Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Rząd zapowiada nowe szanse dla Polaków. Tusk nawiązał współpracę z technologicznym gigantem
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 13.02.2025 17:11

Rząd zapowiada nowe szanse dla Polaków. Tusk nawiązał współpracę z technologicznym gigantem

premier Donald Tusk na konferencji
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Premier Donald Tusk na początku tego tygodnia przedstawił plan gospodarczy na 2025 rok. Następnym krokiem w realizacji ogłoszonych założeń było spotkanie z przedstawicielem globalnego giganta. Premier malował perspektywy tej współpracy w nad wyraz optymistycznych barwach, obiecując przyszły dobrobyt. 

Premier przedstawił plan na 2025 rok

“Polska. Rok przełomu” to strategia oparta na 6 filarach: nauce, energetyce, nowych technologiach, rozwijaniu infrastruktury, rynku kapitałowym oraz biznesie. Premier razem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim przedstawili ją w poniedziałek, 10 lutego podczas konferencji zorganizowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Politycy z wielkim entuzjazmem przekazali, że wartość inwestycji w tym oku może wynieść do 700 mld zł i jest to najwyższa kwota w historii polskiej gospodarki.

Jeśli będziemy mieć silne państwo i szczęśliwych rodaków, zadowolonych ze swojego życia,  to będzie najpiękniejsze marzenie, jakie się spełni. Mam nadzieję, że stanie się to w najbliższych latach, a nie dekadach — powiedział premier. 

Premier na konferencji, fot. Wojciech OlkusnikEast News.jpg
Premier na konferencji, fot. Wojciech Olkusnik/East News

To jednak nie wszystko. W czwartek premier spotkał się z przedstawicielem globalnego giganta technologicznego i poinformował o nawiązaniu strategicznej współpracy. Jak wynika ze złożonych obietnic i przedstawionych wyliczeń, dzięki temu ma się zwiększyć dobrobyt Polaków. W jaki sposób? 

Niepokojąca sytuacja za zachodnią granicą. Niemcy obwiniają Polaków, całe państwo na czerwono Tajemniczy wyciek danych. Nowy skandal zagraża milionom

Dzięki tej strategii wzrośnie PKB

Rozwój nowych technologii to trzeci filar strategii gospodarczej, która będzie wdrażana w 2025 roku. Premier oraz minister finansów podkreślali, że na tym polu Polska ma duży potencjał, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę wykwalifikowanych specjalistów, co już jest doceniane przez formy o globalnym zasięgu. Aby wesprzeć rodzime przedsiębiorstwa i sprawić, aby były konkurencją na rynku światowym, zabezpieczono środki, które zostaną przeznaczone między innymi na rozwój i wdrażanie sztucznej inteligencji. 

Zagwarantowaliśmy 140 milionów złotych na najszybszy superkomputer AI, który powstanie dzięki polskim informatykom i inżynierom. Zabezpieczyliśmy także 200 milionów złotych na powstanie pierwszej polskiej fabryki AI — powiedział minister finansów.  

minister finansów, Andrzej Domański
minister finansów na konferencji, fot. Wojciech Olkusnik/East News

Zapowiedziano także spotkania z przedstawicielami takich firm jak Google, Microsoft, Amazon czy IBM, w celu omówienia warunków potencjalnej współpracy. W czwartek 13 lutego premier odbył już jedno z nich. Zawarte porozumienie ma mieć wpływ nie tylko na wzrost kompetencji Polaków w zakresie AI, ale jak przekonywali politycy, przyczyni się nawet do 8-procentowego wzrostu PKB. Obywatele będą bogatsi, ale jest pewien haczyk w tych entuzjastycznych deklaracjach. 

Google zainwestuje miliony w Polsce

W czwartek premier spotkał się z prezesem Alphabet i Google — Sundarem Pichaiem. Podczas konferencji poinformowano, że Polski Fundusz Rozwoju, Operator Chmury Krajowej oraz Google Cloud podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie sztucznej inteligencji. Te organizacje mają wspólnie opracować plan wdrożenia AI do różnych sektorów polskiej gospodarki. Ma to podnieść efektywność energetyki, cyberbezpieczeństwa, a nawet służby zdrowia. Sztuczna inteligencja mogłaby wygenerować dodatkowe 50-55 mld euro PKB w Polsce albo zwiększyć go o 8 proc. w ciągu 10 lat. Google podejmie się również szeregu innych działań, z których będą mogli skorzystać Polacy. 

konferencja z Google.jpg
Google zainwestuje w Polsce, fot. Adam Burakowski/East News
czwartkowa konferencja z premiera z Google.jpg
Google przeszkoli 1 milion Polaków, fot. Adam Burakowski/East News

Google zainwestuje w Polsce 5 mln dolarów i przeszkoli 1 milion Polaków z zakresu AI. Wszystko pięknie, tylko te liczby jakieś małe. Prosta kalkulacja daje jakieś 5 dolarów na osobę. Oprócz Google w zasadniczo podobne działania może zostać zaangażowany również Microsoft, Amazon i IBM, co oprócz entuzjazmu może budzić również niepokój. Zamiast inwestować w rozwój innowacji w kraju Polska może stać się w ten sposób zależna od rozwiązań amerykańskich i europejskich korporacji, nie mając własnych alternatywnych rozwiązań. Jak podkreślił premier, zagraniczne firmy cenią polskich specjalistów z dziedziny IT, a zatem nie w zasobach personalnych tkwi problem. Wobec tego w czym?