Ekogroszek może zniknąć z rynku
Już ponad rok temu rząd zamierzał zmienić nazwę ekogroszku na groszek II. Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczyło wówczas, że taka nazwa fałszywie sugeruje klientom, iż korzystają z ekologicznego paliwa. Górnicy zaczęli protestować, rząd musiał skupić się na zawarciu porozumienia z Czechami (w sprawie Turowa) i projekt zmiany trafił na boczny tor. Jednak teraz temat powrócił, bo w załączniku do KPO znalazł się zapisek o zakazie stosowania przez producentów oznaczeń handlowych wprowadzających w błąd i nakazie wprowadzenia minimalnych norm dla paliw stałych — czytamy na stronie Bizblog.pl.
Powrót do przeszłości
Rok temu MKiŚ przedstawiło projekt zmiany nazwy ekogroszek na groszek II. Powodem miała być dbałość o świadomość konsumentów, gdyż paliwo to nie należy do ekologicznych, co potwierdzają jego parametry jakościowe.
W 2021 roku Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zwróciła się do Politechniki Warszawskiej z prośbą o przeanalizowanie pyłów wytwarzanych podczas spalania ekogroszku. Wyniki nie pozostawiły złudzeń: normy stężenia pyłu całkowitego w spalinach przekroczone zostały kilkadziesiąt razy.
Głos w sprawie zabrali też wówczas górnicy, którzy obawiali się, że wskutek zmian kopalnie będą zarabiały mniej i zostaną zmuszone, by zakończyć działalność. Przeciwne zmianom były też spółki wydobywcze. Natomiast stanowisko Michała Kurtyki w MKiŚ zajęła wówczas Anna Moskwa i dla rządu priorytetem stało się zawarcie porozumienia z Czechami.
Tym razem będzie inaczej?
Koniec ekogroszku w obecnej formie ma być spowodowany założeniami Krajowego Planu Odbudowy. W załączniku do tego dokumentu wskazano, iż zgodnie z wprowadzonym cztery lata temu zakazem używania niskiej jakości węgla w celu ogrzewania domu, konieczne będzie ustalenie minimalnych norm dla paliw stałych oraz zakazanie stosowania przez producentów oznaczeń handlowych wprowadzających w błąd. To jeden z kamieni milowych, które Polska musi zrealizować, by otrzymać pieniądze z KPO.
Jeśli taki scenariusz będzie miał miejsce, ceny ekogroszku prawdopodobnie znacznie wzrosną. Tona tego paliwa w sklepie internetowym PGG już teraz zaczyna się od 1770 zł.
Przedział ofert dostępnych na portalach ogłoszeniowych jest dość spory i wynosi od 2 do ok. 4 tys. zł.