Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Turystyka > Efekt 500+. Zagraniczne wakacje coraz popularniejsze wśród Polaków
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:15

Efekt 500+. Zagraniczne wakacje coraz popularniejsze wśród Polaków

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jak wynika z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Mondial Assistance, 65% rodaków wybiera się na urlop. Prawie połowa, czyli 48% spędzi wakacje za granicą. Wakacyjnych urlopowiczów w tym roku będzie aż 20,5 mln Polaków, tych którzy będa odpoczywać poza Polską ponad 10 mln. W porównaniu z ubiegłym rokiem w tym roku wyjazd planuje o 2 mln Polaków więcej.

Najpopularniejsze zagraniczne destynacje Polaków

Numerem 1 wśród ulubionych miejsc na urlop Polaków jest Chorwacja, do której wybiera się 16% ankietowanych. Na następnych miejscach znajdują się Grecja oraz Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie. Na popularności zyskuje również Albania (3%).

Polacy zapłacą więcej za święty spokój

Wczasy all inclusive coraz częściej wybierane są przez rodaków. Aż 77% wyjazdów to są wakacje all inclusive. Urlopowicz z Polski najchętniej wyjeżdża na tygodniowe wakacje do hoteli o wysokim standardzie. ⅔ klientów biur podróży chce mieszkać podczas urlopu w hotele 4* i 5*.

W tym roku Polacy chcą wydać o 10% więcej na zagraniczne wakacje niż w ubiegłym roku. Na urlop za granicą przeznaczają średnio 3,2 tys. zł na osobę, zaś na  wypoczynek w kraju ok. 1,8 tys. zł.

500+ na zagraniczne wakacje

Można przypuszczać, że “piątka Kaczyńskiego” zachęciła beneficjentów do zagranicznych podróży. Jak pisało rok temu Money.pl posiłkując się badaniami Diners Club Polska, na urlop za granicą częściej pozwolą sobie osoby pobierające świadczenie 500+ niż osoby niekorzystające z tego programu. W 2017 roku na wyjazd poza Polskę wybrało się 25% beneficjentów programu, a w 2018 roku 40% ankietowanych.

Wakacyjnych planów na urlop nie ma jeszcze 28% Polaków. Najczęstszymi powodami rezygnacji z wyjazdu są obowiązki (35%), brak wystarczających środków finansowych (29%) oraz zły stan zdrowia (24%).

Tagi: wakacje urlop