Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Egzaminy zawodowe ruszyły. Uczniowie przerażeni, dużo zajęć niezrealizowanych
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 12.01.2021 01:00

Egzaminy zawodowe ruszyły. Uczniowie przerażeni, dużo zajęć niezrealizowanych

Egzamin zawodowy 2021 terminy wymogi wyniki
Unsplash.com Nguyen Dang Hoang Nhu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na kiedy zaplanowano terminy egzaminów zawodowych 2021

  • Gdzie będzie można sprawdzić wyniki

  • Jaki jest termin poprawkowy

Egzamin zawodowy 2021, część teoretyczna

Egzamin zawodowy 2021 nieco różni się od tych organizowanych w ubiegłych latach. Przede wszystkim pandemia wpłynęła na sposób organizacji, choć forma pozostanie właściwie ta sama. Wielu uczniów ma jednak obawy w związku ze zdalnymi zajęciami, oraz niezrealizowanymi godzinami praktyk. 

Zwłaszcza że egzamin zawodowy 2021, tak jak w poprzednie składa się zarówno z części pisemnej, jak i praktycznej. Teoria trwa 60 minut i jest realizowana w formie testu zawierającego 40 zamkniętych pytań z czterema dostępnymi odpowiedziami na każde.

W przypadku testów pisemnych, osoby zadające w formule 2012 lub 2017 zasiadły do pisania dzisiejszego dnia (12 stycznia). Natomiast uczniowie z nowej podstawy programowej (od 2019 roku) będą zdawać od wtorku do soboty, w terminach 12-16 stycznia.

Egzamin zawodowy 2021, część praktyczna

W przypadku części praktycznej egzaminu zawodowego 2021 zdający w formule z lat 2012 i 2017 wykonywali zadania w poniedziałek 11 stycznia. Natomiast przy podstawie programowej z 2019 roku, proces potrwa znacznie dłużej, bo aż do 5 lutego, zgodnie z harmonogramami okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Egzamin z części praktycznej nie może trwać krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut. Dokładny czas jest zależny od zawodu i określony został w informatorze dostępnym dla uczniów. Sam sprawdzian polega on na wykonaniu zadania egzaminacyjnego, takiego jak wyrób, usługa, czy dokumentacja. 

Pandemiczne zmiany w egzaminie zawodowym 2021

Jak podaje TVP Info, osoby biorące udział w egzaminie (nie tylko zdający, ale i egzaminatorzy) jeśli wymagają podróży i noclegu w miejscu przeprowadzania egzaminu, mogą z niego skorzystać po wcześniejszym uzgodnieniu z tego z komisją egzaminacyjną. Trzeba wcześniej okazać zaświadczenie o uczestnictwie w egzaminie zawodowym 2021, który został podpisany przez dyrektora szkoły, pracodawcę, dyrektora OKE, bądź dyrektora CKE.

Ponadto jeśli ktoś musiał przyjechać na egzamin z zagranicy, jest zwolniony z obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny. Również w tym przypadku trzeba wcześniej okazać wyżej wymienione zaświadczenie Straży Granicznej.

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać egzamin zawodowy 2021?

Do zdania egzaminu, trzeba uzyskać przynajmniej 50 proc. punktów z części pisemnej, oraz minimalnie 75 proc. punktów z części praktycznej. Wyniki egzaminów zawodowych 2021 zostaną ogłoszone 31 marca. Będą one udostępnione w placówkach, ale z racji na pandemię najbezpieczniej będzie je sprawdzić na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, poprzez zalogowaniem się loginem i hasłem otrzymanym jeszcze w szkole.

Tych, którym nie uda się zdać, czeka termin poprawkowy przewidziany na 21 czerwca. Jeśli ktoś chce do niego przystąpić, do 8 kwietnia 2021 roku musi złożyć deklarację.

Zdanie egzaminu zawodowego 2021 w formule 2012 i 2017 nagradzane jest świadectwem potwierdzającym kwalifikację w zawodzie. Natomiast w formule 2019, absolwenci otrzymują certyfikaty kwalifikacji zawodowej.

Tagi: Edukacja