Ceny paliw od kilku miesięcy nieprzerwanie pikują w dół: mimo początkowych predykcji o wzroście, a przynajmniej stabilizacji stawek, po zakończeniu wakacji, jest dokładnie odwrotnie. Zbliżamy się do, w Polsce niemal ideowej, granicy “5 z przodu”. Z początkiem września analitycy zapowiadali miłe niespodzianki, teraz jeszcze śrubują swoje przewidywania.
Żabka ma dobrą passę, tym razem biuro prasowe sieci zdradza szczegóły nowego, lobbującego ekologiczne postawy, rozwiązania. Z wybranych punktach możesz już kupić wodę za 15 groszy. Warunek jest jeden.
Inflacja za czerwiec zostanie niedługo opublikowana przez GUS. Tymczasem jednak dane za maj obrazują wzrost względem poprzedniego miesiąca, choć blisko celu inflacyjnego NBP. Szczegółów jest nieco więcej, jak choćby mniej optymistyczne dane odsezonowane, ale co do zasady ekonomiści są zgodni: maj i czerwiec dają nam nieco odetchnąć. A zapas tlenu będzie potrzebny, bo wraca zaduch drożyzny.
Coraz bliższe nowe ceny wody dla mieszkańców. Rząd, rękami podsekretarza stanu z Ministerstwa Infrastruktury, poddaje pod głosowanie projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. W samorządach ma wrócić sprawczość i władczość w zakresie regulowania cen wody. Wody Polskie zapewniają: nie będziemy się wtrącać. Choć mogłyby.
Najnowsze dane opinii gospodarczej potwierdzają trend opisany przez GUS w minionych miesiącach; sytuacja większości branż się poprawia, firmy nie myślą o obniżkach wynagrodzeń, rozważanie redukcji to rzadkość. Rośnie apetyt, choć nie bez problemów. Branże wskazują na utrudnienia i obawy.
Lidl publikuje nowy zestaw promocji kompletowany pod majówkę 2024. Ogłoszone niedawno promocje będą obowiązywały jedynie przez dwa ostatnie dni kwietnia. Co na majówkę oferuje Lidl?
Ceny przed majówką 2024 rosną lawinowo, mimo to Polacy nie chcą zrezygnować z grilla - wynika z badań ECE Research i Grupy Blix. Ile średnio wydamy w majówkę 2024? Wnioski mogą być zaskakujące.
Do wygaśnięcia zerowego podatku VAT na żywność pozostał tylko miesiąc. Terminem obowiązywania obecnej wersji ustawy jest 31 marca 2024 roku, który wypada w Wielkanoc. Czy we wtorek 2 kwietnia Polaków w sklepach powitają znacznie wyższe ceny niż dotychczas?
Połowa lutego oznacza, że koniec sezonu grzewczego zbliża się małymi krokami. Niektórzy kupują jeszcze węgiel, aby być zaopatrzonymi w razie niespodziewanych spadków temperatury czy ataków zimy. Ile konkretnie trzeba zapłacić za tonę w ostatnich dniach?
Uspokojenie sytuacji inflacyjnej nie oznacza, że najgorsze już za nami, a ceny wrócą do normy. W połowie roku może stać się wręcz przeciwnie - ceny prądu mogą wystrzelić do góry. Sytuacja jest tym gorsza, że prognozy nie pozostawiają w zasadzie złudzeń.
Złe informacje dla kierowców, którzy korzystają z autostrady A4 i narzekają na wysokie opłaty. Koncesjonariusz odcinka nazywanego “najdroższym w Polsce” złożył wniosek o podwyżkę stawek. Dla jednych kwoty będą niewiele większe, ale inni zapłacą znacznie więcej.
Zbliżający się Tłusty Czwartek skłania Polaków do zakupów wielkich ilości słodyczy. Wizyta w cukierni może się jednak skończyć sporym zaskoczeniem, jeżeli chodzi o ceny. W przypadku faworków poszybowały one do góry do tego stopnia, że możliwe będzie ograniczenie apetytu na końcu karnawału.
Zostały opublikowane ostateczne dane na temat inflacji w grudniu. W porównaniu ze wstępnymi szacunkami jest niespodzianka. Zmianie nie uległy zmiany w cenach w stosunku miesięcznym.
Według przedwyborczych zapowiedzi Donalda Tuska, odsunięcie Prawa i Sprawiedliwości od władzy miało zakończyć drożyznę. Trzy miesiące po wyborach parlamentarnych jest porównanie do cen niedługo po głosowaniu - zmiany cen zwalają z nóg.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wielu Polaków spędzi je w domach, wraz z najbliższymi, ale nie brakuje też osób, które w tym czasie chętnie udają się w podróż m.in. w polskie góry. Z danych serwisu OLX wynika, iż w ubiegłym miesiącu oferty noclegu sprawdzało 400 tys. użytkowników. Jak prezentują się ceny? Zimową drożyznę w polskich górach analizuje portal INNpoland.pl.
