BiznesINFO.pl
PKB niższe niż przewidywano. Eksperci mówią dlaczego.

fliks, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/Mariusz Cieszewski, lic. CC 2.0

Eksperci: Wzrost PKB będzie jednak niższy. Prognozy czeka korekta o ok. punkt procentowy

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co na temat PKB sądzą eksperci

  • Czemu prognozowany jest niższy wzrost polskiego PKB

  • Jak sytuacja wygląda poza granicami Polski

Wzrost PKB niższy

Pandemia koronawirusa odbiła się na wszystkich aspektach życia społecznego i gospodarczego. Punktem odniesienia, który doskonale pokazuje spustoszenie wywołane COVID-19 jest PKB, które według rządzących miało stale rosnąć. Eksperci dozują nastroje i mówią, ze wzrost PKB będzie niższy.

Prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) dr Bohdan Wyżnikiewicz w rozmowie z PAP powiedział, że tegoroczne prognozy PKB będzie trzeba zmniejszy o ok. 1 pp. Ekspert dodaje, że winnymi takiego stanu rzeczy są pandemia i lockdown.

- W ubiegłym roku to było duże zaskoczenie, ludzie i przedsiębiorcy byli zdezorientowani, co przytłumiło wzrost gospodarczy. Natomiast teraz mamy za sobą rok doświadczeń, podczas którego wielu przedsiębiorców było w stanie dostosować się do nowych warunków - mówi cytowany przez Forsal.

Wyżnikiewicz wskazuje, że przechodzenie z powodu ciągłego zamknięcia poszczególnych podmiotów do szarej strefy nie będzie korzystnie wpływać na rozwój gospodarki. Wskazuje tutaj na siłownie, które funkcjonują chociażby jako obiekty szkolenia sportowego.

Prezes IPAG przyznał, że nie tylko sytuacja w kraju, ale również w państwach ościennych nie przyczynia się do wzrostu PKB. Zauważył, że odbicie gospodarcze będzie słabsze, ale firmy pokazują, że potrafią radzić sobie z kryzysem.

Wyżnikiewicz poinformował, że IPAG spodziewał się wzrostu PKB o 4,3 proc. Co więcej, z danych szacunkowych wynika, że PKB spadło o 1,4 proc. w skali rok do roku - pisze Forsal. Ekspert wskazuje, że jedynie odejście pandemii wystrzeliłoby polską gospodarkę w górę.

PKB oberwie przez pandemię

Z kolei ekonomiści ING BŚ informują, że od początku tego roku zakładali słabe prognozy gospodarcze dla Polski. Dawid Pachucki, ekonomista ING, w rozmowie z PAP przyznał, że ryzyko wystąpienia trzeciej fali pandemii oraz jej mocniejsze uderzenie wpłynęły na słabsze notowania.

- Dlatego w naszych prognozach założyliśmy relatywnie słaby pierwszy kwartał - wzrost w ujęciu kwartalnym bliski zera, a w ujęciu rok do roku dynamikę realną PKB lekko poniżej 2 proc. Tak więc wprowadzane teraz przez rząd restrykcje nas nie zaskoczyły - powiedział i dodał, że niepokojący jest brytyjski wariant koronawirusa. Zdaniem eksperta pozytywny skutek może mieć szczepienie na masową skalę.

Pozytywne wiadomości w kontekście PKB płyną z zagranicy. Dzięki pozytywnym odczytom ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Wielkiej Brytanii, polski eksport ma się bardzo dobrze.

"Ekonomiści ING oceniają, że kontrybucja eksportu netto do PKB w tym roku będzie dodatnia, podobnie jak w ubiegłym roku, nawet jeżeli złoty się umocni" - pisze Puls Biznesu i powołując się na ekspertów, prognozuje umocnienie polskiej waluty.

Przypomnijmy, że polski rząd od soboty wprowadził twardy lockdown na terenie całego kraju. Zamknięte pozostają m.in.: sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. mkw., galerie handlowe z małymi wyjątkami, miejsca kultury, salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz obiekty sportowe. Pojawiają się głosy dotyczące wprowadzenia godziny policyjnej.

Podobne artykuły

NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.

Polska i Świat

Czwarta fala już w Europie. Pierwsze kraje zaostrzają rygor

Czytaj więcej >
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być fundamentem nowego pakietu mieszkaniowego

Polska i Świat

SIM nowym pomysł rządu na zapewnienie Polakom dostępu do mieszkań

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Polska i Świat

Elektrownia w Ostrołęce to ponad 1,3 mld strat. Ale sami zarabiali na niej 15 tys. zł na głowę

Czytaj więcej >