynagrodzenia.

Końcówka roku to zatem ważny czas dla rodziców chcących skorzystać z tej opcji. Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z wolnego swojemu pracodawcy i zaplanować te dwa dni jeszcze w listopadzie lub grudniu, aby nie przegapić tej okazji.