Święta już za pasem, a to oznacza ostatnie przygotowania do wyjazdów gwiazdkowych. Okazuje się, że kierowcy sprawdzający ceny paliw na okres świąteczny mogą być nieźle zaskoczeni - ceny mają bowiem być niższe, niż na poprzednie święta.
Nieodłącznym elementem polskiej wieczerzy wigilijnej jest karp. Zeszłoroczna sytuacja cenowa skłoniła jednak część osób do zamiany tradycyjnej ryby na inną. Czy historia powtórzy się i w tym roku?
Popularny od lat handel choinkami na bazarach ma poważną konkurencję. Nie chodzi tu jednak o leśniczówki czy markety budowlane, które drzewka świąteczne mają w swojej ofercie od lat. Co więcej, sytuacja cenowa może spowodować odpływ klientów od dotychczasowych sprzedawców drzewek.
Senatorowie przyjęli już projekt ustawy zamrażającej ceny energii oraz wprowadzającej ceny maksymalne w pierwszym półroczu 2024 roku. Teraz trafi ona do prezydenta. Pozwoli ona wielu gospodarstwom domowym na ominięcie wysokich podwyżek rachunków za gaz, prąd czy ciepło. Niektórzy eksperci prognozowali, że bez przedłużenia tego rozwiązania energia podrożałaby nawet o 70 proc. W przyjętej przez senatorów ustawie znalazły się też informacje dot. wysokości specjalnych dodatków osłonowych dla rodzin – informuje “Fakt”. Szczegóły przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Rosnące ceny pieczywa budzą niezadowolenie nie tylko wśród klientów. Właściciele piekarni muszą się przygotować na przyszłoroczne wzrosty kosztów działalności. Problem w tym, że już teraz są one wysokie, co nie jest optymistycznym prognostykiem - co gorsza, coraz więcej piekarni zwyczajnie kończy działalność.
Rosnąca popularność jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce skłania do porównań z krajami pochodzenia na zachodzie Europy. Okazuje się, że Odra ponownie stała się granicą dwóch światów - koszty, jakie trzeba ponieść na jarmarku w Niemczech i w Polsce są diametralnie różne, i potrafią przysporzyć niemałych zawrotów głowy.
Od czwartku 30 listopada w sklepach Lidl obowiązuje nowe gazetka. Taniej zakupimy słodycze, mięso, owoce, gry czy zabawki. Co więcej, posiadacze aplikacji mobilnej “Lidl Plus” mogą codziennie liczyć na nowe promocje.
Grudzień to dla wielu osób okazja do obdarowania swoich bliskich. Niektórzy hucznie obchodzą Mikołajki, inni czekają z większymi prezentami do świąt Bożego Narodzenia. Dziennik.pl informuje, że w tegoroczne święta Polacy zamierzają wydać na prezenty więcej niż rok temu i chcą nabyć je z wyprzedzeniem. Doskonale zdają sobie z tego sprawę popularne sieci handlowe. Dlatego Lidl z powrotem wprowadza do swojej oferty znaną już wszystkim promocję.
Aktualnie w 31 krajach działa 12 tys. sklepów Lidl, a tylko w naszym kraju – 800. Przez wzgląd na ceny i różnorodną ofertę jest to jeden z ulubionych dyskontów Polaków. Od pewnego czasu media informują, że turystyka zakupowa Czechów wręcz kwitnie – chętnie wybierają się na zakupy do Polski. Ile w takim razie muszą wydać w Lidlu po swojej stronie granicy? Sprawdzili to dziennikarze “Faktu” i wskazują jasno: “nic dziwnego, że szturmują nasze sklepy”.
W grudniu 2022 roku w Polsce wprowadzono Tarczę Solidarnościową, dzięki której ceny prądu dla gospodarstw domowych pozostały na zamrożonym poziomie (przy określonym limicie zużycia). Jeśli rząd nie przedłuży tego rozwiązania, to według niektórych ekspertów energia może podrożeć nawet o 70 proc. – ostrzega portal money.pl.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób z radością wyczekuje wizyty na świątecznych jarmarkach, które w tym roku odbędą się m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, Toruniu czy Poznaniu. Atmosfera w takich miejscach jest niepodrabialna, ale ceny niejednokrotnie potrafią zaskoczyć. I to tak, że głos w sprawie zabierają włodarze miast.
Rosnące ceny dotykają nie tylko żywności czy elektroniki. Absolutnym zaskoczeniem może być jednak wzrost kosztów za pobyt w izbach wytrzeźwień. Podwyżka sprawi, że dorównają one cenowo luksusowym hotelom, a w niektórych wypadkach nawet je prześcigną.
Inflacja w październiku wyniosła 6,6 proc. w ujęciu rok do roku – przekazał Główny Urząd Statystyczny. Wysokie ceny towarów i usług dają się obywatelom we znaki, zwłaszcza tym najstarszym, którzy w wielu przypadkach muszą utrzymywać się z bardzo niskich rent i emerytur. Instytut SW Research, na zlecenie portalu goniec.pl, zapytał Polaków, czy realnie odczuwają podwyżki cen prądu, gazu i żywności. Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń.