Działkowcy sprzeciwiają się nowym przepisom. Zarząd ROD apeluje o zmiany

Rząd prowadzi intensywne prace nad ustawą dotyczącą terenów zamkniętych. Proces legislacyjny szybko porusza się do przodu i zbliża się moment, w którym dokument trafi do Sejmu. Tymczasem kolejne zarządy Rodzinnych Ogródków Działkowych wyrażają swój sprzeciw dotyczący proponowanych zmian. Użytkownicy działek ROD mogą ponieść duże straty, kiedy regulacja wejdzie w życie.
Nowe regulacje dotyczące działek ROD
W okresie pandemicznym zaczęła rosnąć popularność Rodzinnych Ogródków Działkowych. Lokalne zarządy ROD odnotowują duże zapotrzebowanie na dzierżawę tego typu działek. Takie tereny to nie tylko podmiejska przestrzeń do własnych upraw, ale miejsce do wypoczynku i rekreacji, a taka forma spędzania wolnego czasu okazuje się bardzo atrakcyjna dla wielu Polaków.
Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku nie nabywa się ziemi, ale prawo do jej użytkowania. To wiąże się również z uiszczaniem tak zwanych opłat ogrodowych, przeznaczonych na zarządzenie ROD, a od niedawna zarządzono również obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców. To jednak nie koniec regulacji, którym trzeba będzie się podporządkować. Prowadzone są prace nad ustawą dotyczącą terenów zamkniętych, a projektem zajęło się ministerstwo obrony narodowej. Coraz więcej lokalnych zarządów Polskiego Związku Działkowców zgłasza swój sprzeciw dotyczący tych regulacji i wykazuje, że na mocy tego prawa użytkownicy ROD zostaną poszkodowani i mogą wiele stracić, bez szans na rekompensatę.


Projekt ustawy zawiera zapisy niekorzystne dla działkowców
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych oraz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa i bezpieczeństwa publicznego, oraz ustanawiania stref ochronnych dla niektórych terenów zamkniętych. Wnioskodawcą w tym przypadku jest Minister Obrony Narodowej.
Zasadniczym celem opracowania niniejszego projektu ustawy jest pilna potrzeba uproszczenia i usprawnienia procesu inwestycyjno-budowlanego w zakresie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji dotyczących obronności państwa, które biorąc pod uwagę aktualną sytuację geopolityczną, powinny być traktowane jako priorytet przez wszystkie organy administracji państwowej. Przyjęte w niniejszej ustawie rozwiązania obejmują w szczególności uregulowanie i ujednolicenie podstaw prawnych wynikających z obowiązujących przepisów oraz stworzenie odpowiednich, szczególnych ram prawno-organizacyjnych, dzięki którym możliwa będzie realizacja zadań inwestycyjnych dostosowujących infrastrukturę obronną do potrzeb realizacji celu publicznego — czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Nowa regulacja ma być krokiem w stronę zwiększenia możliwości obronnych kraju, w tym celu potrzebne są zmiany prawne upraszczające dotychczasowe przepisy, w tym te dotyczące wywłaszczeń nieruchomości, aby wykorzystać je przy realizacji inwestycji strategicznych. Lokalne zarządy Polskiego Związku Działkowców po zapoznaniu się z projektem ustawy zwróciły uwagę, że część zapisów zawartych w tym dokumencie będzie niekorzystna dla użytkowników działek ROD. Proces, w którym państwo będzie mogło przejąć dany teren, będzie znacznie łatwiejszy do przeprowadzenia, jednakże w takim wypadku działkowcy nie będą mieli takich samych praw, co pozostali właściciele nieruchomości.

Działkowcy nie będą mieli prawa do odszkodowania
Zasadniczy problem, na który zwracają uwagę działkowcy, dotyczy tego, że projekt ustawy wyklucza użytkowników działek ROD z podmiotów uprawnionych do otrzymania odszkodowania za utracone na skutek wywłaszczeń ziemie oraz plony, a także nie mogą liczyć na propozycje terenów zamiennych. Co prawa działki nie można kupić, więc ten podpunkt znajduje uzasadnienie, co nie zmienia faktu, że za prawo do użytkowania trzeba sporo zapłacić, koszty uprawy i znajdujących się na danym terenie obiektów oraz sprzętów również nie są małe.
Na sprawę zwrócił uwagę Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu, który, choć zgadza się z koniecznością wprowadzenia praw, zwiększających bezpieczeństwo państwa, zgłasza zastrzeżenia co do zapisów godzących w dużą grupę społeczną, jaką są użytkownicy działek ROD. Podobny komunikat wystosował również Krajowy Zarząd PZD i zaznaczył, że nowe prawo wprowadza rozwiązania dyskryminujące stowarzyszenia ogrodowe i działkowców.
Projekt ustawy zapewnia właścicielom wywłaszczanych terenów prawo do odszkodowania, które może przewyższać ich wartość rynkową, z tego grona zostali jednak wyłączeni działkowcy. Ograniczono również wysokość możliwego do uzyskania odszkodowania, dotyczącego likwidacji infrastruktury ogrodowej.
Zauważyć należy, że Polski Związek Działkowców jest organizacją społeczną, której głównym celem jest zabezpieczenie praw i interesów jej członków, w tym prawa do godziwego odszkodowania i równego traktowania wobec prawa. Krajowy Zarząd PZD nie podważa więc, konieczności wprowadzenia regulacji dotyczących wzmocnienia potencjału obronnego Państwa, zwraca wyłącznie uwagę na konieczność modyfikacji celem zapewnienia możliwości sprawnej realizacji podstawowego celu projektowanej ustawy — można przeczytać w komunikacie PZD.
Prace nad ustawą są coraz bardziej zaawansowane — projekt trafił już do Stałego Komitetu Rady Ministrów, a wkrótce ma zając się nim Komisja Prawnicza. Działkowcy mają nadzieje, że ich stanowisko zostanie uwzględnione, jednocześnie obawiają się, że mogą ponieść spore straty pod pretekstem działań na rzecz obrony ojczyzny.





































