Dziś ruszył nabór wniosków. Z rządowej pomocy skorzysta ponad 1000 firm energochłonnych
Od 9 do 22 lutego firmy energochłonne mogą składać wnioski o wypłatę rekompensaty wysokich cen gazu i energii. Budżet rządowego programu wynosi 5 mld zł. Pieniądze trafią do ponad 1000 firm działających w branżach takich jak hutnictwo, ceramika, produkcja nawozów czy cementu.
Rozpoczął się nabór wniosków
Podczas czwartkowej konferencji prasowej zainaugurowano program pomocy dla sektorów energochłonnych. Od dziś do 22 lutego firmy mogą składać wnioski o wypłatę wsparcia finansowego wysokich cen gazu i energii.
Nabór wniosków rozpoczął się dziś w nocy. Widzimy duże zainteresowanie programem. Już ponad 100 firm przygotowuje się do złożenia wniosków. Formularz dostępny jest online na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) — przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Wypłata pieniędzy nastąpi w ciągu 38 dni od rozpoczęcia naboru. Rząd chce, by środki trafiły do przedsiębiorców możliwie jak najszybciej.
To już drugi etap pomocy dla branż energochłonnych. W ubiegłym roku wypłaciliśmy 800 mln. zł. Teraz w puli jest 5 mld. Pracujemy nad kolejnym programem wsparcia na 2023 rok — przekazał Waldemar Buda.
Jakie firmy skorzystają ze wsparcia?
Z szacunków ministerstwa wynika, że grupa firm, do których skierowano wsparcie, zużywa w ciągu roku ponad 20 TWh energii elektrycznej. Stanowi to przeszło ⅓ zużycia wszystkich przedsiębiorstw przemysłowych. Z dofinansowania mogą skorzystać firmy z branży hutniczej, ceramicznej, zajmującej się produkcją cementu lub nawozów.