Elektrownia atomowa w Polsce już pewna. W poniedziałek rząd podpisuje umowę
Elektrownia atomowa w Polsce już niedługo
Elektrownia atomowa to temat od dłuższego czasu przewijający się w polskiej przestrzeni publicznej. Odejście od węgla i wygaszanie kopalni wypełni się do 2049 r., dlatego rządzący poszukują alternatywnych możliwości w kwestii energetyki. Jak się okazuje, ostatecznie stanęło na elektrowni atomowej. W tej sprawie już w poniedziałek USA podpiszą z Polską umowę o współpracy w zakresie energetyki jądrowej, informuje Dziennik Gazeta Prawna powołując się na słowa szefa gabinetu prezydenta, Krzysztofa Szczerskiego.
Umowa dot. elektrowni atomowej w Polsce ma zostać podpisana w cieniu szczytu Trójmorza, który odbędzie się już w poniedziałek w Tallinie w Estonii. DGP informuje, że owa umowa jest efektem rozmów Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette. Umowa oficjalnie zacznie obowiązywać dopiero po wymianie not dyplomatycznych, w których oba kraje stwierdzą, że wypełniły wszystkie warunki wymagane do jej wejścia w życie.
Elektrownia atomowa w cieniu spotkania na szczycie
Do zbudowania elektrowni atomowej w Polsce jest jeszcze długa droga, ponieważ dopiero w ciągu półtora roku od wejścia w życie umowy, oba kraje zobowiązane są do przygotowania raportu przeważającego na wyborze przez Polskę partnera do realizacji programu atomowego. Jednoczenie w Stanach Zjednoczonych kluczowe firmy z sektora energetyki jądrowej przygotują kluczowe informacje o budowie elektrowni jądrowej w Polsce.
Umowa o współpracy w kwestii energetyki jądrowej została parafowana przez ministra Naimskiego i sekretarza stanu Mike'a Pompeo w trakcie jego sierpniowej wizyty w Polsce. Pakt ma umożliwić Polsce korzystanie z wiedzy ekspertów w zakresie elektrowni atomowych i energetyki jądrowej z USA, a także pomóc w rozwoju polskiego programu. Program polskiej energetyki jądrowej zakłada utworzenie od 6 do 9 GW mocy jądrowej, przypomina Dziennik Gazeta Prawna.