Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > 95% cyberataków przez e-mail. Firmy coraz gorzej chronione
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:13

95% cyberataków przez e-mail. Firmy coraz gorzej chronione

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

E-mail to już podstawowa forma komunikacji na szczeblu urzędowym i biznesowym. Za pośrednictwem tego narzędzia wysyłanych dziennie jest niezliczona liczba informacji pomiędzy firmami czy osobami fizycznymi. Nie bez powodu więc cyberprzestępcy wzięli się za ataki przeprowadzane właśnie przez e-maile.

O tym, jak wielkim zagrożeniem jest cyberatak poprzez e-mail, zdają sobie sprawę szefowie działów bezpieczeństwa informacji z różnorakich firm, którzy wzięli udział w badaniu CISO Benchmark Study. Z badania wynika, że liczba niechacianych wiadomości, zaliczanych jako "spam", rośnie, a obecnie już 92,4% przypadków ataków typu malware przeprowadzanych jest przez e-mail. E-mailem posiłkuje się także 96% ataków phishingowych.

E-mail największym zagrożeniem dla biznesu

Jak wynika z raportu, biznes dobrze zdaje sobie sprawę, jakie zagrożenie niosą ze sobą ataki przeprowadzane za pośrednictwem e-maili. 75% badanych w ramach CISCO Benchmark Study przyznało, że cyberataki wpłynęły na działanie firmy. Natomiast kolejne 47% przyznało, że ataki wiązały się ze stratami finansowymi firmy.

Niestety, pomimo ogólnej wiedzy o tym, jak niebezpieczne są ataki przeprowadzane za pośrednictwem poczty e-mail, firmy wcale nie są gotowe na stawianie im konkretnego oporu. Zgodnie z informacjami z raportu CISCO Benchmark Study firmy w zasadzie coraz mniej są chronione przed cyberatakami. Z raportu wynika bowiem, że w 2014 roku 56% firm i organizacji posiadało odpowiedni pion chroniący przed cyberprzestępczością. W 2019 roku to jedynie 41%, co oznacza spadek o 15 punktów procentowych na przestrzeni 5 lat.

Sprawa jest tym bardziej poważna, że cyberprzestępcy nie ustają w ulepszaniu swoich sposobów na atak. Coraz częściej ich ofiarami padają pracownicy firm, ale także osoby prywatne, które dały się nabrać na e-mail do złudzenia przypominający wiadomości, które wysyłają zwykle zaufane źródła. Tymczasem firmy coraz częściej przenoszą swoje usługi e-mailowe do chmury, twierdząc, że to środowisko jest wystarczająco chronione przed cyberprzestępcami. Oczywiście jest to nieprawdą.